Nr projektu. 304

Park na Bartoszowicach z oświetleniem i ławkami [WBO. 2022]

Głosów: 1 059

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Grzegorz Bartczak

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Rekomendujemy sukcesywną wymianę ławek strefami tak, by zachować spójność i ład na całym terenie. W celu realizacji oświetlenia na całym terenie konieczne uzyskanie decyzji zwalniającej z zakazów określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, co może wydłużyć czas realizacji projektu. Ocena negatywna dla zastosowania oświetlenia solarnego. Mają one bardzo niska wydajność w szczególności w okresie zimowym, gdy dzień jest krótki. Fotoogniwa działają słabiej, a niska temperatura obniża wydajność akumulatorów, co skutkuje brakiem oświetlenia w godzinach, w których to oświetlenie jest niezbędne. Do tego dochodzi podwyższony koszt utrzymania takiego oświetlenia. Do prawidłowego działania fotoogniw niezbędne jest utrzymanie ich w czystości, co generuje dodatkowy koszt w postaci zastosowania podnośników koszowych, w celu wyczyszczenia fotoogniw, a tereny parkowe nie są do tego przystosowane. Natomiast jeśli chodzi o lampy zasilane siłą wiatru, to nie mają one zastosowania we Wrocławiu, gdyż nie wieją tu wiatry stałe, które byłyby w stanie wytworzy energię elektryczną. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 133 i 304.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Rekomendujemy sukcesywną wymianę ławek strefami tak, by zachować spójność i ład na całym terenie. W celu realizacji oświetlenia na całym terenie konieczne uzyskanie decyzji zwalniającej z zakazów określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2017 roku - Prawo wodne, co może wydłużyć czas realizacji projektu. Ocena negatywna dla zastosowania oświetlenia solarnego. Mają one bardzo niska wydajność w szczególności w okresie zimowym, gdy dzień jest krótki. Fotoogniwa działają słabiej, a niska temperatura obniża wydajność akumulatorów, co skutkuje brakiem oświetlenia w godzinach, w których to oświetlenie jest niezbędne. Do tego dochodzi podwyższony koszt utrzymania takiego oświetlenia. Do prawidłowego działania fotoogniw niezbędne jest utrzymanie ich w czystości, co generuje dodatkowy koszt w postaci zastosowania podnośników koszowych, w celu wyczyszczenia fotoogniw, a tereny parkowe nie są do tego przystosowane. Natomiast jeśli chodzi o lampy zasilane siłą wiatru, to nie mają one zastosowania we Wrocławiu, gdyż nie wieją tu wiatry stałe, które byłyby w stanie wytworzy energię elektryczną. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 133 i 304.

Opis projektu

Należy postawić na odcinku około jednego kilometra od 40 do 50 sztuk lamp do oświetlenia. Ponadto istnieje potrzeba postawienia dodatkowo około 12 ławek. Te, które już tam są, zostały umiejscowione nierównomiernie i w związku z tym osoby starsze muszą pokonać dość duży dystans aby usiąść. Koszt zakupu i zamontowania ławki z oparciem wynosi około 3000 złotych. Dodatkowo można zamontować kilka lamp na istniejącym już psim wybiegu, tuż za targowiskiem. Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie między 550 tys. a 600 tys. złotych.

Uzasadnienie projektu

Park za targowiskiem na Bartoszowicach jest miejscem uczęszczanym przez rodziny z dziećmi, osoby starsze, ludzi wyprowadzających psy, rowerzystów oraz biegaczy. To urokliwe miejsce na spokojnej Wielkiej Wyspie od wielu lat nie doczekało się oświetlenia, a liczba ławek tam postawionych jest niewystarczająca. Wieczorami w okresie jesienno-zimowym jest na tyle ciemno, że mieszkańcy boją się wychodzić w to miejsce. Nieraz mogło dojść lub nawet dochodziło do niebezpiecznych kolizji między np. rowerzystami a pieszymi.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy, rodziny z dziećmi, osoby starsze, właściciele psów, biegacze oraz rowerzyści.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

5000-10000

Elementy projektu

50 x Oświetlenie w postaci 40-50 sztuk lamp
12 x Ławki

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Park za targowiskiem na Bartoszowicach między ulicami Bacciarellego i Canaletta.

Osiedle: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 059

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 059
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 556
Mężczyźni 503

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.