Wrocławskie rzeźby plenerowe

Data aktualizacji: 2016-11-02

Na wrocławskich ulicach, w parkach i skwerach stoi nawet kilkadziesiąt rzeźb plenerowych.

To nie pomniki ku czci – z wyjątkiem tego na Jatkach, ale oryginalne figury i miejsca, które dodają miastu smaku, humoru, uroku. Wśród nich są wielkie konstrukcje, objawy ludzkich tęsknot i aspiracji, jak na przykład intrygujące Krzesło Kantora czy Pociąg do nieba na pl. Strzegomskim.

Codziennie mijamy także rzeźby, które swoją skromnością nie przyciągają uwagi tłumów – barwną postacią jest Wrocławianka i wiekowy Sokrates na Wyspie Bielarskiej. Może się zdarzyć, że część wrocławian dzięki naszej mapie pierwszy raz zwróci na nie uwagę.

Wreszcie są także takie miejsca, które mają w sobie magnetyczną moc i przyciągają każdego przechodnia, turystę i miejscowego. Łatwo je poznać – koza, świnia, gęś, kogut i królik, figury z brązu na Jatkach, święcą się od dotyków dłoni i przytuleń tysięcy ludzi. Trzeba mieć nadzieję, że towarzyszyła tym czułościom wdzięczność, jaką powinniśmy mieć dla Zwierząt Rzeźnych.

Pomnik Anonimowego Przechodnia - rzeźba Jerzego Kaliny stoi u zbiegu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej

Przedstawia kilkanaście postaci naturalnej wielkości, które „schodzą” i „wychodzą” spod powierzchni chodnika. Jego pierwowzorem była instalacja Kaliny z 1977 r. zatytułowana „Przejście” (dlatego wrocławski pomnik bywa tytułowany „Przejściem”). Pomnik Anonimowego Przechodnia odsłonięto dopiero w 2005 r., autor instalacji nie zmienił projektu, postaci pozostały w ubraniach z lat. 70.

Pociąg do nieba - instalacja Andrzeja Jarodzkiego na pl. Strzegomskim

Imponująca rozmiarami instalacja Andrzeja Jarodzkiego na pl. Strzegomskim stanęła tuż przy dawnym bunkrze zajmowanym przez Muzeum Sztuki Współczesnej w październiku 2010 roku. Oryginalny, ważący 74 tony parowóz typu Ty2-1035, pochodzi z roku 1944, powstał w zakładach Orenstein&Koppel.

Krzesło - rzeźba autorstwa Tadeusza Kantora

Betonowa ośmiometrowa rzeźba stanęła w pobliżu Teatru Współczesnego dopiero we wrześniu 2011 roku przy okazji odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury.

Wrocławianka – postać ponad dwu i półmetrowej dziewczynki z brązu stoi przy bocznym wejściu do Galerii Dominikańskiej

Według autora to personifikacja żeńskiego pierwiastka wrocławskości: młodości, dynamiki, prężności oraz zalotnej skromności i kokieterii. W smukłej sylwetce Wrocławianki można się także doszukać nawiązania do strzelistości wrocławskiego gotyku.

Płonący pomnik Hasiora - żelbetowe ekspresyjne sylwetki stoją przed wrocławskim Muzeum Architektury

Żelbetowe ekspresyjne sylwetki stoją przed wrocławskim Muzeum Architektury. Rzeźba Władysława Hasiora powstała w latach 60., to pomnik „Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza”. Ostatecznie ówczesne władze nie zgodziły się na jego budowę. Dopatrywano się w nim alegorii męki Chrystusa albo symbolicznego uznania dla Józefa Kurasia pseud. „Ogień”, partyzanta, który po II wojnie walczył z komunistami.

Oczekiwanie – dwa duże domowe fotele stoją na skraju Parku Słowackiego

Dwa duże domowe fotele stoją na skraju Parku Słowackiego, naprzeciwko Muzeum Narodowego. Jeden fotel jest pusty, w drugim siedzi młoda kobieta, z gestu założonych na piersi rok wynika, że jest zniecierpliwiona. To „Oczekiwanie”, jedna z najpopularniejszych rzeźb plenerowych we Wrocławiu.

Powodzianka - wyraz uznania dla tysięcy wrocławian, którzy walczyli z wielką powodzią

Rzeźba przestawiająca symbolicznie kobietę niosącą na ramieniu książki stoi przy skwerku na środku mostu Uniwersyteckiego. Powstała w 1998 r. w pracowni wrocławskiego artysty Stanisława Wysockiego. To wyraz uznania dla wrocławian, tysięcy mieszkańców miasta, którzy walczyli z wielką powodzią, jaka nawiedziła Dolny Śląsk w lipcu 1997 r.

Kryształowa Planeta - rzeźba Ewy Rossano stoi u zbiegu ul. Św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego

Dwumetrowa postać dziewczyny w sukni  inspirowanej kulą ziemską symbolizuje jedność świata, mimo różnic religijnych i kulturowych. Rzeźba stoi na skwerze przy wejściu Dzielnicy Czterech Świątyń (Czterech Wyznań). To część centrum Wrocławia, gdzie znajdują się świątynie ewangelików, prawosławnych, katolików oraz wyznawców judaizmu. Dzielnica Czterech Świątyń jest miejscem wielu wydarzeń religijnych, kulturalnych, społecznych, których celem jest m.in. promowanie tolerancji.

Sokrates na Wyspie Bielarskiej

Rzeźba Stanislava Netsvolodova przypomina postaci z bajek dla najmłodszych. Dlatego dobrze się czuje na Wyspie Bielarskiej, gdzie znajdują się duże place zabaw. Wielokrotnie kolorowany, od lat zachowuje filozoficzny spokój.
Netsvolodov urodził się na Ukrainie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie (dzisiaj to Sankt Petersburg), potem wiele lat mieszkał i pracował w estońskim Tartu.

Grupa Zwierząt Rzeźnych na Jatkach - Ku czci Zwierząt Rzeźnych – Konsumenci

Grupka figur z brązu to najbardziej wypieszczone zwierzęta we Wrocławiu. Postaci kozy, świni, koguta, gęsi z jajkiem i królika wzbudzają zainteresowanie gości, którzy obdarzają je czułościami i chętnie się z nimi fotografują.

Koń na ul. Szewskiej - rzeźba plenerowa Zbigniewa Frąckowicza

Rzeźba Koń’87 powstała w latach 80. na zamówienie stadniny koni w Jaroszówce. Ostatecznie w 2007 roku stanęła na skwerze przy ul. Szewskiej.

 

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl