Nr projektu. 174

Fale Energii [WBO. 2022]

Głosów: 122

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Piotr Piotrowski

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazane lokalizacje znajdują się na obszarach objętych ochroną konserwatorską. W związku z tym forma i lokalizacja wymaga rozważnego przemyślenia, aby nie spowodować dysonansu w historycznych przestrzeniach staromiejskich. Planowane elementy wypoczynkowe, połączone z formami roślinnymi, powinny być realizowane według indywidualnego projektu uwzględniającego cechy konkretnej przestrzeni wypoczynkowej. Ocena pozytywna dla montażu elementów małej architektury wraz z zielenią i ewentualnie przyłączeniami elektrycznymi do ładowania, np. telefonów czy komputerów przez USB. Sporne wydaje się puszczanie muzyki w miejscach publicznych. Wskazane zieleńce znajdują się przy głównych ulicach, przy których jest raczej głośno, a muzyka z głośników montowanych przy ławkach może nie być dobrze słyszana. Z tego powodu projekt w tym zakresie rekomendujemy negatywnie.
Ocena negatywna dla działki nr 80, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki. Wskazana lokalizacja nie należy do Gminy Wrocław. Ocena negatywna także dla dział nr 75/10, AM-35, obręb Stare Miasto przy Skwerze Niemena. Zarząd Zieleni Miejskiej jest w posiadaniu dokumentacji projektowej dla przedmiotowego skweru, która nie przewiduje instalacji ławki z przyłączami. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2 pkt 5) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazane lokalizacje znajdują się na obszarach objętych ochroną konserwatorską. W związku z tym forma i lokalizacja wymaga rozważnego przemyślenia, aby nie spowodować dysonansu w historycznych przestrzeniach staromiejskich. Planowane elementy wypoczynkowe, połączone z formami roślinnymi, powinny być realizowane według indywidualnego projektu uwzględniającego cechy konkretnej przestrzeni wypoczynkowej. Ocena pozytywna dla montażu elementów małej architektury wraz z zielenią i ewentualnie przyłączeniami elektrycznymi do ładowania, np. telefonów, komputerów przez USB. Sporne wydaje się puszczanie muzyki w miejscach publicznych. Wskazane zieleńce znajdują się przy głównych ulicach, przy których jest raczej głośno, a muzyka z głośników montowanych przy ławkach może nie być dobrze słyszana. Z tego powodu projekt w tym zakresie rekomendujemy negatywnie. Ocena negatywna dla działki nr 80, AM-27, obręb Plac Grunwaldzki. Wskazana lokalizacja nie należy do Gminy Wrocław. Ocena negatywna także dla dział nr 75/10, AM-35, obręb Stare Miasto przy Skwerze Niemena. Zarząd Zieleni Miejskiej jest w posiadaniu dokumentacji projektowej dla przedmiotowego skweru, która nie przewiduje instalacji ławki z przyłączami. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2 pkt 5) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Fale Energii to innowacyjny projekt z myślą o wszystkich mieszkańcach miasta, przejezdnych i turystach. Będą to miejsca gdzie ludzie w natłoku codziennych zadań, biegu z nurtem miasta mogą złapać fale dobrej energii i kontynuować swój dzień. Niekonwencjonalne warunki estetyczne i element wody zawarty w wypoczynkowej infrastrukturze przyciągnie wielu, aby mogli zregenerować swoje baterie i złapać dobrą falę.
Jako lider projektu, zainspirowany kilkuletnim pobytem w kraju, gdzie surfing i woda to kluczowe elementy, postanowiłem podzielić się z rodzinnym miastem moim pomysłem, które może wnieść fale nowej energii.

Uzasadnienie projektu

Wrocław jako jedna z europejskich stolic kultury i nauki, powinna podnosić standardy oraz dbać o ponadczasowy wizerunek miejskiej przestrzeni. Międzynarodowy charakter oraz rozwój miasta narzuca pewne tępo oraz wymogi, które mieszkańcy i przejezdni chcą zobaczyć i doświadczyć chwil, które pomogą im się zrelaksować, odetchnąć i poczuć, że Wrocław na Europejskiej mapie ma znaczenie. Nowatorski charakter inwestycji z pewnością podniesie ocenę miejskiej przestrzeni w oczach mieszkańców miasta.
Moją główną inspiracją stała się infrastruktura z Budapesztu. Na tej podstawie chciałbym, aby we Wrocławiu powstał projekt Fale Energii, z naciskiem na odrębność w porównaniu do projektu, który mnie zainspirował. Zdjęcia w załącznikach.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu będą wszyscy ludzie chcący spożytkować walory infrastruktury: mieszkańcy pracujący, studenci, turyści czy rodziny z dziećmi.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

W zależności od umiejscowienia realizacji na mapie Wrocławia oraz pory roku liczba beneficjentów wahać się będzie między 20-150 dziennie.

Elementy projektu

4 x Architektura miejska wypoczynkowa
4 x Zacienienie
1 x System zasilający
8 x Roślinność

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Miejsca łatwo dostępne, znajdujące się na głównych miejskich szlakach mieszkańców z wyróżnieniem na tereny zbliżone do głównych punktów miasta. Dworce, Centrum, W okolicach zabytkowych przestrzeni, etc.

Osiedle: Plac Grunwaldzki, Stare Miasto

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

122

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 122
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 70
Mężczyźni 52

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.