Dla tych, którym nie udało się dostać biletów na finisaż, nagraliśmy próbę hiszpańskich muzyków.
Chillida, pochodzący z San Sebastian, miasta, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury równolegle z Wrocławiem, swoją twórczość związał z ziemią Kraju Basków – tworzył w takich materiałach, jak stal, kamień, glina, alabaster. Jego pełne emocji rzeźby o formach wywodzących się z natury przykuwają uwagę właśnie wewnętrzną energią, brzmieniem, które wywołują w przestrzeni. Artysta uważał muzykę za najbardziej inspirującą ze sztuk. Często kuratorzy, przygotowujący wystawy jego dzieł, odnoszą się do muzyki, której słuchał. Tym razem kuratorka Ines R. Artola postanowiła inaczej podejść do jego twórczości. Skupiła się na możliwości odtworzenia muzyki emanującej z jego rzeźb. Prace wyeksponowane są w specjalnie zaaranżowanej w Awangardzie przestrzeni – pogrążone w półmroku sale pozwalają w intymnej atmosferze oglądać prace. Nic nie rozprasza uwagi, a atmosfera sprzyja skupieniu. W pomieszczeniu, gdzie eksponowana jest największa na tej wystawie rzeźba Chillidy „Elogio de la luz” (Pochwała światła), usłyszymy kompozycję Gorki Alby – kompozytora bardzo bliskiego dziełu Chillidy.
Drugi kompozytor, który bierze udział w projekcie, Jose M. Sanchez-Verdu, inspiruje się w swojej twórczości dziełami Chillidy. W ramach spaceru muzycznego po ekspozycji widzowie usłyszą osiem fragmentów utworów różnej długości, w których istotną rolę odgrywa też cisza. Wykonają je akordeoniści Inaki Alberdi, Iwo Jedynecki z kwartetem saksofonowym Sigma Projekt oraz Radosław Mysłek (txalaparta).
Ostatnie otwarte oprowadzania po wystawie Eduardo Chillidy Brzmienia odbędą się:
w sobotę, 12 marca 2016 o godzinie 12.00,
w niedzielę, 13 marca 2016 o godzinie 14.00.
Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod mailem: [email protected]
Zdjęcia Tomasz Walków
Galeria
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć
