Nr projektu. 93

Budowa boiska do gry w boule - rewitalizacja Parku Generała Władysława Andersa [WBO. 2022]

Głosów: 505

Kategoria: sport

Budżet zweryfikowany: 500 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Adam Omelan

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Park Andersa objęty jest ochroną konserwatorską i podlega opiniowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Roboty budowlane będą wymagały prowadzenia nadzoru archeologicznego i być może przeprowadzenia wtórnych pochówków w ramach dawnego cmentarza. Taka możliwość jest prawdopodobna na tym terenie i będzie się wiązała z poniesieniem dodatkowych kosztów, które nie są możliwe do zaplanowania na etapie oceny projektu. W 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach Funduszu Osiedlowego zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W zakresie ww. inwestycji zostanie także opracowana koncepcja zagospodarowania całego Parku Andersa. Realizacja projektu będzie musiała być zgodna z przedmiotową koncepcją. Z uwagi na wymiary pola do gry (15mx4m) oraz zgłoszony do realizacji zakres, tj. 6 torów, brak jest możliwości wygospodarowania na danym terenie przestrzeni o orientacyjnej powierzchni 15 m x 40 m. Teren posiada gęste zadrzewienie, natomiast jedyne możliwe miejsce lokalizacji - otwarta polana - jest przedmiotem zagospodarowania w ramach zwycięskiego projektu Funduszu Osiedlowego pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W związku z powyższym możliwe do realizacji są 2 tory do buli. W zakresie budowy zadaszenia projekt uzyskał ocenę negatywną z uwagi na brak możliwości wyceny tego elementu. Lider nie doprecyzował, jak ma wyglądać wnioskowane zadaszenie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 500 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Park Andersa objęty jest ochroną konserwatorską i podlega opiniowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Roboty budowlane będą wymagały prowadzenia nadzoru archeologicznego i być może przeprowadzenia wtórnych pochówków w ramach dawnego cmentarza. Taka możliwość jest prawdopodobna na tym terenie i będzie się wiązała z poniesieniem dodatkowych kosztów, które nie są możliwe do zaplanowania na etapie oceny projektu. W 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach Funduszu Osiedlowego zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W zakresie ww. inwestycji zostanie także opracowana koncepcja zagospodarowania całego Parku Andersa. Realizacja projektu będzie musiała być zgodna z przedmiotową koncepcją. Z uwagi na wymiary pola do gry (15mx4m) oraz zgłoszony do realizacji zakres, tj. 6 torów, brak jest możliwości wygospodarowania na danym terenie przestrzeni o orientacyjnej powierzchni 15 m x 40 m. Teren posiada gęste zadrzewienie, natomiast jedyne możliwe miejsce lokalizacji - otwarta polana - jest przedmiotem zagospodarowania w ramach zwycięskiego projektu Funduszu Osiedlowego pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W związku z powyższym możliwe do realizacji są 2 tory do buli. W zakresie budowy zadaszenia projekt uzyskał ocenę negatywną z uwagi na brak możliwości wyceny tego elementu. Konieczne jest doprecyzowanie przez Lidera, jak ma wyglądać wnioskowane zadaszenie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 500 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Projekt pozwala lepiej wykorzystać niezagospodarowaną obecnie przestrzeń w samym sercu parku.
W okolicy nie ma infrastruktury pozwalającej zadbać przede wszystkim seniorom o kondycję fizyczną na świeżym powietrzu. Boulodrom pozwoli uczestnikom w każdym wieku na zdrową rywalizację. Ważnym elementem jest możliwość wymiany doświadczeń międzypokoleniowych między uczestnikami, którą obserwujemy podczas gry w boule.

Uzasadnienie projektu

Park Generała Andersa jest popularnym miejscem rekreacji wrocławskich seniorów. Budowa boulodromu pozwoli poszerzyć ofertę zarówno dla starszych mieszkańców Wrocławia, jak i dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych (V Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół nr 2). Gra w boule nie posiada ograniczeń wiekowych, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, jest wsparciem dla osób starszych, gdyż skutecznie podtrzymuje relacje społeczne czy zapobiega wykluczeniu.

Grupa beneficjentów projektu

wrocławscy seniorzy, uczniowie okolicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (Liceum Ogólnokształcące nr V oraz Zespół Szkół nr 2), osoby pracujące, które korzystają z rekreacji po pracy

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

300

Elementy projektu

1 x projekt
2 x budowa utwardzonej nawierzchni do gry
1 x tablica do wyników

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: plac na środku parku, z licznymi krawężnikami, z małą ilością drzew

Osiedle: Huby

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

505

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 505
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 306
Mężczyźni 199

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.