wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Zobacz wyjątkowe pociągi retro na Dworcu Głównym PKP
Kliknij, aby powiększyć
Zabytkowy pociąg na peronie. Na zdjęciu w kółeczku - zwiedzający pociągu w czasie ostatnich Nocy Muzeów fot. Barbara Zegarlicka
Zabytkowy pociąg na peronie. Na zdjęciu w kółeczku - zwiedzający pociągu w czasie ostatnich Nocy Muzeów

Na tegoroczną Noc Muzeów Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował wystawę zabytkowego taboru kolejowego na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Na odwiedzających peron 6 (w godzinach od 20.00 do północy) czeka moc atrakcji. Jakie pociągi retro zobaczymy 18 maja? Przeczytajcie szczegóły! 

Reklama

Na fanów starych pociągów czeka mnóstwo atrakcji. Oto, co będą mogli zobaczyć, zwiedzić, na peronie 6.

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Będzie można zamówić specjalne znaczki pocztowe 

- Wśród eksponatów z kolekcji Klubu wystawiony zostanie wagon pocztowy 5G z 1956 roku, zbudowany w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim. Przed laty wagon ten służył w Urzędzie Pocztowym Żagań 2, obecnie jest w zbiorach stowarzyszenia. W środku wagonu będzie stoisko Poczty Polskiej. Każdy chętny ma możliwość zakupu kartki pocztowej przygotowanej specjalnie na tę okoliczność, wraz z odciskiem pamiątkowego datownika, przygotowanego również specjalnie na Noc Muzeów - informuje Michał Wychodil, rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i dodaje:

- To szczególna gratka dla kolekcjonerów oraz tych, którzy zbierają pamiątki z miejsc jakie odwiedzili. Dodatkowo Poczta Polska na okoliczność wystawy wydała w ramach projektu "Mój Znaczek" arkusz znaczków z trzema historycznymi lokomotywami z kolekcji Klubu. Będzie można zamówić go na stoisku podczas Nocy Muzeów lub przez internet oraz w Urzędzie Pocztowym Wrocław 68.

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Nowość - wagon do przewozu wojska

Kolejną niespodzianką na wystawie będzie pierwsza publiczna prezentacja wagonu towarowego krytego 208K. Jest to jeden z najnowszych nabytków stowarzyszenia w ramach powiększania zbiorów historycznego taboru. Wagony te produkowano w latach 1972 - 1990, w kilku odmianach a zbudowano ich łącznie ok 6 tys. sztuk.

- Prezentowany egzemplarz to wersja przystosowana do przewozu wojska. Jest to prawdopodobnie jeden z ostatnich wagonów z tego typu istniejących jeszcze w Polsce. Zbudowano go w 1987 roku w zielonogórskim "Zastalu". Większość wagonów 208K pocięto na złom - mówi Michał Wychodil. 

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Wagon bagażowy i wagon-aktor z "Samych Swoich" 

Ponadto na wystawie wśród eksponatów znajdą się:

 • Wagon bagażowy 209Ca zbudowany w 1975 roku, we wrocławskim "Pafawagu" a w nim niespodzianka dla starszych i młodszych. W środku będzie makieta modułowa w skali H0 1:87 z realistycznie odwzorowanym taborem kolejowym i krajobrazem. Tym razem będzie ona większa, rozstawiona w całej przestrzeni wagonu, zarówno z częścią ruchomą obsługiwaną przez członków sekcji modelarskiej Klubu oraz z częścią ekspozycyjną, nieruchomą. Wagon 209Ca należący do stowarzyszenia jest jednym z dwóch zachowanych w Polsce.
 • Wagon kryty drewniany z 1907 roku, który był "aktorem" w filmie "Sami Swoi - początek". W wagonie na odwiedzających czeka wystawa zdjęć klubowej fotografki Barbary Zegarlickiej, wzbogacona o emisję prawdziwych dźwięków z prac przy renowacji taboru kolejowego oraz odgłosów pracy parowozu.
 • Dwa wagony osobowe serii Bi z lat 1928 - 1930, w tym jeden z barem, gdzie będzie można zakupić klubowe gadżety i pamiątki, z których dochód wspiera ratowanie zabytków kolejnictwa.

