20 lipca we Wrocławiu rozpoczynają się igrzyska sportów nieolimpijskich The World Games. Do naszego miasta przyjedzie kilka tysięcy zawodników, którzy będą rywalizować w ponad 30 dyscyplinach, takich jak sporty wodne, lotnicze czy drużynowe.

The World Games – Światowe Igrzyska Sportowe 2017
TWG 2017 Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Zebraliśmy garść faktów i ciekawostek związanych ze zbliżającymi się zawodami.
Czy wiesz, że:
- Pierwsze The World Games rozegrano w 1981 roku w Santa Clara (USA). Miasto, które będzie kolejnym gospodarzem zawodów po Wrocławiu w 2012 roku, to Birmingham (USA).
- Polska reprezentacja na TWG 2017 liczy blisko 320 zawodników. Wystartują oni w takich dyscyplinach, jak: sporty lotnicze, futbol amerykański, łucznictwo, bilard, bule, kręgle, kajak polo, sporty taneczne, unihokej, latające dyski, sporty gimnastyczne, piłka ręczna plażowa, ju-jitsu, karate, kickboxing, korfball, lacrosse, sportowe ratownictwo wodne, żużel, muaythai, bieg na orientację, trójbój siłowy, sporty wrotkarskie, wioślarstwo halowe, wspinaczka sportowa, squash, sumo, pływanie w płetwach oraz wakeboard.
Pierwsze igrzyska The World Games rozegrano 36 lat temu w Santa Clara (USA), źródlło: theworldgames.org
- Rekord świata we wspinaczce sportowej na czas na 15 metrów wynosi 5,60 sekundy. Ustanowił go Marcin Dzieński, reprezentant Polski, na zawodach w Paryżu w 2016 roku. Wystąpi także podczas TWG 17 we Wrocławiu.
- Kręgle to sport najbardziej popularny w krajach skandynawskich. Na igrzyskach we Wrocławiu wystartuje aktualna mistrzyni świata, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, Danielle McEwan.
Przeczytaj wywiad z mistrzem wspinaczki Marcinem Dzieńskim na www.wroclaw.pl, źródło: IFSC
- W przeciąganiu liny wykorzystuje się sznur, który w obwodzie musi mieć od 10 cm do 12,5 cm. Nie może mieć węzłów i żadnych uchwytów dla rąk. Końce liny powinny być luźno postrzępione. Jej minimalna długość wynosi 33,5 m.
- Trening na ergowiosłach (ergometrze wioślarskim), czyli stacjonarnym przyrządzie przypominającym swoją pracą ruch wykonywany w czasie wiosłowania, angażuje około 95% mięśni.
„Profesjonalna” lina do przeciągania ma nie mniej niż 33,5 m długości, źródło: www.wroclaw.pl
- Karambol to jedna z odmian bilardu (nazywana bilardem francuskim, bo sport ten narodził się właśnie we Francji). Stół karambolowy jest nieco większy niż w innych rodzajach gier bilardowych. Nie ma też żadnych kieszeni (łuz). Pierwsze stoły do karambola robiono już w czasach średniowiecznych. Obecnie jest to najmniej popularny typ gier bilardowych.
- Kolebką biegów na orientację jest Skandynawia. Tę dyscyplinę uprawia się tam od ponad 120 lat. Pierwsze zawody rozegrano w 1897 roku w norweskim Bergen.
W stole bilardowym do karambola nie ma łuz, źródło: theworldgames.org
- Korfball został wymyślony na początku XX wieku przez holenderskiego nauczyciela. Wygląda jak połączenie koszykówki z piłką ręczną. Jest to jedna z niewielu na świecie gier koedukacyjnych. Każda z dwóch rywalizujących drużyn składa się z czterech kobiet i czterech mężczyzn.
- Ju-jitsu jest tradycyjną japońską sztuką walki, jej nazwa oznacza „sztukę ustępliwości”. Jedna z zasad tej dyscypliny brzmi: minimum wysiłku, maksimum skuteczności. Ju-jitsu wykorzystuje się w wielu szkoleniach z samoobrony, a także w wojsku i policji.
Korfball został wymyślony w Holandii, źródło: theworldgames.org
- W skokach na trampolinie zawodnicy prezentują układ składający się z 10 elementów. Punkty otrzymują za wysokość skoku, amplitudę (różnica wysokości pierwszego i ostatniego skoku), skoki w tzw. prostokącie, technikę wykonania, płynność łączenia elementów oraz zakończenie układu.
- Gra w fistball (połączenie siatkówki i tenisa) była znana już w starożytnym Rzymie. Polega na rywalizacji dwóch pięcioosobowych drużyn na boisku przedzielonym siatką, nad którą zawodnicy przebijają piłkę pięścią (ang. fist) lub otwartą dłonią.
W fistball grano już w starożytnym Rzymie, źródło: theworldgames.org
- Świnka (określana też jako „prosiaczek”, „koszon”, „buszon” lub „jack”) to drewniana, rzadziej plastikowa, kulka bardzo istotna w grze w bule. Od jej wyrzucenia rozpoczyna się każdą rozgrywkę. Bule (inaczej petanque) są tradycyjną grą francuską. Należą do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 25 klubów.
Bez „prosiaczków” nie ma gry w petanque, źródło: theworldgames.org