www.wroclaw.pl Oficjalny portal miasta
Aktualizacja: 19.11.2022 10:48
Miasto

Jak powstaje lodowisko? Oto ślizgawka na Tarczyński Arena od kuchni

Ruszamy z nową serią filmów „Tarczyński Arena od kuchni”. W tym odcinku można powiedzieć „od zamrażarki”, bo będziemy pokazywać lodowisko. Zobaczcie, jak powstaje gładka tafla lodu i jak ją potem pielęgnować. Okazja nieprzypadkowa, wszak w piątek 18 listopada lodowisko na stadionie rozpoczęło nowy sezon!

Przygotowanie lodowiska to długotrwały proces, ponieważ najpierw na powierzchnię parkingu wielopoziomowego musiała zostać rozłożona izolacja termiczna z warstwy styropianu. Na to jest kładziona folia budowlana i dopiero na folię trafiają rurki z tworzywa sztucznego, którymi krąży chłodziwo w postaci glikolu etylowego. Samo mrożenie lodowiska trwa trzy doby. Cienkie warstwy wody wylewane są jedna po drugiej w odstępach kilku godzin.

Jak się robi lód? Ciepłą wodą...

Żadne porządne lodowisko nie obejdzie się też bez rolby, czyli specjalnego pojazdu do pielęgnacji lodu. Ta na Tarczyński Arena napędzana jest elektrycznie. Pojazd wyposażony jest w specjalne noże, które ścinają zniszczoną, od jeżdżenia na łyżwach, warstwę. Powstający w ten sposób śnieg transportowany jest za pomocą dwóch „ślimaków” do specjalnego zbiornika.

Rolba waży 3,5 tony, a może zabrać jeszcze ponad półtora metra sześciennego śniegu. Co więcej, jest w niej jeszcze 500 litrów ciepłej wody (ciepła woda zamarza szybciej niż zimna) do wygładzania powierzchni lodu. Woda dokładnie i gładko pokrywa lód i po chwili zamarza. W ten sposób mamy świeżutki lód, na którym możemy pojeździć.

Wystartował sezon lodowiska na stadionie. W weekend, 19-20 listopada darmowe lekcje

W piątek, 18 listopada, wystartował nowy sezon lodowiska na wrocławskim stadionie - Tarczyński Arena. Przez cały weekend na odwiedzających czekają darmowe lekcje jazdy na łyżwach, które poprowadzą instruktorzy. Sprawdźcie ceny biletów i godziny otwarcia. Warto pamiętać, że pierwsze 10 minut jest darmowe!