Ogród Japoński we Wrocławiu

Data utworzenia: 2015-06-12

Oryginalne rośliny i niezwykła aranżacja przestrzeni. Ogród Japoński to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu turystów, a także wrocławian.

Ogród Japoński we Wrocławiu został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. To pełen symboli przykład harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Przyciąga architekturą, aranżacją i rzadką roślinnością.

Wrocławski Ogród Japoński to część parku Szczytnickiego znajdującego się w jego południowej części, w pobliżu Pergoli. W jego budowie brali udział specjaliści z Japonii – architekci krajobrazu i ogrodnicy. Ze względu na oryginalność jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerów wrocławian i turystów.

Ogród Japoński Wrocław – cennik

Bilety do Ogrodu Japońskiego można kupić na miejscu w kasie, która czynna jest w godzinach otwarcia ogrodu. Za bilety zapłacimy gotówką lub kartą płatniczą.

Godziny otwarcia wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 9.00-19.00. Spacer po Ogrodzie Japońskim zajmuje mniej więcej dwie godziny.

Godziny otwarcia Ogrodu Japońskiego:
Codziennie od 1 kwietnia do 31 października 9.00-19.00

Ogród Japoński – parkingi i dojazdy

Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się w Parku Szczytnickim między Pergolą a ul. Mickiewicza.

Do Ogrodu można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja),
  • autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia).

Z dworca PKP Wrocław Główny do Ogrodu Japońskiego można dojechać komunikacją miejską:

  • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia),
  • lub przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i  wsiąść do tramwaju  2, do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą. Bilet jest kodowany na karcie płatniczej – nie drukuje się z kasownika).

Parking przy Ogrodzie Japońskim

Zmotoryzowani zaparkują na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając od ul. Kopernika. Parking ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do Ogrodu Japońskiego można dojść w kilka minut.

W pobliżu Ogrodu Japońskiego są także parkingi przy:

  • ul. Mickiewicza 35,
  • ul. Wróblewskiego 9 (płatny),
  • ul. Parkowej/Dicksteina.

Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla czy ul. Pasteura.

Zwiedzanie wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

W ogrodzie ze względu na jego wyjątkowy charakter wprowadzono zasady obowiązujące zwiedzających. Regulamin dotyczy dewastowania zieleni – zabrania się zrywania kwiatów, wyrywania roślin czy łamania gałęzi. Nie wolno także niszczyć ani przestawiać elementów architektonicznych i ogrodowych.

Zakazane jest pływanie w stawie, nie wolno także wchodzić do strumieni ani pod kaskady. Zabrania się łowienia ryb. 

Informacja dla rodzin z małymi dziećmi: część ścieżek w ogrodzie zbudowanych jest z kamieni, kamiennych płyt i belek – trudno się po nich poruszać wózkiem.

W Ogrodzie Japońskim nie ma toalety. Najbliższe znajdują się w budynku Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia.

Czy do Ogrodu Japońskiego wejdę z psem?

Do Ogrodu Japońskiego nie wejdziesz z psem. Nie powinno się także wprowadzać sprzętu sportowego ani spożywać alkoholu.

Czy w Ogrodzie Japońskim jest toaleta?

Niestety, w Ogrodzie Japońskim nie ma toalety. Najbliższa toaleta znajduje się budynku Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia. 

Jakie rośliny warto zobaczyć we wrocławskim Ogrodzie Japońskim?

Kolekcja roślin w Ogrodzie Japońskim składa się z około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Część z nich, czyli: dęby, cisy, azalie pontyjskie czy różaneczniki katawbijskie, pochodzi jeszcze z pierwszego okresu działania ogrodu, z początku XX wieku.

W ogrodzie jest około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii. To m.in. modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, klon grabolistny, szupin chiński. Podziwiać można także metasekwoję chińską, klony palmowe, sosnę koreańską oraz kilkadziesiąt odmian różaneczników i azalii.

Ciekawe są także drzewka niwaki, czyli: sosna drobnokwiatowa, cyprisik tępołuskowy, ostrokrzew karbowanolistny.

Odrębnym systemem, ale nie mniej widowiskowym, jest układ strumieni, kaskad i stawów w Ogrodzie Japońskim. Ich charakter sprawia, że są silnie osadzone w dalekowschodniej filozofii i kulturze, a ogród jest pełen symboli. Można tu wyróżnić np. kaskadę męską i żeńską, Staw IKE, czyli morze w ogrodzie, kamienne plaże oraz drewniane mosty.

Warte obejrzenia są także bramy, herbaciarnia czy kamienne latarnie – część z elementów wystroju pochodzi z oryginalnych azjatyckich ogrodów z XVIII i XIX wieku.

Nawet ryby w stawie Ogrodu Japońskiego – karpie Koi – nie są wybrane przypadkowo. To obowiązkowi lokatorzy tradycyjnych ogrodów japońskich. Karp Koi to symbol szczęścia, odwagi i długowieczności. Ryby tego gatunku żyją nawet 70 lat.

mapa ogrodu japońskiego we wrocławiu

Historia Ogrodu Japońskiego

Ogród Japoński powstał przy okazji organizowanej we Wrocławiu w 1913 r. Wystawy Stulecia. Był to element Wystawy Sztuki Ogrodowej. Inicjatorem budowy obiektu stał się hrabia Fritz von Hochberg, miłośnik kultury orientalnej, który zaangażował w projekt japońskiego ogrodnika Mankichi'ego Araia. Po uroczystości zabudowę rozebrano, jednak zachowała się część oryginalnej roślinności, a także układ alejek i staw.

W latach 90. pojawił się pomysł rewitalizacji Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. Prace prowadzono przy udziale specjalistów z Japonii, czyli architektów krajobrazu i ogrodników. W 1997 r., tuż po odbudowie, ogród zniszczyła powódź. Przepadło 70%  nowo nasadzonych roślin. Kolejny raz Ogród Japoński został otwarty w 1999 r.

Kontakt do Ogrodu Japońskiego

Spółka: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Data otwarcia: 1913 rok
Dyrektor ZZM: Jacek Mól
Adres: Wrocław, ul. Mickiewicza 1
 

Galeria

Ogród Japoński we Wrocławiu w social mediach

Więcej miejsc