– Europejska Stolica Kultury to najważniejsze wydarzenie dla miasta w jego powojennej historii – podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, przed ogłoszeniem wydarzeń zaplanowanych na weekend otwarcia. I oświadczył: – Wrocław jest wspaniałym, otwartym, tolerancyjnym miastem i podkreślam, a proszę to potraktować jak moją deklarację, miastem, w którym nie ma miejsca na nacjonalizmy i ksenofobię.
– W imieniu mieszkańców zapraszam wszystkich do Wrocławia – mówił Krzysztof Maj, dyrektor ESK. – Przygotowując ESK, kładliśmy nacisk na to, by kultura była dostępna wszędzie – w parkach, na ulicach, w szpitalach, w więzieniach. Nie trzeba kupować biletów, by w niej uczestniczyć.

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Eventy / Dla wszystkich / ESK / Promowane wydarzeniaWrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
„Przebudzenie”
Weekend otwarcia ESK to przede wszystkim ceremonia „Przebudzenie”, wyreżyserowana przez Chrisa Baldwina, która rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia, w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej Dąbie, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni Popowice i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego wyruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Będą je prowadzić cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi. Opowiedzą one historię miasta. Kilkumetrowe instalacje duchów zaprojektował francuski artysta Philippe Geoffroy. Wielki finał nastąpi na wrocławskim Rynku. Tam rozegra się spektakularne widowisko, w które będzie zaangażowanych 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 300 rowerzystów.
– To będzie najbardziej spektakularne otwarcie, jakiego do tej pory nie było. Na razie tyle mogę powiedzieć. Nie zdradzę szczegółów, ale z pewnością będą niespodzianki i zwroty akcji – mówi Chris Baldwin. – Zapraszam wszystkich do udziału w korowodach – wzywał. – Zaczniemy opowiadać historię Wrocławia 17 stycznia, a skończymy podczas ceremonii zamknięcia. Kolejną częścią „Przebudzenia” ma być pokazywany na nadbrzeżach Odry 11 czerwca „Flow”, a cykl zakończy „Niebo” na zamknięcie ESK.
Weekend wydarzeń
W weekend otwarcia zaplanowano też projekt „Mercouri/Xenakis” – cykl koncertów w NFM i przedstawienie nawiązujące do kultury antycznej i idei ESK, stworzonej przez grecką aktorkę i polityczkę Mellinę Mercouri.
W Muzeum Architektury od 16 stycznia będzie można oglądać wyjątkową wystawę – „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”. – Wystawa płynie do nas z Sznaghaju – mówił Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury. – Ogromnie się cieszę, że będziemy mogli zobaczyć 170 najlepszych europejskich budynków. Na wystawę złożą się modele architektoniczne, dokumentacja projektowa i prezentacje multimedialne.
Muzeum Narodowe zaprasza do zwiedzania „Muzeum Marzeń”. 16 stycznia będzie można tam uczestniczyć w projekcie łączącym malarstwo, literaturę, muzykę i teatr. Pokazanych zostanie 9 kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmuller. Austriacka reżyserka wybrała 9 dzieł z kolekcji muzeum. Będą one inspiracją dla pisarzy, którzy biorą udział w projekcie m.in. dla Joanny Bator i Jacka Dehnela i dla aktorów m.in. dla Joanny Szczepkowskiej i Hanny Konarowskiej.
W weekend otwarcia będzie też okazja poznać twórczość baskijskiego artysty Eduardo Chilidy. Zobaczymy jego rzeźby na wystawie „Brzmienia” w galerii Awangarda BWA. Czterdzieści prac rzeźbiarza uzupełnią dwie instalacje muzyczne zrealizowane przez kompozytorkę Gorkę Aldę. Chillida pochodził z San Sebastian, miasta, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury równolegle z Wrocławiem.
Trzydniowe otwarcie to także mnóstwo mniejszych wydarzeń – 100 koncertów muzycznych w nietypowych miejscach (na dworcach, w szpitalach, galeriach handlowych), instalacji, spektakli, performansów. Na ceremonię otwarcia będą kursować specjalne autobusy, które będą wozić widzów z całego Dolnego Śląska.