www.wroclaw.pl Oficjalny portal miasta
Aktualizacja: 12.03.2023 13:33
Miasto

10 milionów litrów wody z deszczu. Tarczyński Arena od kuchni

W kolejnym odcinku serii "Tarczyński Arena od kuchni" zaglądamy do najwyżej położonego punktu stadionu, czyli na jego dach. Po co? Bo z pomocą dachu na Tarczyński Arenie pozyskuje się 10 000 000 litrów wody z deszczówki. Sprawdziliśmy, jak to działa i przebyliśmy drogę z dachu, poprzez specjalne zbiorniki, aż po murawę, którą często zrasza właśnie woda deszczowa. Zobaczcie, jak to wygląda!

Liczby robią wrażenie. 10 000 000 milionów wody za darmo z deszczu, która służy do podlewania murawy i zasilenia ponad tysiąca toalet i pisuarów. Ale jak to się dzieje, że woda z deszczu trafia do toalet na stadionie? Już tłumaczymy! 

Jak się zbiera deszczówkę? 

Aby obejrzeć cały proces najpierw weszliśmy na dach Tarczyński Arena, czyli jakieś 40 metrów nad ziemię. Dach zajmuje powierzchnię 37 000 metrów kwadratowych i jest idealny do zbierania wody deszczowej. Kiedy pada deszcz woda przez specjalnie zamontowane na dachu wpusty trafia do sieci rur. Te kierują ją do czterech ogromnych zbiorników rozlokowanych na terenie stadionu. Stamtąd trafia do toalet lub do systemu podlewającego murawę wrocławskiego stadionu. 

Dzięki temu Tarczyński Arena oprócz tego, że jest przyjazny środowisku, oszczędza rocznie około 100 tys. zł.