Nr projektu. 447

Stacja monitoringu jakości powietrza na Ołtaszynie [WBO. 2017]

Kategoria: inne

Budżet zgłoszony: 300 000 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Próg budżetowy: do 750 000 zł

  • Projekt rejonowy (Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł

Uzasadnienie

Wrocław zamierza stać się kolejną Zieloną Stolicą Europy, jednak codzienne informacje na temat jakości powietrza w Naszym mieście są zatrważające.
Normy przekroczone są wielokrotnie. Jak wynika ze statystyk, głównym winowajcą jest pył zawieszony, który tworzy się ze spalania nieodpowiedniego opału.

We Wrocławiu są jedynie 2 stacje pomiarowe, z tego żadna nie występuje na południu miasta. Zainstalowanie nowej stacji na Ołtaszynie (skrzyżowanie ul. Parafialnej, Kutrzeby, Strachowskiego) zagwarantowałoby mieszkańcom tej części miasta dostęp do rzetelnych danych na temat jakości powietrza w ich rejonie.
Osiedle jest zamieszkane przez wiele rodzin z małymi dziećmi, które nie powinni być wystawione na działanie szkodliwych substancji w powietrzu. Stacja pomiarowa pozwoli lepiej kontrolować osoby właścicieli domków jednorodzinnych oraz da rodzicom wiedzę czy mogą bezpiecznie wyjść z dzieckiem na spacer.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Zgodnie z a zapisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. 2016.672 ze zm.) oraz aktów wykonawczych do ww. ustawy, za organizację i funkcjonowanie systemu monitoringu i oceny jakości powietrza odpowiedzialny jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ). Monitoring jakości powietrza realizowany jest przez WIOŚ (organ administracji rządowej), w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na podstawie wieloletnich programów monitoringu środowiska i w całości dostosowany jest do wymagań Unii Europejskiej. We Wrocławiu zlokalizowanych jest pięć stacji monitorujących powietrze obsługiwanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Stacje monitoringowe zlokalizowane są przy ulicach: Wyb. J. Conrada Korzeniowskiego, al. Wiśniowa oraz ul. Bartnicza – są to stacje automatyczne, podające dane pomiarowe godzinowe oraz przy ul. Na Grobli i ul. Orzechowej – tzw. stacje manualne, z których dane dostępne w cyklach miesięcznych. Substancje w powietrzu monitorowane przez stacje to: dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NOX, NO, NO2 ), ozon (O3), benzen, tlenek węgla, pył zawieszony PM2,5 i PM10 oraz oznaczane w pyle PM10: ołów (Pb), arsen(As), kadm(Cd), nikiel (Ni) i benzo(a)piren (B(a)P. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu realizuje obecnie pomiary zaplanowane w „Programie państwowego monitoringu środowiska województwa dolnośląskiego na lata 2016-2020”. Program ten jest zgodny z przepisami prawa polskiego oraz z krajowym „Programem Państwowego Monitoringu Środowiska na lata 2016-2020”.Z informacji uzyskanych z WIOŚ w latach objętych Programem nie jest planowana rozbudowa sieci monitoringu jakości powietrza. Obecnie istniejąca sieć stacji pomiarowych eksploatowanych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska jest wystarczająca do potrzeb rocznej oceny jakości powietrza w strefach naszego województwa – opracowywanej zgodnie z art. 89 ustawy Prawo ochrony środowiska. Stan jakości powietrza na obszarach nie objętych pomiarami określany jest na podstawie danych z najbliższych stacji pomiarowych lub tzw. stacji tła miejskiego reprezentatywnych dla terenu miasta oraz za pomocą metod obliczeniowych przy uwzględnieniu danych na temat istniejących źródeł zanieczyszczeń, warunków meteorologicznych oraz przenoszenia się zanieczyszczeń z innych rejonów.

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 8: Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno

Lokalizacja szczegółowa: Skrzyżowanie głównych dróg na osiedlu Ołtaszyn, równocześnie w otoczeniu starszej zabudowy jednorodzinnej.

Osiedle: Ołtaszyn