– Nagroda przyznawana jest od roku 1988 za najlepszą współczesną realizację architektoniczną w Europie – mówi Ivan Blasi, kurator wystawy. – Najpierw jednak w 1983 roku w Barcelonie powstała Fundacja Miesa van der Rohe, której zadaniem była odbudowa pawilonu zaprojektowanego przez tego architekta na wystawę światową w 1923 roku – opowiada kurator.
Nagroda architektoniczna Unii Europejskiej przyznawana jest co dwa lata. Kandydatów do nagrody zgłaszają eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów zrzeszone w ramach Rady Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Po raz pierwszy w historii nagrody laureatem został budynek Banco Borges e Irmao, znajdujący się w Vila do Conde w Portugalii. Jego projektantem był Alvaro Siza Viera.
– Przez 25 lat historii nagrody Fundacja Miesa van der Rohe stała się właścicielem olbrzymiego archiwum, w którym znalazły się projekty, wizualizacje oraz makiety nagrodzonych i nominowanych budynków – wyjaśnia Ivan Blasi. – Postanowiliśmy otworzyć to archiwum i opowiedzieć o współczesnej europejskiej architekturze.
150 modeli budynków
Na wystawie zobaczymy 150 makiet ,pokazujących najlepsze europejskie realizacje architektoniczne – ikony współczesnej architektury, dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy, realizacje, które trwale zmieniły oblicza dzisiejszych miast.
W sumie prezentowanych jest ponad 3 tysiące takich budynków. Made in Europe to wyjątkowa opowieść o ostatnich 25 latach europejskiej architektury. Wystawa podsumowuje historię nagrody Mies van der Rohe Award, najważniejszego wyróżnienia Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej.
– Podsumowanie 25 lat nagrody przygotowaliśmy na Biennale w Wenecji w roku 2014, później wystawę oglądali mieszkańcy Szanghaju, a teraz pokazywana jest w Polsce, we Wrocławiu – tłumaczy kurator. – Zastanawialiśmy się nad tym, co rozumiemy pod hasłem współczesnej architektury, i z tego pytania narodził się projekt nagrania wywiadów z 60 najbardziej znanymi architektami i przedstawicielami biur architektonicznych z całej Europy. Można je obejrzeć na wystawie – dodaje.
Opera w Oslo i Węzeł przesiadkowy na Maślicach
W konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali lub funkcji obiektów. Od wielkich założeń architektonicznych do kameralnych realizacji – wszystkie dotychczasowe edycje uwzględniały domy prywatne, budynki go użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie przyczyniają się do kształtowania miast oraz są dowodem istotnego wkładu europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych, technologii i ekologii.
Wystawa zestawia ze sobą 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji wpisanych na tak zwaną „krótką listę” kwalifikującą do finału, oraz wizualizacje około 3000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku.
Zobaczymy modele m.in. terminalu lotniska Stansted w Londynie, stację kolejową Waterloo w Londynie, Bibliotekę Narodową w Paryżu, ambasadę Holandii w Berlinie, operę w Oslo, gimnazjum z Koprivnicy w Chorwacji, salę koncertową Harpa w Rejkiawiku na Islandii, a także węzeł przesiadkowy przy Stadionie Wrocław na Maślicach, zaprojektowany przez Pracownię Projektową Zbigniewa Maćkowa.

Made in Europe. 25 lat nagrody Mies van der Rohe Award
Wystawa / ESK / Architektura / Promowane wydarzeniaMuzeum Architektury we Wrocławiu
Wszystkie prace nominowane do konkursu w ciągu minionych 25 lat są prezentowane w postaci dokumentacji projektowej, zorganizowanej w obszerną bazę danych – szkiców, zdjęć, planów, map i informacji, eksponowanych na 160 metrach materiału rozpiętego na metalowej konstrukcji.
Komentarzem do wystawy są także filmy zrealizowane przez Fundację Mies van der Rohe, które stanowią rodzaj multimedialnego przewodnika po ekspozycji: pokazują proces jej tworzenia, selekcji materiałów w archiwum fundacji oraz koncepcję odtworzenia osi czasu, na której umiejscowiono wszystkie projekty.
Made in Europe to jedno z głównych wydarzeń Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wystawa czynna jest do 13 marca.