Nr projektu. 301
Rewitalizacja Przyrodnicza Doliny Brochówki [WBO. 2022]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu: Lesław Paździor
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Prace prowadzone na działce nie mogą wpłynąć negatywnie na potok Brochówka. Na etapie realizacji konieczne będą uzgodnienia prac z PGW Wody Polskie. Dla zadania należy opracować dokumentację projektową zagospodarowania terenu. Projekt nie może ingerować w teren nie stanowiący własności gminy. Proponowana inwestycja znajduje się w korycie rzeki Brochówki. Negatywna opinia w zakresie opracowania stron internetowych, zakupu i utrzymania serwera, ponieważ w ramach WBO nie są realizowane projekty "utrzymaniowe", wymagającym stałego finansowania z budżetu miasta. WBO jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można zagwarantować utrzymania bezpieczeństwa utrzymania strony internetowej w następnych latach. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Prace prowadzone na działce nie mogą wpłynąć negatywnie na potok Brochówka. Na etapie realizacji konieczne będą uzgodnienia prac z PGW Wody Polskie. Dla zadania należy opracować dokumentację projektową zagospodarowania terenu. Projekt nie może ingerować w teren nie stanowiący własności gminy. Proponowana inwestycja znajduje się w korycie rzeki Brochówki. Negatywna opinia w zakresie opracowania stron internetowych, zakupu i utrzymania serwera, ponieważ w ramach WBO nie są realizowane projekty "utrzymaniowe", wymagające stałego finansowania z budżetu miasta. WBO jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można zagwarantować utrzymania bezpieczeństwa utrzymania strony internetowej w następnych latach. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.
Opis projektu
Rzeczka Brochówka, pomimo wieloletniej regulacji ma niezwykły potencjał przyrodniczy. W miejscu, gdzie przepływa pomiędzy ul. Hajducką a Głubczycką na Księżu znajduje się szeroki na ponad 20 m i długi na ok. 400 m pas zieleni, który po wykonaniu działań w ramach rewitalizacji przyrodniczej można w pewnej części zaadoptować jako teren rekreacji i edukacji ekologicznej, na ile pozwoli na to jego chłonność naturalna. Projekt zakłada wykonanie nasadzeń z rodzimej roślinności lasu łęgowego oraz podmokłej łąki, a w części udostępnionej: ciągu pieszego, tablic edukacyjnych, elementów małej architektury, pagórka obserwacyjnego. Dodatkowo planuje się wykonanie siedliska dla płazów w ramach kompensacji przyrodniczej z inwestycji infrastrukturalnych.
Uzasadnienie projektu
Bardzo skrupulatnie przeprowadzona jeszcze przed II wojną światową melioracja na Dolnym Śląsku spowodowała, że małe rzeki to teren zdegradowany przyrodniczo. Ich renaturyzacja może w krótkim czasie podnieść walory przyrodnicze i rekreacyjne terenów do nich przylegających. Szybka rozbudowa miasta spowodowała dużą presję na przyrodę oraz zanikanie terenów bogatych przyrodniczo, które w dobie zmian klimatycznych pomagałyby schładzać przyległą zabudowę a jednocześnie stanowiłyby teren rekreacji i edukacji. Rewitalizowana Brochówka stanowiłaby również miejsce bioretencji, element zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz korytarza ekologicznego (dolina Odry i Oławy).
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Wrocławia, w szczególności z pobliskich ogrodów i osiedli. Mając charakter rekreacyjno-edukacyjny projekt będzie przyciągać wycieczki szkolne oraz miłośników przyrody.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
10 000
Elementy projektu
1 x Opracowanie dokumentacji z zakresu architektury krajobrazu
1 x Prace i materiały związane z budową ciągu pieszego i małą architekturą
1 x Prace i materiały związane z zielenią
1 x Opracowanie projektu siedlisk dla płazów
1 x Prace i materiały związane z budową siedlisk dla płazów
1 x Opracowanie tablic informacyjnych
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: brak.
Osiedle: Księże
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.