 • Spalinowóz SU45 - 079 z 1973 roku, zbudowany w zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu. W żargonie lokomotywa ta jest nazywana "Fiatem" ze względu na rodzaj silnika licencyjnego zastosowanego w tej serii pojazdów. Jest to ostatni przedstawiciel tych lokomotyw, zachowany w historycznych barwach, z oryginalnym wyposażeniem technicznym i mechanicznym, historycznymi detalami ozdobnymi a jednocześnie sprawny.
 • Elektrowóz EP05 - 22 zbudowany w 1961 roku, w czechosłowackich zakładach Skoda. Lokomotywa ta jest "Świadkiem historii". W 1976 roku prowadziła pociąg "Opolanin", który zatrzymali strajkujący pracownicy Ursusa. Potem rozkręcili tory i wykoleili ją na znak protestu. Elektrowóz EP05 - 22 jest jednym z trzech zachowanych pojazdów tej serii w Polsce. W latach 70. były to najszybsze elektrowozy w kraju o prędkości maksymalnej 160 km/h. EP05 - 22 prowadził także awangardowy w okresie PRL ekspress "Odra 2", którego wagony zbudowano we wrocławskim "Pafawagu". Pociąg kursował na trasie Wrocław - Warszawa.

 • Spalinowóz SM30 - 662 z 1964 roku. Lokomotywa znana z "Kolejowych Zakamarków Wrocławia", zwana w żargonie "skrzyżowaniem czołgu z tramwajem",
 • Spalinowóz SP42 - 001 zbudowany w 1969 roku. Pierwszy przedstawiciel tej serii lokomotyw, przeznaczonych do pociągów pasażerskich, zwany w żargonie "kociołkiem" ze względu na posiadany kocioł parowy do ogrzewania wagonów osobowych. Lokomotywa wyremontowana po łącznie 4 latach prac dzięki zaangażowaniu członków Klubu, pomocy darczyńców oraz wpłatom patronów. Wróciła do pełnej sprawności technicznej po ponad 20 latach od odstawienia ze służby. W kwietniu bieżącego roku po jeździe próbnej z Wrocławia do Boreczka otrzymała pełne dopuszczenie do ruchu. 

Podczas "Nocy Muzeów" do każdej lokomotywy, wagonu można wejść i zwiedzać ! W wagonach zostanie załączone klimatyczne oświetlenie.

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Zwiedzanie pociągów retro z przewodnikiem

Kolejną atrakcją podczas wystawy w ramach Nocy Muzeów będą oprowadzania z przewodnikiem, ze specjalnie przygotowanymi przez niego z tej okazji opowiadaniami. 

Przejścia odbędą się o następujących godzinach:

 • 20:15,
 • 20:55,
 • 21:40,
 • 22:25,
 • 23:10,
 • 23:45.

Punkt startowy zostanie oznaczony specjalnym plakatem w formacie A2. Godziny oprowadzania mogą ulegać nieznacznym przesunięciom w zależności od liczby chętnych i sytuacji na wystawie. Nie są prowadzone zapisy, każdy chętny może wziąć udział. 

- A na najmłodszych czeka jeszcze jedna niespodzianka. Podczas wystawy będą dostępne do pobrania kolejowe kolorowanki - informuje Michał Wychodil, rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i dodaje:

- W trakcie wydarzenia odbędzie się licytacja obrazów przedstawiających tabor kolejowy, których autorem jest Michał Wędzina. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na ratowanie zabytków kolejnictwa. Gorąco zapraszamy.

Źródło: materiały prasowe
Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl