4. Wrocławskie kamienice i ich tajemnice [ZDJĘCIA]

Monika Grobelna fotografuje wrocławskie kamienice. Niesamowite i urzekające miejsca. Najładniejsze zakręcone schody w mieście

Jarek Ratajczak,

Monika Grobelna z aparatem fotograficznym, w tle klatka schodowa Monika Grobelna
Monika Grobelna z aparatem fotograficznym, w tle klatka schodowa

Fantazyjne zakręcone i pieczołowicie wykonane – prezentujemy urokliwe schody i klatki schodowe we wrocławskich kamienicach i budynkach publicznych na zdjęciach wrocławianki Moniki Grobelnej. Zobaczcie wrocławskie kamienice i ich tajemnice - zakręcone schody.

Pod jednym z tekstów opublikowanych na wroclaw.pl o wrocławskich kamienicach pojawił się wpis na Facebooku – „Zapraszam do siebie”, a obok był link do zdjęć. Skorzystaliśmy z zaproszenia i tak powstał ten tekst.

Najładniejsze schody Wrocławia na fotografiach Moniki Grobelnej

Monika Grobelna uwielbia fotografować wrocławskie kamienice, ich detale architektoniczne i takie drobiazgi jak klamki czy kołatki. Szczególny sentyment ma do klatek schodowych i to zarówno w przedwojennych budynkach mieszkalnych jak i gmachach użyteczności publicznej. Proste i zakręcone schody są na wielu jej zdjęciach.

– Urzekający jest klimat tych miejsc. Są niepowtarzalne. Robione tam zdjęcia za każdym razem są inne. Wszystko zależy od pory dnia i światła – wylicza.

W galerii zdjęć zobaczcie klatki schodowe i zakręcone schody we Wrocławiu na fotografiach Moniki Grobelnej.

Monika Grobelna: warto biegać po klatkach z aparatem od ponad 20 lat

Monika Grobelna z zawodu jest ekonomistą, pracuje w biurze architektonicznym, ale z przyjemnością w wolnej chwili sięga po aparat. Jest członkiem grupy entuzjastów fotografii – Wrocławskie Plenery Fotograficzne oraz Mobile Photo Trip.

Mówi, że pasja do fotografii towarzyszy jej od dziecka. Pierwszy aparat to Zenit, prezent od dziadka. Do dziś go używa. Chętnie wykorzystuje analogowe obiektywy do zdjęć macro czy portretów.

- Robię zdjęcia od szesnastego roku życia. Zaczynałam od fotografii przyrodniczo-krajobrazowej. Od lat moją pasją są wrocławskie kamienice i portrety – podkreśla Monika Grobelna.

Monika Grobelna fotografia. Pasja z miłości do Wrocławia

Wrocław to jej rodzinne miasto, tu się urodziła, wychowała i mieszka. Jej „małe ojczyzny” to Nadodrze i Śródmieście. Zna tam doskonale kamienice, podwórka czy zaułki, które ukryte i niewidoczne od ulicy, niechętnie zdradzają swoje tajemnice.

– Wciąż odkrywam coś nowego. Uwielbiam ten dreszcz emocji, gdy z zewnątrz nieszczególny budynek, w środku okazuje się architektoniczną perłą – mówi i wspomina czasy, gdy bram do budynków nie strzegły wszechobecne domofony.

– Dziś wejść do środka jest trudniej, ale gdy mówię, co robię i pokazuję w telefonie swoje zdjęcia wiele osób wpuszcza mnie do środka – dodaje.

Doskonale pamięta swoje pierwsze zdjęcia kamienic we Wrocławiu. To był rok ‘97 i XIX wieczne gmachy na Podwalu z numerami 5 i 6 oraz kamienica Sachsów przy pl. Teatralnym.  Wciąż chętnie tam zagląda.

Fotografie Moniki Grobelnej zdobywają uznanie i nagrody

W grudniu na swoim Facebooku napisała, że co prawda nie udało się jej zdobyć Grand Prix, w 19. Wielkim Konkursie Fotograficznym, organizowanym przez National Geographic Magazine Poland, ale jej zdjęcie zostało zauważone przez jury i zdobyło wyróżnienie.

– To dla mnie duży sukces, bo konkurencja była bardzo duża – dodaje.

Monika Grobelna w 2023 roku ma na koncie główną nagrodę w kategorii Storyboard w konkursie międzynarodowym XMAGE Awards,  Huawei  Polsk. Rok wcześniej była laureatką w międzynarodowym konkursie  fotografii mobilnej Grand Mobile Photo 2022 w kategorii: Portret oraz zdobyła główną nagrodę w kategorii Portret  w konkursie międzynarodowym  XMAGE Awards 2022, Huawei  Polska.

Wrocławskie kamienice i ich tajemnice. Najładniejsze schody w mieście

Monika Grobelna – ma swój fanpage na Facebooku - Monika Grobelna Fotografia oraz na Instagramie @wroclavska_1 i @monika.grobelna.fotografia2. Jest też założycielką grupy na Facebooku pod nazwą „W KLATCE”. Tam publikuje setki zdjęć wrocławskich kamienic i portretów.