Krótkim sygnałem sędziowskiego gwizdka prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz uroczyście otworzył obiekt, który w czasie 10. Światowych Igrzysk Sportowych - The World Games 2017 (20-30 lipca), stanie się areną rywalizacji w trzech dyscyplinach: sportowym ratownictwie wodnym i pływaniu podwodnym (pływalnia kryta) oraz kajak polo (pod gołym niebem).
Gwizdek na uroczyste otwarcie basenu
Już pierwszego dnia, w sobotę, wszyscy zainteresowani mogli przyjrzeć się, jak zawodnicy pływają w nowym basenie. – Mam nadzieję, że wrocławianie wezmą w posiadanie ten obiekt i że to będzie ich przedmiot radości – podkreślał prezydent Rafał Dutkiewicz podczas otwarcia największej pływalni w województwie. – Życzę, aby padały tu rekordy świata i Europy – dodał Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego przypomniał sylwetkę patrona obiektu, Marka Petrusewicza, słynnego wrocławskiego pływaka medalisty w stylu klasycznym.
Olimpijczycy chwalą basen
Nowym basenem zachwycił się 83-letni Antoni Tołkaczewski, pływak i olimpijczyk z Helsinek z 1952 roku. –Nareszcie mamy obiekt na miarę XXI wieku, trochę żal, że myśmy trenowali i startowali w innych warunkach – wspominał i zastanawiał się, czy już wkrótce nie zanurzy się tu w wodzie. – Teraz korzystam z Aquaparku, bardziej rekreacyjnie, ale pływanie to zdrowie, więc kto wie – uśmiechnął się olimpijczyk.
83-letni olimpijczyk Antoni Tołkaczewski na trybunach basenu przy Wejherowskiej
Obiekt przy Wejherowskiej 34 chwalili wrocławianie, którzy przyszli obejrzeć pływalnię i zawody. Pani Kamila Nazarewska z mężem i czwórką dzieci przyjechali z Krzyków. W rodzinie pływają na razie dwie starsze dziewczynki, ale wkrótce dołączy młodsze rodzeństwo. – Dojazd jest tu doskonały, będziemy wracać, nawet jeśli bliżej mamy basen przy Racławickiej, ale tamten nie jest tak nowoczesny – podkreślała wrocławianka. Młodzież z Ośrodka Wychowawczego przy Borowskiej przyprowadziła wychowawczyni Danuta Bułkowska-Milej, była olimpijka w skoku wzwyż w Moskwie, brązowa medalistka mistrzostw Europy z 1984 i 1985 roku. – Warto poćwiczyć z młodymi na prawdziwym dużym basenie, zwłaszcza, że wielu młodych w ośrodku powinna poprawić sprawność w różnych dyscyplinach, to samo zdrowie – nie miała wątpliwości sportsmenka.
Obiekt idealny dla niepełnosprawnych
Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. niepełnosprawnych, przyznał, że pływalnia przy Wejherowskiej to kolejny obiekt w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. – Budując go pamiętano także o miejscach na trybunach dla osób na wózkach i, co istotne, o przezroczystych bandach, więc z pocycji wózka można wszystko zobaczyć – podkreślił Bartłomiej Skrzyński.
Zawody w konkurencji kajak polo
Największa pływalnia w województwie
Zmagania na basenie mogło śledzić na żywo, z trybun, nawet 600 widzów. Co ważne, kryta pływalnia ma olimpijskie wymiary o długości 50 metrów. Ponadto została wyposażona w pływający pomost, mogący podzielić zbiornik na dwa mniejsze, a także w ruchome dno, regulujące głębokość.
Zobacz Wirtualny spacer po nowym basenie na Wejherowskiej [PANORAMY 360]
Patron na miarę obiektu
Budowa krytej pływalni, a także modernizacja otwartych kąpielisk przy ul. Wejherowskiej to inwestycja, która kosztowała łącznie 69 mln złotych, przy czym Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało ją kwotą 23,5 mln złotych. Patronem obiektu został Marek Petrusewicz, pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu i olimpijczyk z Helsinek (1952).
Program otwarcia
Otwarcie obiektu (4 marca, sobota). W ten weekend obiekt jest dostępny dla wszystkich chętnych za darmo.

Wielkie otwarcie pływalni The World Games
Wydarzenia sportowe / TWG 2017 / Dla wszystkich Basen przy Wejherowskiej
I hop do wody
Dzień później, 5 marca (niedziela), na wrocławian będą czekać takie atrakcje jak zwiedzanie pływalni, animacje w wodzie dla dzieci, aqua aerobik, zumba, spinning, pilates, sauna fińska i łaźnia. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie były rozdawane przez wrocławskie media.
Bilety, godziny otwarcia
Od poniedziałku, 6 marca, wystartuje codzienny program pracy pływalni. Za najtańszy bilet na godzinę pływania zapłacimy 18 zł (15 ulgowy), najdroższy będzie nas kosztował 22 zł.
* bilet ulgowy - przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się w wieku 4-19 lat, osobom powyżej 65 rż., niepełnosprawnym za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności i opiekunom osoby niepełnosprawnej wymienionej w orzeczeniu.
** bilet rodzinny - min. 3 osoby, w tym max. 2 osoby dorosłe (dzieci do lat 19).
*** Karta Rodzina Plus - -50% zniżki od ceny biletu wstępu (bilet normalny i ulgowy) dla osób posiadających ważną Kartę Rodzina Plus
Przypomnijmy, że już niebawem nastąpi otwarcie dwóch innych aren The World Games 2017, które również posłużą na co dzień wrocławianom i miejskim klubom. Mowa o zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim i torze wrotkarskim w Parku Milenijnym.
Fot. UM Wrocław
Galeria
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć