4. 800 plus. Jest decyzja prezydenta. Do kiedy złożyć wniosek na 800 plus? Czy już ruszyły wypłaty?
Kobieta, mężczyzna i dziecko siedzą i patrzą na tablet. Na zdjęciu w kółku portfel z banknotami shutterstock

Jest decyzja prezydenta RP w sprawie 800 plus na dziecko. Do kiedy złożyć wniosek na 800 plus? Co wiadomo o podwyżce świadczenia 500 plus na 800 plus? Zobacz wszystko, co musisz wiedzieć.

W poniedziałek, 7 sierpnia2023 r. prezydent Andrzej Duda poinformowała, że podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 roku kwoty świadczenia 500 plus do 800 złotych.

800 plus na dziecko. Do kiedy złożyć wniosek na 800 plus? Co wiadomo o podwyżce świadczenia 500 plus na 800 plus? W galerii zdjęć zobacz, wszystko, co musisz wiedzieć.

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku informuje, że nadal 500+ jest wypłacane na dotychczasowych zasadach i wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenie przez nie 18. roku życia.

• Na Dolnym Śląsku wpłynęło już 354 tys. wniosków na 536 tys. dzieci.
  • W całej Polsce wniosków o 500+ zostało wysłanych 4,6 mln na 7,2 mln dzieci.

800 plus. Czy już ruszyły wypłaty nowego świadczenia na dziecko?

– To są tylko plotki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, co więcej o wyższą kwotę wcale nie trzeba będzie wnioskować, bo będziemy wypłacać 800 zł z tzw. automatu – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Od kiedy wypłata 800 plus?

Rzeczniczka zapewnia, że w momencie wejścia zmian w wysokości wypłaty - ZUS będzie przygotowany.

– Zgodnie z projektem ustawy przewidziane podniesienie wysokości świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie ma nastąpić od 1 stycznia 2024 r. – podkreśla Iwona Kowalska-Matis.

Do kiedy złożyć wniosek na 800 plus?

– Zmiana wysokości świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie nie będzie wymagało składania do nas nowych wniosków gdyż my podniesiemy wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych – dodaje Kowalska-Matis.

Kto będzie mógł otrzymać 800 plus?

Wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania programu Rodzina 500+ pozostaną niezmienne.

A to oznacza, że na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach bankowych, nie powinni zauważyć żadnych innych zmian. Świadczenie będzie nadal wypłacane na bieżąco.

Do kiedy jest wypłacane 500 plus? I do kiedy wypłacane będzie 800 plus?

ZUS przypomina, że obecnie wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Świadczenie przysługuje do ukończenie przez dziecko 18. roku życia. Przy czym co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Jak złożyć wniosek o 500 plus i 800 plus?

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp[at]tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin.

Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start 300+.

Termin wypłaty 500 plus i 800 plus?

Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

Uwaga: wniosek o 500 plus trzeba złożyć jak najszybciej

Jeśli ktoś nie złożył jeszcze wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, powinien zrobić to jak najszybciej. Wniosek złożony w lipcu 2023 r. oznacza, że prawo do 500+ przysługuje dopiero od lipca, jako miesiąca złożenia wniosku.

Nie dotyczy to sytuacji, gdy składamy wniosek na nowo narodzone dziecko. Wtedy mamy na złożenie wniosku trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka, aby prawo do świadczenia zostało ustalone od tej daty.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.