Jak poruszać się po Wrocławiu

Dojazd do miasta:

Port Lotniczy
Dworce i komunikacja PKP
Dworzec PKS

Komunikacja miejska

We Wrocławiu jest ponad 60 linii autobusowych dziennych i kilkanaście linii nocnych. Kursuje także ponad 20 linii tramwajowych.

Autobusy dzienne i tramwaje w dni robocze kursują zwykle w godzinach 5:00-23:00 a dni wolne od pracy w godzinach 6:00-22:00. Autobusy nocne kursują między 23:30 a 5:00, co pół godziny spotykając się na autobusowym Dworcu PKS, skąd jadą we wszystkie części miasta.

  • Oznaczenia

Linie normalne autobusów oznaczone są liczbami od 100 do 149. Opłata za przejazd autobusami przyspieszonymi (numery od 4..) jest taka sama jak za przejazd autobusem linii normalnej. Droższe są autobusy podmiejskie (numery 6..), pospieszne (oznaczone literami) oraz nocne o numerach od 240 do 259.

Jeżeli numer jest na żółtej tablicy lub rozkład jazdy na przystanku jest na żółtym kolorze to oznacza, że trasa danej linii jest zmieniona np. ze względu na remont ulicy. Zazwyczaj na pojeździe jest umieszczona dodatkowa informacja „zmiana trasy”.

Uprzednio skasowane w pojazdach należących do linii MPK bilety czasowe honorowane są na liniach, których numery rozpoczynają się cyfrą "9", wyłącznie w administracyjnych granicach Wrocławia.

  • Bilet

Podróżując komunikacją miejską, należy mieć bilet jednorazowy lub okresowy, który można kupić w oznaczonych punktach lub automatach biletowych. Są one w okolicach przystanków oraz w pojazdach MPK, w których można płacić wyłącznie kartami płatniczymi (również zbliżeniowymi).

Bilety jednorazowe oraz okresowe należy skasować od razu po wejściu do tramwaju lub autobusu (również te kupione w pojeździe).

  • Ceny biletów

Przykładowe ceny biletów obowiązujące w komunikacji miejskiej we Wrocławiu:

Jednorazowe (N – normalne / U – ulgowe):
Linie normalne i podmiejskie: N – 3,00 / U – 1,50,
Linie pospieszne i nocne: N – 3,20 / U – 1,60,
Przewóz bagazu lub zwierzęcia: 1,50.

Okresowe na wszystkie linie (N – normalne / U – ulgowe):
30 min: N – 3,00 / U – 1,50,
60 min: N – 4,40 / U – 2,20,
90 min: N – 6,00 / U – 3,00,
24 h: N – 11,00 / U – 5,50,
48 h: N – 20,00 / U – 10,00,
72 h: N – 26,00 / U – 13,00,

Kolej

Ważny bilet MPK wystarczy, aby bez dodatkowych opłat jeździć pociągami osobowymi między wszystkimi stacjami we Wrocławiu. To oszczędność nie tylko podczas planowania codziennych podróży, np. dojazdów do pracy, ale także więcej możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu we Wrocławiu.

Samochód

Podczas podróży samochodem po Wrocławiu należy pamiętać, że w ścisłym centrum wiele ulic jest wyłączonych z ruchu lub są ulicami jednokierunkowymi. Wyznaczona jest także strefa płatnego parkowania, w której opłaty wynoszą od 1 zł do 3 zł za każdą kolejną godzinę – cennik za każdym razem można sprawdzić na odwrocie znaku informującego o parkingu. Opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania należy dokonywać w automatach parkingowych. Płacić można bilonem, telefonem komórkowym, kartami płatniczymi.

UWAGA - automaty nie wydają reszty. Po uiszczeniu opłaty bilet parkingowy należy umieścić za przednią szybą pojazdu, w sposób umożliwiający przeprowadzenie kontroli.

Taxi

Licencjonowane taksówki muszą mieć kogut z napisem „taxi” oraz na bocznych drzwiach „Wrocław” z numerem bocznym i cennik naklejony na szybie a w wyposażeniu taksometr z kasą fiskalną.

Po Wrocławiu jeżdżą taksówki z dwudziestu korporacji.

Obowiązuje jedna strefa opłat za przewozy taksówkami, a stawki za kilometr są uchwalone przez Radę Miejską i mają charakter cen maksymalnych. Za przejazd z lotniska do centrum zapłacimy w dzień roboczy ok. 40 zł a w dzień wolny lub w nocy ok. 60 zł.

Rower

Po Wrocławiu coraz wygodniej i szybciej można poruszać się na dwóch kółkach.

Od 2011 roku działa sieć Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Z ponad 34 stacji można wypożyczyć jeden z około 200 rowerów. Pierwsze 20 minut jazdy WRM jest bezpłatna, jednak aby móc korzystać z wypożyczalni trzeba być zarejestrowanym w systemie Nextbike – firmy, która obsługuje WRM. Wypożyczalnie rowerów obsługiwane przez Nextbike działają w wielu krajach Europy i świata (w Polsce w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Opolu). Użytkownicy systemu mogą wypożyczać rowery w dowolnym mieście na świecie, w którym działają wypożyczalnie takie jak we Wrocławiu.

Więcej o WRM - kliknij.

Zgłoś uwagę