Impreza gromadzi ludzi różnych wyznań po pięknym franciszkańskim hasłem – pokój i dobro. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy, a w tym roku patronem festiwalu jest Europejska Stolica Kultury 2016.
Nazwa festiwalu nawiązuje do franciszkańskiego zawołania „pax et bonum”m które oznacza pokój i dobro. Uzupełniono je jednak o sformułowanie „per musicam” (przez muzykę), bo organizatorzy podkreślają, że do czynienia dobra można dążyć także poprzez piękną muzykę i wyjątkowe miejsca, w których jest wykonywana. Swoją dobrą myśl dodają także artyści. Co roku komponują utwór specjalnie z myślą o imprezie. Tym razem to symfonia Ubi Caritas Henryka Jana Botora, którego melomani kojarzą przede wszystkim jako znakomitego organistę. Tym razem jednak poznają muzyka także w charakterze kompozytora. Jego dzieło zostało napisane na trzy chóry (wystąpią zespoły uczestniczące w warsztatach – synagogalny, cerkiewny i prostestancki), małą orkiestrę symfoniczną (Amadeus pod dyrekcją córki Agnieszki Duczmal, Anny Duczmal-Mróz), organy i szofar (dęty instrument liturgiczny w tradycji żydowskiej, wykonywany często z baraniego rogu).

Festiwal „Pax et bonum per musicam”
Koncert / Klasyczna / Dla wszystkich / ESK Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Ale warto wybrać się także na inne wydarzenia, choćby recital organowy Witolda Zalewskiego, organisty Katedry na Wawelu, który wykona program złożony z utworów mistrzów instrumentu – od Dietricha Buxtehudego poprzez Jana Sebastiana Bacha po Maksa Regera, ale także polskie utwory. Jako spora sensacja zapowiadany jest także występ zespołu Mudéjar z Hiszpanii, który pielęgnuje tradycje muzyczne sefardyjskich żydów i wykonuje utwory na specjalnie zbudowanych kopiach instrumentów.
Organizatorzy, członkowie Fundacji „Pax et bonum” ojciec Tobiasz Fiećko z franciszkańskiej parafii św. Antoniego na Karłowicach i skupieni wokół niego pasjonaci muzyki, także Bogna Adamczyk, zawsze starają się, by wstęp na koncerty był bezpłatny. Tak będzie i tym razem. Ponadto każdy zainteresowany może przez kilka dni (6-10 października) śledzić warsztaty chóralne z udziałem trzech zespołów z różnych kultur przychodząc na próby. Wstęp jest darmowy.