www.wroclaw.pl Oficjalny portal miasta
Komunikacja

Odrestaurowany fragment mostu Pomorskiego wrócił na swoje miejsce

Most Pomorski Środkowy Wschodni to najstarszy fragment całych mostów Pomorskich. Powstał jeszcze w XIX wieku. Dzisiaj ta blisko 10-tonowa konstrukcja, po gruntownym odrestaurowaniu, wróciła na swoje miejsce. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Decyzją konserwatora zabytków ten stalowy fragment mostu, nie mógł być wymieniony na nowy, musiał zostać odrestaurowany. Tak też się stało. Konstrukcja powstała w 1874 roku i w ramach przebudowy mostów Pomorskich został wypiaskowany. Wymieniono skorodowane elementy i pomalowano go specjalną farbą antykorozyjną.

Dzisiaj wrócił po renowacji na swoje stałe miejsce.  - Operacja była dość skomplikowana, bo konstrukcja waży blisko 10 ton. Przyjechała na mosty od północy. Tam dźwig załadował ją na auto, które dostarczyło fragment mostu w odpowiednie miejsce. Potem znowu użyliśmy dźwigu, aby z wielką precyzją osadzić konstrukcję – opowiada Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

 - Teraz wykonawca będzie prowadził prace przy budowie nowej płyty pomostowej, rozpocznie remont barierek, które są świadkami historii II wojny światowej – dodaje Krzysztof Świercz.

Wcześniej prace przeprowadzono na moście Pomorskim Środkowym Zachodnim, który ma już płytę pomostową. To obiekt z 1930 roku. Poza tym cały czas trwają pracę na północnej części przeprawy i na jej południowych krańcach od strony ul. Grodzkiej.

Przypomnijmy. Mosty Pomorskie to jedne z najważniejszych przepraw w mieście ich remont rozpoczął się w marcu 2020 roku. Do odnowienia są łącznie aż cztery przeprawy. Całkowity koszt ich remontów wyniesie około 70 mln zł i ma zakończyć się za dwa lata.