Nr projektu. 94

PARK GĄDOWSKI - budowa 6-hektarowego parku wraz z niezbędną infrastrukturą (ścieżki, oświetlenie, ławki, kosze na śmieci) [WBO. 2022]

Głosów: 1 966

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Dariusz Płocikiewicz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje dokumentację projektową, zgodnie z którą w parku przy ul. Idzikowskiego miałyby powstać alejki, oświetlenie głównej alei, zamontowane elementy małej architektury, plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów oraz plac integracyjny do spotkań społecznych oraz zieleń towarzysząca. Realizacja zagospodarowania musi odbywać się na podstawie opracowywanej dokumentacji. Na etapie realizacji zostanie uzgodniony z Liderem szczegółowy zakres do wysokości wnioskowanej kwoty. Ocena negatywna dla działki nr 4/19, AM-3, obręb Gadów Mały, która w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi rezerwę komunikacyjną. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł, jednak prawdopodobnie konieczne będzie jej etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 94 i 315.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje dokumentację projektową, zgodnie z którą w parku przy ul. Idzikowskiego miałyby powstać alejki, oświetlenie głównej alei, zamontowane elementy małej architektury, plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów oraz plac integracyjny do spotkań społecznych oraz zieleń towarzysząca. Realizacja zagospodarowania musi odbywać się na podstawie opracowywanej dokumentacji. Na etapie realizacji zostanie uzgodniony z liderem szczegółowy zakres do wysokości wnioskowanej kwoty. Ocena negatywna dla działki nr 4/19, AM-3, obręb Gadów Mały, która w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi rezerwę komunikacyjną. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł, jednak prawdopodobnie konieczne będzie jej etapowanie. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 94, 315.

Opis projektu

“Park Gądowski" to bujnie zadrzewiona, 6-hektarowa przestrzeń pomiędzy ul. Idzikowskiego, Bystrzycką i Metalowców. Od wielu lat obszar ten funkcjonuje jako dziki teren, znany wszystkim dwu i czworonożnym mieszkańcom 25-tysięcznego osiedla. Wydawać się może, że w dobie inwestycji w zieleń miejską przestrzeń z takim potencjałem, to gotowy materiał na piękny park. Niestety wszelkie zielone inicjatywy blokował dotąd status prawny działek, na których jest on zlokalizowany. W marcu ub. r. działki z przeznaczeniem na budowę terenów zielonych oficjalnie wykupiło miasto. Choć park doczekał się prac porządkowych, priorytetem pozostaje dostarczenie podstawowych elementów jego infrastruktury - utwardzonych ścieżek, oświetlenia i małej architektury.

Uzasadnienie projektu

Gądów-Popowice Płd. to osiedle o gęstej zabudowie, opartej w znacznej części o konstrukcje z "wielkiej płyty". Jego mieszkańcy od lat wykorzystują niemal każdą wolną przestrzeń na wprowadzenie elementów zieleni miejskiej. Wymownym odzwierciedleniem takich potrzeb są m.in. wyniki WBO dla osiedla za lata ubiegłe, gdzie podobne inicjatywy cieszyły się największym zainteresowaniem. Wraz z rozwojem okolicy potrzeby te jednak stale rosną, a przestrzeń dla kolejnych projektów drastycznie się kurczy. Park Gądowski to obszar, który kilkukrotnie przekracza powierzchnię wszystkich największych dotąd eko-inwestycji osiedla. Przejęcie działek przez miasto to dla nas szansa na wykorzystanie terenu z gotowym, bogato rozwiniętym i dojrzałym drzewostanem.

Grupa beneficjentów projektu

a) mieszkańcy osiedla Gądów-Popowice Płd.,
b) mieszkańcy pobliskich osiedli (Kuźniki, Pilczyce),
b) użytkownicy kompleksu sportowego “Lotnicza”,
c) użytkownicy dworca kolejowego Wrocław-Kuźniki.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

50 000

Elementy projektu

3000 x utwardzenie ścieżek pieszo-rowerowych [m2]
12 x oświetlenie ścieżek [szt.]
10 x instalacja ławek [szt.]
10 x instalacja koszy na śmieci [szt.]

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Numery działek: -026401_1.0027.AR_3.4/17 -026401_1.0027.AR_3.4/18 -026401_1.0027.AR_3.5/351 -026401_1.0027.AR_3.5/352

Osiedle: Gądów-Popowice Płd.

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 966

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 964
Papier 2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 1 095
Mężczyźni 871

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.