Nr projektu. 174
Fale Energii [WBO. 2022]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu: Piotr Piotrowski
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazane lokalizacje znajdują się na obszarach objętych ochroną konserwatorską. W związku z tym forma i lokalizacja wymaga rozważnego przemyślenia, aby nie spowodować dysonansu w historycznych przestrzeniach staromiejskich. Planowane elementy wypoczynkowe, połączone z formami roślinnymi, powinny być realizowane według indywidualnego projektu uwzględniającego cechy konkretnej przestrzeni wypoczynkowej. Ocena pozytywna dla montażu elementów małej architektury wraz z zielenią i ewentualnie przyłączeniami elektrycznymi do ładowania, np. telefonów czy komputerów przez USB. Sporne wydaje się puszczanie muzyki w miejscach publicznych. Wskazane zieleńce znajdują się przy głównych ulicach, przy których jest raczej głośno, a muzyka z głośników montowanych przy ławkach może nie być dobrze słyszana. Z tego powodu projekt w tym zakresie rekomendujemy negatywnie.
Ocena negatywna dla działki nr 80, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki. Wskazana lokalizacja nie należy do Gminy Wrocław. Ocena negatywna także dla dział nr 75/10, AM-35, obręb Stare Miasto przy Skwerze Niemena. Zarząd Zieleni Miejskiej jest w posiadaniu dokumentacji projektowej dla przedmiotowego skweru, która nie przewiduje instalacji ławki z przyłączami. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2 pkt 5) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazane lokalizacje znajdują się na obszarach objętych ochroną konserwatorską. W związku z tym forma i lokalizacja wymaga rozważnego przemyślenia, aby nie spowodować dysonansu w historycznych przestrzeniach staromiejskich. Planowane elementy wypoczynkowe, połączone z formami roślinnymi, powinny być realizowane według indywidualnego projektu uwzględniającego cechy konkretnej przestrzeni wypoczynkowej. Ocena pozytywna dla montażu elementów małej architektury wraz z zielenią i ewentualnie przyłączeniami elektrycznymi do ładowania, np. telefonów, komputerów przez USB. Sporne wydaje się puszczanie muzyki w miejscach publicznych. Wskazane zieleńce znajdują się przy głównych ulicach, przy których jest raczej głośno, a muzyka z głośników montowanych przy ławkach może nie być dobrze słyszana. Z tego powodu projekt w tym zakresie rekomendujemy negatywnie. Ocena negatywna dla działki nr 80, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki. Wskazana lokalizacja nie należy do Gminy Wrocław. Ocena negatywna także dla dział nr 75/10, AM-35, obręb Stare Miasto przy Skwerze Niemena. Zarząd Zieleni Miejskiej jest w posiadaniu dokumentacji projektowej dla przedmiotowego skweru, która nie przewiduje instalacji ławki z przyłączami. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2 pkt 5) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.
Opis projektu
Fale Energii to innowacyjny projekt z myślą o wszystkich mieszkańcach miasta, przejezdnych i turystach. Będą to miejsca gdzie ludzie w natłoku codziennych zadań, biegu z nurtem miasta mogą złapać fale dobrej energii i kontynuować swój dzień. Niekonwencjonalne warunki estetyczne i element wody zawarty w wypoczynkowej infrastrukturze przyciągnie wielu, aby mogli zregenerować swoje baterie i złapać dobrą falę.
Jako lider projektu, zainspirowany kilkuletnim pobytem w kraju, gdzie surfing i woda to kluczowe elementy, postanowiłem podzielić się z rodzinnym miastem moim pomysłem, które może wnieść fale nowej energii.
Uzasadnienie projektu
Wrocław jako jedna z europejskich stolic kultury i nauki, powinna podnosić standardy oraz dbać o ponadczasowy wizerunek miejskiej przestrzeni. Międzynarodowy charakter oraz rozwój miasta narzuca pewne tępo oraz wymogi, które mieszkańcy i przejezdni chcą zobaczyć i doświadczyć chwil, które pomogą im się zrelaksować, odetchnąć i poczuć, że Wrocław na Europejskiej mapie ma znaczenie. Nowatorski charakter inwestycji z pewnością podniesie ocenę miejskiej przestrzeni w oczach mieszkańców miasta.
Moją główną inspiracją stała się infrastruktura z Budapesztu. Na tej podstawie chciałbym, aby we Wrocławiu powstał projekt Fale Energii, z naciskiem na odrębność w porównaniu do projektu, który mnie zainspirował. Zdjęcia w załącznikach.
Grupa beneficjentów projektu
Beneficjentami projektu będą wszyscy ludzie chcący spożytkować walory infrastruktury: mieszkańcy pracujący, studenci, turyści czy rodziny z dziećmi.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
W zależności od umiejscowienia realizacji na mapie Wrocławia oraz pory roku liczba beneficjentów wahać się będzie między 20-150 dziennie.
Elementy projektu
4 x Architektura miejska wypoczynkowa
4 x Zacienienie
1 x System zasilający
8 x Roślinność
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Miejsca łatwo dostępne, znajdujące się na głównych miejskich szlakach mieszkańców z wyróżnieniem na tereny zbliżone do głównych punktów miasta. Dworce, Centrum, W okolicach zabytkowych przestrzeni, etc.
Osiedle: Plac Grunwaldzki, Stare Miasto
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.