Nr projektu. 175

Park kieszonkowy „Ostoja dla jeży” [WBO. 2022]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 100 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Elżbieta Dragun

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Wskazany we wniosku zakres projektu jest częściowo niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym teren przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz komunikację wewnętrzną. Obszar w mpzp stanowi trzy „wyspy” ternu 11MNU rozdzielone terenami dróg wewnętrznych 14KDW i 15KDW.
Obowiązujący mpzp dopuszcza przeznaczenie „zieleń parkowa”, jednak wyłącznie na terenie 11MNU. Oznacza to, że na obszarze wskazanych działek teoretycznie mogłyby powstać trzy „mini-parki” (parki kieszonkowe) oddzielone od siebie drogami wewnętrznymi, nieprzeznaczonymi na zieleń parkową. Niezależnie od tego, wskazany teren stanowią grunty rolne wysokiej klasy wymagające przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Oznacza to, że wartość projektu przekroczy koszt 1 000 000 zł i nie ma możliwości zrealizować go w ciągu roku budżetowego. Projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 10), 14) i § 3 ust. 1 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ wskazane we wniosku przeznaczenie dla przedmiotowej nieruchomości jest niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym teren przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz komunikację wewnętrzną. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie schronienia dla jeży i innych małych zwierząt oraz ptaków, poprzez zachowanie półdzikiego charakteru terenu leżącego na skraju Jagodna, o powierzchni ok. 1 ha. Obecnie teren ten jest zaniedbany, zaśmiecony, zarośnięty krzewami i nawłocią, ale dla małych zwierząt i ptaków stanowi przyjazne miejsce. Przy niewielkim nakładzie finansowym można usunąć śmieci, zasadzić kilka dodatkowych drzew i krzewów, pozbyć się gatunków ekspansywnych i zachować to miejsce dla naszych „małych braci”. Każdy teren zielony to też pomoc w schładzaniu miasta i odbiorze wód opadowych, oraz miejsce spacerów dla mieszkańców. Na skraju zostanie ustawionych kilka tablic edukacyjnych dotyczących zwyczajów jeży i rodzimych gatunków ptaków.

Uzasadnienie projektu

Jagodno jest intensywnie zabudowywane, tereny do tej pory dzikie zamieniane są w osiedla, drogi i - z rzadka - w uporządkowane zieleńce. Takie zagospodarowanie terenu nie daje bezpiecznego schronienia małym zwierzętom i ptakom, które dotychczas żyły w tej okolicy. Dlatego ważne jest, żeby zachować w możliwie dzikim stanie te fragmenty, które wciąż jeszcze zachowały swoją naturalność. Liczba mieszkańców Jagodna dynamicznie wzrasta, a tereny spacerowe gwałtownie maleją. Dzięki realizacji projektu teren rekreacyjny wiodący do Parku Brochowskiego nieco się powiększy, a ptaki, jeże i inne małe zwierzęta będą miały trochę miejsca dla siebie.

Grupa beneficjentów projektu

Bezpośrednimi beneficjentami projektu będą mieszkańcy Jagodna. Pośrednimi - pozostali mieszkańcy Wrocławia, gdyż z poprawy stanu miejskiej przyrody korzysta całe miasto i wszyscy jego mieszkańcy.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

8173 zameldowanych mieszkańców Jagodna, kilka tysięcy mieszkańców niezameldowanych oraz wiele tysięcy przyszłych mieszkańców nowych osiedli wybudowanych wzdłuż ulicy Buforowej

Elementy projektu

1 x oczyszczenie terenu
10 x drzewa wysokie
20 x krzewy
100 x byliny i krzewinki
6 x tablice edukacyjne

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Obszar projektu leży pomiędzy ulicą Grapowa a ulicą Dróżniczą. Obejmuje działki 27/1-27/7, 28/1-28/7, 29/10-29/16, stanowiące własność Gminy Wrocław.

Osiedle: Jagodno

Kontakt z liderem projektu