wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wysokogórskie obserwatorium i zapierające dech widoki
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widać obserwatorium astronomiczne na Śnieżce zimą IMGW-PIB
Na zdjęciu widać obserwatorium astronomiczne na Śnieżce zimą

Niezwykle urokliwe miejsce: obserwatorium IMGW z charakterystycznymi latającymi talerzami na szczycie Śnieżki. Zobaczcie zachwycające zdjęcia i zapierające dech widoki z najwyższego szczytu Karkonoszy i Sudetów w Czechach i na Dolnym Śląsku. Wspólnie z IMGW-PIB zapraszamy naszych czytelników w niezwykłą podróż. To trzeba zobaczyć!

Reklama

Królowa Śnieżka, zobaczcie co widać z najwyższego szczytu Karkonoszy, Sudetów i Śląska 

Zdjęcia, które prezentujemy wykonali pracownicy obserwatorium na Śnieżce z Instytutu Metereologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Są wyjątkowe, bo ze względów na wysokość (1603 m n.p.m.) i aurę (zagrożenie lawinowe, bardzo silny wiatr - odnotowano nawet 250 kmh, zamknięte szlaki) nie każdy miłośnik fotografii może zimą strzelić takie fotki. A może ktoś zrobił zdjęcia? Pochwalcie się.

Na zdjęciach ze Śnieżki widać m.in. wschody i zachody słońca czy zaśnieżone, oblodzone i oszronione budynki obserwatorium na Śnieżce. Szczególnie urokliwe są zdjęcia gdy pułap chmur jest na wysokości szczytu.

Zobaczcie w galerii co widać zimą z 1603 m n.p.m. na szczycie Śnieżki:

Przy pięknej pogodzie i dobrej widzialności ze Śnieżki można podziwiać widoki na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Obserwatorium na Śnieżce, z uwagi na nieprzerwany od 1880 roku ciąg pomiarowy, jest idealnym miejscem do analizy zmiany klimatu. Dane te są wyjątkowe, ponieważ szczyt Śnieżki pozbawiony jest zanieczyszczeń związanych z działalnością człowieka. Wokół same góry i natura
mówi dla wroclaw.pl Emilia Szewczyk, IMGW-PIB.

WOM Śnieżka (Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne) to jedno z dwóch polskich obserwatoriów IMGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), zobowiązanych do nieprzerwanego prowadzenia badań i pomiarów.

Nowa Śnieżka: miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek

W roku 2021 ruszył projekt #NowaSniezka, mający na celu stworzenie miejsca dla wszystkich odwiedzających najwyższy szczyt w Karkonoszach i spragnionych wiedzy o prognozach pogody, klimacie, meteorologii i hydrologii, gdzie będzie również można odpocząć i skorzystać z infrastruktury gastronomicznej.

Obecnie #NowaŚnieżka jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. W ciągu kolejnych 4 lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach.

Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym.

Obserwatorium na Śnieżce: oryginalny, futurystyczny budynek z kosmicznymi spodkami 

Budynek WOM (Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne) na Śnieżce to jeden z symboli oraz najbardziej oryginalnych projektów architektonicznych w Polsce.

Stworzony w 1964 roku przez Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka projekt koncepcyjny ukończony został dekadę później. W latach 50. i 60. Lipiński znany był z projektów futurystycznych obiektów z charakterystycznymi zaokrągleniami i łukami.

Budynek ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków (czasami nazywanych również talerzami lub spodkami, w związku z podobieństwem do latających talerzy).

  • Najwyższy dysk – sięgający wysokości 1620 m n.p.m. – mieści obserwatorium meteorologiczne. Ma najmniejszą średnicę – ok. 13 m.
  • Średni dysk o średnicy ok. 20 m położony jest od strony południowej. Znajdują się w nim zaplecze techniczne obserwatorium, pokoje pracowników obserwatorium oraz magazyny.
  • W dolnym dysku jest ogólnodostępna restauracja.

Śnieżka królowa Śląska: jakie nazwy?

Śnieżka ma kilka innych nazw, które mogą was zaskoczyć, jak Mons Giganteus, Riesenkoppe, Riesenberg, Schneekoppe, Pahrbek Sněžny, Sněžovka, Sněžka, Góra Olbrzymia, Śnieżka Kopa.

Najstarsza widokówka na świecie jest ze Śnieżką

Wydana w 1873 roku karta pocztowa z widokiem Śnieżki, uchodzi za najstarszą widokówkę na świecie.

Śnieżka z turystami od XVI wieku

Śnieżka była jedną z pierwszych gór europejskich licznie odwiedzanych przez turystów. Jednego z pierwszych potwierdzonych grupowych wejść na Śnieżkę dokonano 7 sierpnia 1577, gdy znalazła się tam grupa 12 mieszczan z Trutnova. W 1677 weszli na szczyt pierwsi polscy turyści Michał Kazimierz Radziwiłł i Teodor Billewicz.

Źródło: nowasniezka.imgw.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl