Nr projektu. 74

Po zielonych torowiskach tramwaj mknie. Zazielenianie torowisk [WBO. 2022]

Głosów: 545

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zrealizowanie i utrzymanie nawierzchni trawiastych wiąże się ze znacznymi kosztami, a stworzenie nawierzchni odpowiedniej pod wysiew traw wiązałoby się z większą przebudową, ponieważ warstwa biologicznie czynna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju traw powinna wynosić min. 30 cm. Dodatkowo powinna ona zapewniać odpowiednią retencję wód opadowych, gdyż niemożliwym i nieekologicznym jest wprowadzenie systemów nawadniających. W związku z tym rekomendujemy zmianę nawierzchni trawiastych na gotowe maty wegetacyjne z rozchodnikami. Rozchodniki to sukulenty, które mają szerokie zastosowanie, małe wymagania i duże walory dekoracyjne. Rośliny z tej rodziny doskonale sprawdzą się w zazielenieniu torowisk. Przykładem wykorzystania rozchodników we Wrocławiu jest fragment trasy tramwaju nr 31 na Kozanów - ul. Milenijna/Popowicka/Pilczycka. Ponadto mając na uwadze, iż zakres inwestycji wpłynąłby na siatkę powiązań tramwajowych, w momencie realizacji inwestycji zasadnym jest, aby zadanie zostało wplecione w harmonogram w zakresie napraw i remontów torowisk. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zrealizowanie i utrzymanie nawierzchni trawiastych wiąże się ze znacznymi kosztami, a stworzenie nawierzchni odpowiedniej pod wysiew traw wiązało by się z większą przebudową, ponieważ warstwa biologicznie czynna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju traw powinna wynosić min. 30 cm. Dodatkowo powinna ona zapewniać odpowiednią retencję wód opadowych, gdyż niemożliwym i nieekologicznym jest wprowadzenie systemów nawadniających. W związku z tym rekomendujemy zmianę nawierzchni trawiastych na gotowe maty wegetacyjne z rozchodnikami. Rozchodniki to sukulenty, które mają szerokie zastosowanie, małe wymagania i duże walory dekoracyjne. Rośliny z tej rodziny doskonale sprawdzą się w zazielenieniu torowisk. Przykładem wykorzystania rozchodników we Wrocławiu jest fragment trasy tramwaju nr 31 na Kozanów - ul. Milenijna/Popowicka/Pilczycka. Ponadto mając na uwadze, iż zakres inwestycji wpłynąłby na siatkę powiązań tramwajowych, w momencie realizacji inwestycji zasadnym jest, aby zadanie zostało wplecione w harmonogram w zakresie napraw i remontów torowisk. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Projekt zakłada zazielenienie istniejących torowisk - przykrycie maty wegetacyjne z rozchodnikami podobnie jak zazieleniono torowiska na ulicy Hallera w roku 2020 i 2021, Żmigrodzkiej w 2020 czy Olszewskiego w 2021 roku. Wcześniej należy jednak podbić i zeszlifować torowisko by uniknąć prac utrzymaniowych w przyszłości.

Uzasadnienie projektu

Projekt wpisuje się w strategię miasta - adaptacji do zmian klimatu - miasto gąbka - dzięki temu zielone torowiska będą absorbować wodę w czasie ulewnych deszczów chroniąc ulice przez zalaniem. Ponadto w czasie suszy nie będą tak się nagrzewać. Zielone torowiska absorbują hałas i pyły dzięki czemu będzie znacznie ciszej i zredukujemy poziom smogu przyulicznego.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

640 tys.

Elementy projektu

1 x Zazielenienie torowiska na ulicy Świeradowskiej(Bardzka-krańcówka poza przejazdami i przystankami) około 500 m
1 x Zazielenienie torowiska na ulicy Grabiszyńskiej od pętli Cmentarz do pętli Oporów około 500 m
1 x Zazielenienie torowiska na ulicy Lotnicznej (Milenijna-pętla Pilczyce) około 2000 m
1 x Zazielenienie torowiska na ulicy Sienkiewicza (Plac Bema-Matejki) około 420 m

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Wrocław

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

545

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 545
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 306
Mężczyźni 239

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.