Nr projektu. 296

Łączymy osiedla - modernizacja nawierzchni ul. Kaczeńcowej i Szachistów. Trasa dostępna dla rowerzystów. [WBO. 2020]

Kategoria: drogowe

Budżet zgłoszony: 750 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ szacunkowy koszt modernizacji nawierzchni ulic Kaczeńcowej i Szachistów znacznie przekroczy maksymalną kwotę dla projektów WBO. Z analizy ZDIUM wynika, że koszt takiej inwestycji to ponad 5 mln zł. Ze względu na ciągłość odcinka (brak nieruchomości i skrzyżowań po drodze), nie ma również możliwości skrócenia przedmiotowego projektu tak, żeby stanowił funkcjonalną całość. Dodatkowo środkowa część trasy biegnie przez działkę nr 4/3 AM-34 Ratyń, która nie jest własnością Gminy Wrocław (własność Skarbu Państwa pod Zarządem GDDKiA). Tym samym projekt nr 296 nie spełnia kryteriów określonych w § 2 ust. 2. pkt 5) i 10) oraz § 3 ust. 1. i 2. uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie. Wymiana nawierzchni na asfaltową będzie wiązała się ze wzrostem prędkości pojazdów i zagrożenia dla niechronionych uczestników ruchu, zatem konieczne jest, by projekt dodatkowo obejmował urządzenia uspokojenia ruchu. Szacunkowy koszt realizacji projektu to 750 000 zł.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Wykonanie nawierzchni asfaltowej na istniejącej nawierzchni brukowanej, która stanowiłaby bardzo stabilną podbudowę. Wykonanie pobocza mineralnego. Na innych drogach na terenie byłych pól irygacyjnych (np. Zalipie, Osobowicka) są odcinki asfaltowe na kostce brukowej i dobrze się sprawdzają.

Uzasadnienie projektu

Ulice Kaczeńcowa i Szachistów obecnie mają zniszczoną nawierzchnię brukowaną z licznymi asfaltowymi łatami i nierównościami. Jest możliwe przejechanie samochodem, ale stan nawierzchni może spowodować uszkodzenia zawieszenia pojazdów. Przejazd rowerem po wyboistej nawierzchni jest wręcz niemożliwy dla osób starszych, czy mniej sprawnych. Stan pobocza uniemożliwia przejście pieszo. Jest to najkrótsze połączenie osiedli Rędzin i Osobowice z Lipą Piotrowską i Widawą. Po przebudowie drogi woj. 342 wielu wrocławian i turystów mogłoby korzystać z wygodnego dojazdu do terenów rekreacyjnych - Lasu Rędzińskiego, Lasu Osobowickiego i terenów Natura 2000 nad Widawą. Trasy rowerowe na terenie byłych pól irygacyjnych są wpisane do Studium Wrocławia.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedli Rędzin, Osobowice, Lipa Piotrowska, Widawa, wrocławianie z innych części miasta, turyści. Etap I

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

10 000

Elementy projektu

1 x nawierzchnia bitumiczna
1 x pobocze mineralne

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Osobowice-Rędzin

Kontakt z liderem projektu