Nr projektu. 685

Miejskie wyspy zieleni [WBO. 2017]

Głosów: 990

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 250 000 zł

Status: Wybrany w głosowaniu

Projekt ogólnomiejski: do 1 000 000 zł

  • Projekt ogólnomiejski
  • Próg budżetowy: do 1 000 000 zł
Projekt został zrealizowany w ramach WBO2017

Uzasadnienie

W tym roku smog dał się we znaki wszystkim mieszkańcom Wrocławia. Badania wykazały, że zaledwie przez kilka dni mogliśmy oddychać czystym powietrzem! Dane są przerażające. Z kolei latem w naszej przestrzeni tworzą się w tzw. miejskie wyspy ciepła, powodujące sztuczny wzrost temperatury w stosunku do terenów otaczających. Jak radzić sobie z negatywnymi skutkami urbanizacji? Co można zrobić, aby nam Wrocławianom żyło się lżej? Jak redukować te negatywne skutki mające wpływ na nasze zdrowie? Proponujemy sprawdzony na świecie system redukowania negatywnych skutków smogu i miejskich wysp ciepła polegający na montażu specjalistycznych paneli obsadzonych mchem z możliwością dosadzenia innych roślin. Projekt ten świetnie wpisuje w koncepcję Zielonego Wrocławia. To także doskonały pomysł na oryginalne urozmaicenie przestrzeni miejskiej. Główną funkcją paneli będzie redukcja zanieczyszczeń powietrza – rośliny, a zwłaszcza mchy, posiadają zdolność do równoczesnego pobierania wielu różnych zanieczyszczeń z powietrza dodatkowo obok zanieczyszczających gazów (NOX. CO2, CO i O3) i pyłów zawieszonych, mech stanowi świetne podłoże i jest odporny na niskie temperatury. W upalne dni panele obniżają temperaturę
poprzez parowanie wody. Panele przyczyniają się także do redukcji hałasu. Panele posiadają odpowiedni system nawodnienia dzięki czemu utrzymują rośliny przy życiu, nawilżają powietrze wokół instalacji oraz zmniejszają zapylenie powietrza. Mchy są świetnym rezerwuarem wody deszczowej, a więc są pomocne podczas gwałtownych ulew. Panele posiadają też inne zalety - zieleń poprawia nastrój, zmniejsza stres. Wrocław byłby pierwszym miastem w Polsce mogącym się pochwalić tak nowoczesnym i proekologicznym rozwiązaniem.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany negatywnie. Wskazana w projekcie instalacja jest ciekawym i innowacyjnym urządzeniem, jednak na chwilę obecną brak jest badań, które mogłaby potwierdzić tak wysoką wydajność w oczyszczaniu powietrza. Z informacji zebranych od firm realizujących podobne instalacje wynika, że ściany z mchu realizowane są z tzw. mchu stabilizowanego (mech martwy impregnowany woskiem wykorzystywany do wnętrz wymagający 50-80 % wilgotności powietrza) jest on często podsadzany żywymi rozchodnikami, które przypominają mech. Dosadzane są też często inne gatunki roślin. Element ma charakter zielonej ściany i wymaga przyłącza prądu w celu jej obsługi (a także nawodnienia, nawożenia). Prawdą jest, że rośliny pochłaniają „zanieczyszczenia” jednak Zarząd Zieleni Miejskiej nie ma dostępu do danych, które mówią, że proponowany projekt ma taką samą efektywność jak 275 drzew. Brakuje również szczegółowych informacji na temat użytkowania i późniejszego utrzymania instalacji, ani jakie niesie ze sobą koszty.

Komentarz UMW po II etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie dla lokalizacji na Rondzie Reagana. Koszt jednej instalacji został wyceniony na 250 tys. zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z liderem na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ogólnomiejski

Lokalizacja szczegółowa: Miejsca zlokalizowane gęstej zabudowy i natężonego ruchu ludzi i pojazdów, gdzie problemem jest zarówno MWC jaki smog.

Osiedle: Wrocław

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

990

Liczba głosów : internet - papier

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 956
Papier 34

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 574
Mężczyźni 416

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.