Szykuje nam się fantastyczny początek jesieni. Obok wystawy malarstwa współczesnego w Pawilonie Czterech Kopuł także przez pół roku, ale tym razem w Pałacu Królewskim będziemy mogli oglądać obrazy XIX-wiecznych artystów, jakie Niemiec Joachim Heinrich Wilhelm Wagener kolekcjonował, a potem przekazał Galerii Narodowej w Berlinie. Wystawa będzie czynna od 18 września do 15 stycznia.

Arcydzieła malarstwa z Berlina w Pałacu Królewskim
Wystawa / Dla wszystkich / ESK Pałac Królewski – Muzeum Historyczne
Jakie atrakcje czekają zwiedzających? Leitmotivem jest sztuka romantyzmu i okresu biedermeier, a wrocławianie i turyści zagraniczni będą mieli szansę obejrzeć z bliska płótna mistrzów z Niemiec, Belgii, Włoch i Holandii – Karla Friedricha Schinkla (architekta Berlina i malarza), Gustava Grunewalda (ucznia Caspara Davida Friedricha), Petera von Corneliusa (akademika zafascynowanego włoskimi mistrzami renesansu), Theodora Gudina (mistrz obrazów o tematyce marynistycznej), Domenica Quaglio (znakomitego weducisty), Giovanniego Migliara, ale też znany obraz „Finis Poloniae” Dietricha Montena, czy dzieła artystów związanych z Wrocławiem – Carla Fridricha Lessinga, Heinricha Mücke i Augusta Kopischa. Wszystkie obrazy pochodzą z legendarnej kolekcji Joachima Heinricha Wilhelma Wagenera, który gromadził sztukę współczesnych sobie malarzy (do 1861 roku). Tuż przed śmiercią zdecydował, że 262 obrazy podaruje Galerii Narodowej w Berlinie, a jego kolekcja zapoczątkowała wielkie zbiory.
We wrocławskim Pałacu Królewskim obejrzymy 67 dzieł wypożyczonych na pół roku z Berlina, a to spore wydarzenie, bo tej klasy dzieła podróżują rzadko i ich prezentacja za granicą jest zawsze wyjątkowa. Kuratorką ekspozycji „Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie. Kolekcja Joachima Wagenera” jest dr Birgit Verwiebe. Wydano specjalny katalog, który będzie można nabyć w Pałacu Królewskim.