• Przejdź do menu głównego
  • Przejdź do wyszukiwarki
  • Przejdź do głównej treści
  • Przejdź do kontaktu
  • Mapa serwisu

Centrum Informacji Urzędu Miejskiego: Informacja UM: 71 777 77 77

|Czat
BIP
  • -pomniejsz czcionkę
  • A
  • +powiększ czcionkę
  • Awersja standardowa
  • Awersja dla niedowidzących
  • wiadomości dla niesłyszących
Wrocław - Miasto spotkań
www.wroclaw.pl

Oficjalny portal
internetowy Wrocławia

  • PLpolski
  • ENenglish
  • DEdeutsch
  • ITitaliano

Wyszukiwarka:

  1. www.wroclaw.pl
  2. /
  3. ESK 2016
  4. /
  5. Poczytaj mi Wrocław
  6. /
  7. Jak czytają wrocławianie [dane z MBP]
  8. /

Jak czytają wrocławianie [dane z MBP]

15-04-2016, 11:07

Aż 19 milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki – wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej. Czy we Wrocławiu też jest tak dramatycznie?

Statystyki prowadzone przez Miejska Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu nie zawierają danych na temat nieczytających, ale pokazują jak czytają, ci którym książka jest na tyle bliska, że korzystają z miejskiego księgozbioru.

Liczba czytelników zapisanych do wrocławskich filii MPB rośnie. W 2007 r. było ich ponad 104 tys., a w roku 2015 jest ich już blisko 120 tys. Do swojej dyspozycji mają 839 762 książek.

– Na pewno mają na to wpływ zmiany w bibliotekach. Nowe siedziby bibliotek – nowoczesne, przyjazne dla dzieci, dla seniorów i osób niepełnosprawnych – mówi Andrzej Ociepa, dyrektor MBP. – Poza tym biblioteki już dawno przestały być jedynie wypożyczalniami. Są centrami kultury, oferują ciekawe zajęcia, spotkania, warsztaty. Katalogi zbiorów są dostępne on-line. Czasy, gdy w bibliotece przy stoliku siedziała smutna pani z pieczątką, już dawno minęły.

Najwięcej osób zapisanych do MBP to osoby pracujące (52 tys.), zaraz za nimi są uczniowie (48,5 tys.). Pozostali, czyli m.in. dzieci i osoby na emeryturze to ponad 19 tys. Najliczniejsza grupa czytelników mieści się w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat. Najstarsza czytelniczka, która odwiedza osobiście MBP, ma 98 lat.

W 2015 r. wypożyczono ogółem 2 077 136  materiałów bibliotecznych. Bibliotekarze pod tym terminem rozumieją m.in. książki, czasopisma, dokumenty elektroniczne, audiobooki oraz inne zbiory, np. filmy, płyty, gry. Zdecydowanie najwięcej wypożycza się książek, bo aż 1 870 735 egzemplarzy.

Rekordziści rocznie potrafią w ciągu roku wypożyczyć od 363 do 688 materiałów bibliotecznych. Do niektórych tytułów ustawiają się kolejki – czytelnicy zapisują się na listy oczekujących.

– Dobrze, że biblioteka ma katalogi dostępne przez internet. Dzięki temu sprawdziłam, w której filii jest najkrótsza kolejka do najnowszej książki Lizy Marklud. W filii przy Traugutta jestem pierwsza na liście oczekujących – mówi pani Magdalena, czytelniczka skandynawskich kryminałów.

– Czekałam kilka miesięcy na słynne „Millenium” Stiega Larssona i doczekałam się. Muszę pochwalić panie bibliotekarki, bo dały mi znać, że książka na mnie czeka – wspomina pani Aleksandra.

Są też niestety czytelnicy, którzy nie mają ochoty rozstawać się z wypożyczonymi książkami.

Liczba książek kradzionych z wrocławskich bibliotek w ciągu roku to ok. 3000 egzemplarzy.

– Do czytelników, którzy nie rozliczają się w wyznaczonym terminie z wypożyczonych materiałów bibliotecznych wysyłamy upomnienia, a jeśli to nie skutkuje, wezwania z informacją, że dalsze nierozliczenie się z biblioteką skutkować będzie umieszczeniem nazwiska czytelnika na liście Krajowego Rejestru Długów. W 2015 r. na liście KRD umieszczonych zostało 743 czytelników, którzy nie zwrócili od 1 do 15 wypożyczonych materiałów bibliotecznych – informują bibliotekarze.

Dane dotyczą 38 filii bibliotecznych, które tworzą sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

 

TOP 10 – najczęściej wypożyczane w 2015

Tytuły z literatury pięknej

1. „Inferno” Dan Brown (578 wypożyczeń)

2. „Fabrykantka aniołków” Camilla Lackberg (575 wypożyczeń)

3. „Księżniczka z lodu” Camilla Lackberg (564 wypożyczenia)

4. „Mitologia: wierzenia i podania Greków i Rzymian” (555 wypożyczeń)

5. „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E. L. James (553 wypożyczenia)

6. „Gniew” Zygmunt Miłoszewski (545 wypożyczeń)

7. „Bezcenny” Zygmunt Miłoszewski (522 wypożyczenia)

8. „Kamieniarz” Camilla Lackberg (515 wypożyczeń)

9. „Harry Potter i kamień filozoficzny” J.K. Rowling (512 wypożyczeń)

10. „Ofiara losu” Camilla Lackberg (506 wypożyczeń)

 

Dane statystyczne dotyczące MBP we Wrocławiu można znaleźć tutaj.

ESK 2016 w Social Media


    Przejdź do relacji w social media