Nr projektu. 1

Nowe Nadodrze - Aleja Rydygiera [WBO. 2017]

Kategoria: rewitalizacja

Budżet zgłoszony: 750 000 zł

Próg budżetowy: do 750 000 zł

  • Projekt rejonowy (Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł

Uzasadnienie

“Aleja” Rydygiera to potencjalne serce Nadodrza, wizytówka Śródmieścia i całego Wrocławia. Patrząc na mapę, dostrzeżemy w niej naturalną trasę spacerową z atrakcyjnych, ważnych miejsc: Parku Staszica, pętli MPK i Dworca Nadodrze w stronę Wyspy Słodowej, Młyńskiej i dalej Ostrowa Tumskiego lub Starego Miasta. Rolę transportową (auta osobowe, komunikacja miejska, rowerzyści) już teraz pełnią trzy równoległe ulice: Pomorska, Chrobrego, Trzebnicka. Obecne natężenie lokali - restauracyjnych, usługowych o wyjątkowości jest niespotykane dla żadnego innego miejsca na mapie całego Wrocławia. Składają się na nie obiekty takie jak: Lodziarnia Roma, Powoli, Bistro Narożnik, Znasz Ich Cafe-Bistro, Róża Rozpruwacz ,Cafe Nożownicza.
Na ulicy jest również sporo sklepów spożywczych, mamy jednostki użyteczności publicznej (Komisariat).
Chcemy, by to miejsce stało się przede wszystkim przyjazne jego mieszkańcom i lokalom usługowym - spokojne, wygodne do korzystania i bezpieczne. Jednocześnie ma być atrakcyjne dla wszystkich odwiedzających i tętnić życiem za dnia, wypełnić się zielenią, sprzyjać spacerom, oraz podziwianiu historycznej architektury. Nacisk zostanie postawiony na: bezpieczeństwo i komfort pieszych, dodatkową zieleń, reorganizację miejsc do parkowania z uwzględnieniem lokalnych potrzeb (miejsca parkingowe - lepsze wykorzystanie szerokiej jezdni, przestrzeń pod ogródki restauracyjne oraz miejsca parkingowe na jezdni, stawianie stojaków rowerowych. Ostateczny zakres projektu pozostaje do uzgodnienia na etapie opracowywania dokumentacji technicznej w porozumieniu z jednostką realizującą i w perspektywie maksymalnego wykorzystania przypisanej do projektu kwoty.

Komentarz UMW po I etapie weryfikacji:

Projekt został zweryfikowany pozytywnie, ale należy zwrócić uwagę, że inwestycja ta będzie wiązała się z ograniczeniem miejsc parkingowych. W związku z powyższym w przypadku skierowania projektu do realizacji konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji społecznych. Dopiero wtedy będzie można ustalić szczegółowy zakres realizacji.

Lokalizacja

Rejon WBO: Nr 1: Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie

Lokalizacja szczegółowa: Cała ulica Rydygiera i Śrutowa

Osiedle: Nadodrze

Kontakt z liderem projektu