Nr projektu. 93
Budowa boiska do gry w boule - rewitalizacja Parku Generała Władysława Andersa [WBO. 2022]
Kategoria: sport
Budżet zweryfikowany: 500 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu: Adam Omelan
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Park Andersa objęty jest ochroną konserwatorską i podlega opiniowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Roboty budowlane będą wymagały prowadzenia nadzoru archeologicznego i być może przeprowadzenia wtórnych pochówków w ramach dawnego cmentarza. Taka możliwość jest prawdopodobna na tym terenie i będzie się wiązała z poniesieniem dodatkowych kosztów, które nie są możliwe do zaplanowania na etapie oceny projektu. W 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach Funduszu Osiedlowego zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W zakresie ww. inwestycji zostanie także opracowana koncepcja zagospodarowania całego Parku Andersa. Realizacja projektu będzie musiała być zgodna z przedmiotową koncepcją. Z uwagi na wymiary pola do gry (15mx4m) oraz zgłoszony do realizacji zakres, tj. 6 torów, brak jest możliwości wygospodarowania na danym terenie przestrzeni o orientacyjnej powierzchni 15 m x 40 m. Teren posiada gęste zadrzewienie, natomiast jedyne możliwe miejsce lokalizacji - otwarta polana - jest przedmiotem zagospodarowania w ramach zwycięskiego projektu Funduszu Osiedlowego pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W związku z powyższym możliwe do realizacji są 2 tory do buli. W zakresie budowy zadaszenia projekt uzyskał ocenę negatywną z uwagi na brak możliwości wyceny tego elementu. Lider nie doprecyzował, jak ma wyglądać wnioskowane zadaszenie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 500 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Park Andersa objęty jest ochroną konserwatorską i podlega opiniowaniu Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Roboty budowlane będą wymagały prowadzenia nadzoru archeologicznego i być może przeprowadzenia wtórnych pochówków w ramach dawnego cmentarza. Taka możliwość jest prawdopodobna na tym terenie i będzie się wiązała z poniesieniem dodatkowych kosztów, które nie są możliwe do zaplanowania na etapie oceny projektu. W 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach Funduszu Osiedlowego zlecił opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W zakresie ww. inwestycji zostanie także opracowana koncepcja zagospodarowania całego Parku Andersa. Realizacja projektu będzie musiała być zgodna z przedmiotową koncepcją. Z uwagi na wymiary pola do gry (15mx4m) oraz zgłoszony do realizacji zakres, tj. 6 torów, brak jest możliwości wygospodarowania na danym terenie przestrzeni o orientacyjnej powierzchni 15 m x 40 m. Teren posiada gęste zadrzewienie, natomiast jedyne możliwe miejsce lokalizacji - otwarta polana - jest przedmiotem zagospodarowania w ramach zwycięskiego projektu Funduszu Osiedlowego pn. „Park Przygody w Parku Andersa”. W związku z powyższym możliwe do realizacji są 2 tory do buli. W zakresie budowy zadaszenia projekt uzyskał ocenę negatywną z uwagi na brak możliwości wyceny tego elementu. Konieczne jest doprecyzowanie przez Lidera, jak ma wyglądać wnioskowane zadaszenie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 500 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Opis projektu
Projekt pozwala lepiej wykorzystać niezagospodarowaną obecnie przestrzeń w samym sercu parku.
W okolicy nie ma infrastruktury pozwalającej zadbać przede wszystkim seniorom o kondycję fizyczną na świeżym powietrzu. Boulodrom pozwoli uczestnikom w każdym wieku na zdrową rywalizację. Ważnym elementem jest możliwość wymiany doświadczeń międzypokoleniowych między uczestnikami, którą obserwujemy podczas gry w boule.
Uzasadnienie projektu
Park Generała Andersa jest popularnym miejscem rekreacji wrocławskich seniorów. Budowa boulodromu pozwoli poszerzyć ofertę zarówno dla starszych mieszkańców Wrocławia, jak i dla uczniów okolicznych szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych (V Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół nr 2). Gra w boule nie posiada ograniczeń wiekowych, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, jest wsparciem dla osób starszych, gdyż skutecznie podtrzymuje relacje społeczne czy zapobiega wykluczeniu.
Grupa beneficjentów projektu
wrocławscy seniorzy, uczniowie okolicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (Liceum Ogólnokształcące nr V oraz Zespół Szkół nr 2), osoby pracujące, które korzystają z rekreacji po pracy
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
300
Elementy projektu
1 x projekt
2 x budowa utwardzonej nawierzchni do gry
1 x tablica do wyników
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: plac na środku parku, z licznymi krawężnikami, z małą ilością drzew
Osiedle: Huby
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.