Nr projektu. 309

Skwery Bajery - przyjazne skwery na niezwykłych osiedlach Krzyków-Partynic [WBO. 2022]

Głosów: 323

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Mateusz Nowakowski

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami.
Skwer Tymoteusza Karpowicza: ocena pozytywna, ale zgodnie z posiadaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową możliwy jest montaż dwóch urządzeń zabawowych oraz tablicy informacyjnej o osiedlu. W zakresie wprowadzenia makiety osiedla zmiany bedą wymagały modyfikacji dokumentacji projektowej zrealizowanej w ramach Programu Inicjatyw Rad Osiedli. Makieta będzie wymagała jej zaprojektowania i realnego umiejscowienia w terenie niewielkiego skweru.
Skwer przy ul. Wojszyckiej: ocena pozytywna dla uporządkowania istniejącej zieleni oraz nasadzeń nowych drzew, krzewów, bylin.
Zieleniec przy ul. Przyjaźni: ocena pozytywna dla realizacji zagospodarowania terenu zgodnie z posiadaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową. Z uwagi na liczne zadrzewienia obszar parku ma mieć uspokojony charakter, z alejkami wytyczonymi po istniejących przedeptach, małą architekturą (ławki, kosze na odpady, hotele dla owadów zapylających) i nasadzeniami krzewów, bylin. W dokumentacji projektowej przewidziano również oświetlenie zieleńca.
Szacunkowy koszt pozytywnie ocenione zakresu wynosi 1 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres możliwe, że nie uda się zrealizować wszystkich elementów projektu i będzie go trzeba etapować. Lider wskazał, ze w pierwszej kolejności będą realizowane inwestycje na Skwerze Karpowicza i skwerze przy ul. Wojszyckiej.
Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami.
Skwer Tymoteusza Karpowicza: ocena pozytywna, ale zgodnie z posiadaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową możliwy jest montaż dwóch urządzeń zabawowych. Dodatkowo zieleniec można wzbogacić o wybrane elementy wskazane przez Lidera projektu, tj. tablicę informacyjną o osiedlu oraz karmniki dla ptaków.
Zieleniec przy ul. Przyjaźni: ocen pozytywna dla realizacji zagospodarowania terenu zgodnie z posiadaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową. Z uwagi na liczne zadrzewienia obszar parczku ma mieć uspokojony charakter, z alejkami wytyczonymi po istniejących przedeptach, małą architekturą (ławki, kosze na odpady, hotele dla owadów zapylających) i nasadzeniami krzewów, bylin. W dokumentacji projektowej przewidziano również oświetlenie zieleńca. Dodatkowo zieleniec można wzbogacić o wybrane elementy wskazane przez Lidera projektu, tj. stojak na rowery, karmniki dla ptaków.
Ocena negatywna dla realizacji makiety osiedla będącej jednocześnie placem zabaw z uwagi na zadrzewienie terenu i brak możliwości zachowania bezpiecznych odległości od drzew i odległości pomiędzy urządzeniami zabawowymi. Projekt uzyskał ocenę negatywną także w zakresie budowy osłony śmietnikowej, ponieważ takie elementy nie spełniają kryterium ogólnodostępności. W tym zakresie projekt jest sprzeczny z § 2 ust. 2 pkt 7) oraz § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Skwer przy ul. Wojszyckiej: opinia pozytywna dla uporządkowania istniejącej zieleni oraz nasadzeń nowych drzew, krzewów, bylin. Szacunkowy koszt pozytywnie ocenione zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Chcemy, by skwery przy ul. Przyjaźni i Wojszyckiej stały się Skwerami Bajerami, bajeranckimi jak
nowatorskie osiedla obok nich. Teren przy ul. Przyjaźni potrzebuje podstawowego doposażenia i
zieleni osłonowej od ulicy. Skwer T. Karpowicza po drugiej stronie ulicy zyska elementy pozwalające
opowiedzieć historię niesamowitego os. Przyjażni oraz urządzenia zabawowe. Placyk przy ul.
Wojszyckiej na os. Alina odżyje dzięki zadbaniu o istniejące rośliny i posadzeniu nowych, wytyczeniu
ścieżek, wyposażeniu w małą architekturę i przedstawieniu historii pierwszego osiedla domków
jednorodzinnych w powojennym Wrocławiu.

Uzasadnienie projektu

Skwery znajdują się przy wyjątkowych w skali Wrocławia osiedlach mieszkaniowych. Architekt Witold Molicki projektując osiedla Przyjaźni i Alina (współautor Ryszard Spławski) zadbał o spokojną, zieloną, estetyczną i sprzyjającą spotkaniom z sąsiadami przestrzeń tych miejsc. Niestety skwery tuż obok nich popadły nieco w zapomnienie. Chcemy, by odzyskały blask, służąc integracji i odpoczynkowi w cieniu drzew. Chcemy pokazać wartość tych unikatowych na mapie miasta miejsc. Projekt nie tylko kształtuje przyjazną przestrzeń blisko domu, ale też pozwala opowiedzieć historię, budować tożsamość szczególnych osiedli mieszkaniowych. Realizując projekt przywołamy dumę mieszkańców ze swojego osiedla i zainspirujemy ich do wspólnego działania.

Grupa beneficjentów projektu

Wszyscy mieszkańcy Krzyków-Partynic, w szczególności osiedli „Alina” i „Przyjaźni”, ich goście oraz osoby zainteresowane historią i architekturą tych miejsc. Projekt nie wyklucza żadnego mieszkańca.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

30 000 osób

Elementy projektu

1) Makieta osiedla Przyjaźni (skwer Karpowicza) 1
2) Urządzenia zabawowe (skwer Karpowicza) 2
3) Tablice informacyjne: osiedle Przyjaźni (skwer Karpowicza), osiedle Alina (skwer przy ul. Wojszyckiej) 2
4) Ławki (skwer przy ul. Przyjaźni; skwer przy ul.Wojszyckiej) 6
5) Stojaki rowerowe (skwer przy ul. Przyjaźni; skwer przy ul.Wojszyckiej) 4
6) Oświetlenie parkowe (istniejąca alejka - skwer przy ul. Przyjaźni) 1
7) Wytyczenie ścieżek mineralnych (skwer przy ul. Przyjaźni; skwer przy ul.Wojszyckiej) 2
8) Prace pielęgnacyjne w istniejącej zieleni (usuwanie martwych drzew, cięcie krzewów) 3
9) Uprawa gleby, posadzenie drzew, krzewów, bylin wraz z materiałami 3
10) Usunięcie zniszczonego ogrodzenia (skwer przy ul. Przyjaźni)

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: 1) Skwer między ulicą Przyjaźni i Polarną (w pobliżu mijanki tramwajowej) 2) Skwer Tymoteusza Karpowicza 3) Skwer przy ulicy Wojszyckiej obok pętli autobusowej

Osiedle: Krzyki-Partynice

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

323

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 322
Papier 1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 181
Mężczyźni 142

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.