Nr projektu. 291
Jasne bezpieczne przejście – Grudziądzka – Kętrzyńska-kontynuacja [WBO. 2019]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu:
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w kształcie opisanym w formularzu poprawkowym. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt realizacji odcinka B i C w zakresie oświetlenia i nawierzchni wynosi 1 100 000 zł. Do decyzji Lidera czy projekt przechodzi do projektów ponadosiedlowych czy ma zostać w kategorii osiedlowych - wtedy konieczne ograniczenie zakresu. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. W interpretacji UMW występują projekty podobne: 218, 291.
Opis projektu
Projekt obejmuje:
1. Wykonanie oświetlenia i utwardzenia alejek, które komunikują ze sobą ulice: Krzywoustego, Grudziądzką, Kętrzyńska, Brucknera, Toruńską oraz al. Kromera, Zespół szkół nr 14, przedszkola, przystanki MPK, ośrodki usługowo–handlowe, kościół.
2. Wykonanie i wyposażenie w małą architekturę oraz zieleń 2 wgłębników (w tym: ławki, żywopłoty/kwietniki, kosze na śmieci, 4 sztuki schodów terenowych – 3 stopnie każdy)oraz terenów przyległych.
Uzasadnienie projektu
Zakres projektu będzie stanowić element realizacji założenia urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków jako przywrócenie pierwotnej funkcjonalności terenu.
Realizacja projektu istotnie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa i komfort użytkowników, w szczególności wieczorem oraz porą jesienno-zimową (obecnie kałuże, błoto, śnieg). Obecnie korzystanie z alejek jest utrudnione, szczególnie po opadach deszczu/śniegu i porze nocnej a dalsza jego eksploatacja doprowadzi do dewastacji terenu zielonego. Projekt znacznie podniesie standard życia beneficjentów, będzie atrakcyjniejszy dla okolicznych mieszkańców, jego standard zbliży się do terenów w najbliższej okolicy (wały wzdłuż Odry).
Zrewitalizowane alejki umożliwią wszystkim beneficjentom swobodne przemieszczanie się między ulicami a także spacerowanie, rekreację (bieganie, jazda na rowerze, nordi – walkingitp.), dojście do ogródków działkowych i Kościoła.
Wykonanie wgłębników w części centralnej zwiększy walory estetyczne terenu, integracjębeneficjentów i podniesienie ich standardu życia poprzez lokalizację terenów rekreacyjnych w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
Całość inwestycji przywróci pierwotną funkcjonalność powyższego terenu (wpisanego do rejestru zabytków) w ramach jego rewitalizacji i może być przykładem umiejętnego zaplanowania i połączenia funkcji ogródków działkowych z funkcją rekreacyjną dla mieszkańców zgodnie z ideą miasta – ogrodu Ebenezera Howarda z 1898 roku, co znacznie wpłynie na atrakcyjność pobliskich osiedli i może przyciągnąć nowych mieszkańców.
Na wyżej wymieniony teren alejek istnieje dokumentacja projektowa dotycząca ich oświetlenia i utwardzenia.
Koncepcja wgłębników w 2014 roku zyskała pozytywną opinię miejskiego konserwatora zabytków.
Grupa beneficjentów projektu
Wszyscy mieszkańcy osiedla, pracownicy zakładów, dzieci i młodzież szkolna, rodziny z dziećmi, emeryci, właściciele ogródków działkowych, spacerowicze, parafianie (Kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
8000
Elementy projektu
Element składowy Ilość
1. ścieżka B (oświetlenie + nawierzchnia) 1
2. ścieżka C (oświetlenie + nawierzchnia) 1
3. oświetlenie ścieżki D (na odcinku od A do C) 1
4. roboty przygotowawcze, transport, organizacja ruchu zastępczego itp 1
5.wgłebniki (ok. 150 m2), w tym: ławki, żywopłoty/kwietniki, kosze na śmieci, 4 sztuki schodów terenowych – 3 stopnie każdy 2
6.ławki 30
7. kosze na śmieci 20
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: numer geodezyjny działki: 026401_1.0053.AR_25.18 026401_1.0053.AR_25.17 026401_1.0053.AR_25.12/2 026401_1.0053.AR_25.5 026401_1.0053.AR_25.4
Osiedle: Karłowice-Różanka
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.