Nr projektu. 59

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Wrocławski Rynek - wielki powrót drzew i zieleni [WBO. 2020]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Po odrzuceniu odwołań projekt wycofany z głosowania.
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie powiększenia przestrzeni dla istniejących drzew i dodania w tych miejscach zieleni niskiej. Dodatkowo możliwe jest poprawienie warunków siedliskowych zieleni na rynku przez zbudowanie dodatkowego systemu nawadniania. Szacunkowy koszt inwestycji to 750 000 zł. Obecnie w strefie Rynku znajduje się ponad 20 drzew. Rośliny są w tym miejscu narażone na stres, suszę, duże zasolenie gleby i inne czynniki stresogenne, co uzasadnia działania polegające na poprawie istniejących warunków, ale jednocześnie działa na niekorzyść wprowadzaniu nowych obszarów zieleni w Rynku.
Przywracania zieleni w miejscach zurbanizowanych wynikające m.in. z konieczności dostosowania miast do zmian klimatu (o których pisze Lider) nie jest uzasadnieniem dla wprowadzania zieleni do każdej przestrzeni miejskiej. Idea ta jest realizowana z dużym rozmachem w sąsiedztwie wrocławskiego Rynku, gdzie nie brakuje terenów spacerowo-wypoczynkowych otoczonych zielenią. Są to Promenada Staromiejska po wewnętrznej stronie fosy miejskiej, Parki im. J. Słowackiego i M. Kopernika, tereny wysp: Piaskowej, Słodowej, Bielarskiej i inne, gdzie realizowane są projekty nowych nasadzeń.
Projekt uzyskał negatywną ocenę w zakresie wprowadzenie pnączy na budynkach oraz posadzenia dodatkowych drzew na Rynku. Wiązałoby się to z kompletną przebudową nawierzchni wraz z infrastrukturą sieci podziemnych. W takim zakresie projekt przekroczyłby maksymalny dla projektów WBO koszt 2 mln zł. Zbyt duża ilość wprowadzonych drzew wpłynie również negatywnie na odbiór przestrzenny Rynku i niewłaściwą ekspozycję zabytkowych pierzei, zaburzony zostanie układ funkcjonalny przestrzeni Rynku (uniemożliwi organizację ważnych dla miasta imprez oraz ograniczy przestrzenie ogródków gastronomicznych i jarmarków). Projekt w tym zakresie uzyskał negatywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków i jest sprzeczny z § 2 ust. 2. pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Powiększenie przestrzeni dla drzew w rynku wiązałoby się z kompletną przebudowa nawierzchni, w celu stworzenia odpowiednich warunków siedliskowych (np. komórki glebowe) wraz z infrastrukturą sieci podziemnych. Zbyt duża ilość wprowadzonych drzew wpłynie negatywnie na odbiór przestrzenny rynku i niewłaściwą ekspozycję zabytkowych pierzei; zaburzony zostanie układ funkcjonalny przestrzeni rynku (uniemożliwi organizację ważnych dla miasta imprez oraz ograniczy przestrzenie ogródków gastronomicznych). Projekt uzyskał negatywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków w zakresie wprowadzenie pnączy na ratuszu i kamienicach oraz zwiększenia ilości drzew. Tym samym projekt jest sprzeczny z § 2 ust. 2. pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

[PROJEKT WYCOFANY NA WNIOSEK LIDERA] Jesteśmy dumni z Rynku. To najważniejsza i najcenniejsza przestrzeń historyczna we Wrocławiu. To wizytówka miasta. Czy czegoś tam brakuje? Tak: zieleni! Pięknej, zadbanej i dostosowanej dobrze do trudnych miejskich warunków. Odpornej na coraz dotkliwsze susze, upały, zanieczyszczenie powietrza, zasolenie. Nowe uwarunkowania (związane m.in. ze zmianami klimatycznymi) sprawiają, że Rynek wymaga dostosowania do aktualnych potrzeb ludzi z pełnym poszanowaniem również historycznych świadectw potwierdzających, że zieleń była tam ważnym elementem kompozycyjnym i podkreślającym wyjątkowy charakter tego miejsca.
Konieczne jest powiększenie istniejących stref zieleni, dokomponowanie dobrze dobranych gatunkowo drzew, krzewów i pnączy.

Uzasadnienie projektu

Projekt powinien zostać zrealizowany ze względu na poszanowanie historii Rynku (zarówno tej najdawniejszej, jak i pamiętanej jeszcze przez wielu wrocławian – dowodem dołączone grafiki), a także ze względu na współczesne uwarunkowania i powszechne w Europie trendy do przywracania zieleni w miejscach zurbanizowanych wynikające m.in. z konieczności dostosowania miast do zmian klimatu. Wartością dodaną będzie zwiększenie atrakcyjności tego ważnego dla miasta miejsca i sprawienie, że panujący tu mikroklimat będzie przyjazny dla wszystkich – turystów, osób tu pracujących, spędzających wolny czas lub mieszkających.

Grupa beneficjentów projektu

Grupą odbiorców są mieszkańcy Wrocławia (każda grupa wiekowa) oraz turyści i studenci.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

W ciągu roku Rynek odwiedza ok. 4 mln osób – wrocławian, gości z Polski i całego świata.

Elementy projektu

500 x nasadzenia roślin (drzewa liściaste, krzewy, pnącza),
1 x prace brukarskie
1 x ziemia do nasadzeń

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Wrocławski Rynek

Osiedle: Stare Miasto

Kontakt z liderem projektu