Mateusz Podbielski

Mateusz Podbielski

Kategoria:

Biznes

Przedsiębiorca, wizjoner i lider społeczny. Jego działalność skupia się na tworzeniu innowacyjnych przedsiębiorstw, wspieraniu edukacji technologicznej, a także budowaniu mostów między światem biznesu i nauki.

Mateusz Podbielski jest założycielem i liderem firmy technologicznej Genuitek Software. Łączy ona globalne potrzeby technologiczne z lokalnym potencjałem, co czyni Wrocław znaczącym ośrodkiem na mapie innowacji.

Angażuje też lokalnych specjalistów w międzynarodowe projekty, co pozwala na budowanie silnej społeczności technologicznej w regionie. 

– Na co dzień zajmuję się budowaniem i wdrażaniem rozwiązań w oparciu o nowe technologie, które zwiększają bezpieczeństwo i efektywność organizacji, aby te mogły skupiać się na swoich celach i osiągać jeszcze więcej sukcesów – mówi Mateusz Podbielski. – Sam na co dzień korzystam z asystentów, pomagających organizować moją pracę. 

By technologia pomagała, a nie zagrażała

Jego nowa spółka No Human powstała jako część Genuitek Software i zajmuje się wdrażaniem sztucznej inteligencji w automatyzacji procesów odciążających ludzi z codziennych i powtarzalnych zadań. 

- Dziś technologia jest dostępna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszy raz w historii możemy powiedzieć komputerowi, co ma zrobić, a on to zrozumie i wykona. Daje to olbrzymie możliwości, ale może nieść ze sobą również zagrożenia - tłumaczy Mateusz Poodbielski. - Dlatego też w 2024 roku powołałem Fundację Turing, która zajmuje się jasnym i klarownym wykorzystaniem sztucznej inteligencji, edukacją młodych oraz budowaniem współpracy transatlantyckiej. Prowadzimy rozmowy z podmiotami w USA i wierzę, że w tym roku uda się je sfinalizować. Dzięki temu będziemy mogli wymieniać swoją wiedzę i innowacje pomiędzy Wrocławiem i Chicago czy Austin. To sprawi, że nasze miasto stanie się ważnym punktem na mapie technologicznej Europy.

Wspiera innowacyjne projekty i ludzi z pomysłami

Mateusz Podbielski pomaga także innym w pierwszych krokach biznesowych, wspiera rozwój innowacyjnych projektów i współpracuje z szeroką siecią partnerów, co przekłada się na wzrost wartości ekonomicznej i społecznej miasta.

Wśród jego projektów jest m.in. AI Owszem – inkubator start-upów, który przekształca innowacyjne pomysły w dochodowe przedsięwzięcia. Dzięki niemu młodzi przedsiębiorcy z Wrocławia zyskują dostęp do zasobów i wsparcia, które umożliwiają im odniesienie sukcesu na arenie międzynarodowej.

Jego pomysłem była także Polska Platforma Integracji AI – inicjatywa łącząca świat biznesu i nauki. Jej celem jest zacieśnienie współpracy między przedsiębiorcami a środowiskami akademickimi, aby wspólnie rozwijać technologie AI oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania w życie. 

Mateusz Podbielski


Wspiera innowacyjne projekty

We Wrocławiu spotyka się wiedza, otwartość i łatwość współpracy

Jak twierdzi Mateusz Podbielski, Wrocław naprawdę mu się podoba. – Dla mnie Wrocław to miejsce, w którym mogę rozwijać swoje pasje i czuć się częścią otwartej społeczności. To miasto z niezwykłą historią i dużą liczbą nowych mieszkańców, którzy, decydując się tu osiąść, udowadniają, że nie brakuje im kreatywności i odwagi – uważa Podbielski.

– W swojej karierze realizowałem projekty w kilkunastu europejskich miastach, ale to Wrocław jest dla mnie miejscem, w którym spotyka się wiedza, otwartość i łatwość współpracy.

Potrzebna prostota i wyobraźnia

W swojej pracy Mateusz Podbielski stawia na maksymalną prostotę i twardo trzyma się zasady „nie czyń zła”. – Żyjemy w epoce przesytu bodźców i nieustannego szumu, który utrudnia skupienie się na tym, co naprawdę ważne. Właśnie dlatego wszystkie nasze rozwiązania, a także oferowane doradztwo, zawsze opieramy na tych fundamentalnych wartościach – tłumaczy. 

Dla niego prawdziwa kreatywność polega na łączeniu informacji i punktów w zupełnie nowy, niewykorzystany dotąd sposób.

AI może nawet wygrać wybory

Jak opowiada Mateusz Podbielski, No Human wdraża tzw. agentów AI. To systemy które symulują pracę ludzi. 

– Testowo uruchomiliśmy taki proces, w którym stworzyliśmy partię polityczną złożoną z tych agentów. Jeden z nich kandydował w wyborach, inni z nim konkurowali. Eksperyment zakończył się tym, że mogliśmy przewidzieć niektóre elementy z życia politycznego – mówi Podbielski.

Zabawne jest to, że zaraz po nim zgłosili się do nas przedstawiciele dwóch partii politycznych, aby dowiedzieć się więcej o tym naszym projekcie edukacyjnym. Tymczasem nam chodziło o to, żeby uczyć młodzież w sposób ciekawy i kolorowy. W dzisiejszych czasach jest to konieczne.

Aktualnie plany Mateusza Podbielskiego związane są fundacją. – Chcemy, aby nasze pomysły na dostarczanie wiedzy przekazywać również przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Edukacji. Chcemy też wdrażać nowoczesne technologie zarówno w tych już dorosłych, jak w młodych wrocławskich firmach – wyjaśnia.