Poznaj Wrocław: Stacja Wrocław – Stadion

Projekt został nagrodzony w konkursie architektonicznym.

  • Stacja Wrocław - Stadion zdobyła także nagrodę w konkursie Piękny Wrocław, fot. organizatorzy


Stacja Wrocław – Stadion to obiekt skrajnie odmienny niż Dworzec Główny. Znacznie skromniejszy, jeśli chodzi o rozmach, bogactwo zdobień, ale to nie oznacza, że pozbawiony charakteru. Leży w newralgicznym dla zachodniego Wrocławia miejscu: to węzeł, w którym zbiegają się trasa kolejowa, Autostradowa Obwodnica Wrocławia, linia tramwajowa z centrum do Leśnicy oraz trasa wylotowa w kierunku Środy Śląskiej. To także miejsce strategiczne ze względu na sąsiedztwo Stadionu Wrocław – to z myślą o kibicach i uczestnikach imprez na stadionie powstał Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy, bo tak formalnie nazywa się stacja Wrocław – Stadion.

Obiekt zaprojektowali wrocławianie – architekci z zespołu Zbigniewa Maćkowa. Surowa, betonowa konstrukcja intryguje wieloma poziomami, przecinającymi się perspektywami i płaszczyznami. Pomysł i wykonanie zostały docenione przez specjalistów – i nagrodzone w konkursie „Życie w architekturze”, firmowanym przez czasopismo „Architektura – Murator”, a miasto zyskało kolejne, oryginalne miejsce.

Pociąg to najszybszy i najwygodniejszy środek transportu z centrum Wrocławia na stadion przy al. Śląska, przejazd zajmuje około 12 minut.Zgłoś uwagę