Nr projektu. 301

Rewitalizacja Przyrodnicza Doliny Brochówki [WBO. 2022]

Głosów: 926

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Lesław Paździor

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Prace prowadzone na działce nie mogą wpłynąć negatywnie na potok Brochówka. Na etapie realizacji konieczne będą uzgodnienia prac z PGW Wody Polskie. Dla zadania należy opracować dokumentację projektową zagospodarowania terenu. Projekt nie może ingerować w teren nie stanowiący własności gminy. Proponowana inwestycja znajduje się w korycie rzeki Brochówki. Negatywna opinia w zakresie opracowania stron internetowych, zakupu i utrzymania serwera, ponieważ w ramach WBO nie są realizowane projekty "utrzymaniowe", wymagającym stałego finansowania z budżetu miasta. WBO jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można zagwarantować utrzymania bezpieczeństwa utrzymania strony internetowej w następnych latach. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Prace prowadzone na działce nie mogą wpłynąć negatywnie na potok Brochówka. Na etapie realizacji konieczne będą uzgodnienia prac z PGW Wody Polskie. Dla zadania należy opracować dokumentację projektową zagospodarowania terenu. Projekt nie może ingerować w teren nie stanowiący własności gminy. Proponowana inwestycja znajduje się w korycie rzeki Brochówki. Negatywna opinia w zakresie opracowania stron internetowych, zakupu i utrzymania serwera, ponieważ w ramach WBO nie są realizowane projekty "utrzymaniowe", wymagające stałego finansowania z budżetu miasta. WBO jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można zagwarantować utrzymania bezpieczeństwa utrzymania strony internetowej w następnych latach. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Rzeczka Brochówka, pomimo wieloletniej regulacji ma niezwykły potencjał przyrodniczy. W miejscu, gdzie przepływa pomiędzy ul. Hajducką a Głubczycką na Księżu znajduje się szeroki na ponad 20 m i długi na ok. 400 m pas zieleni, który po wykonaniu działań w ramach rewitalizacji przyrodniczej można w pewnej części zaadoptować jako teren rekreacji i edukacji ekologicznej, na ile pozwoli na to jego chłonność naturalna. Projekt zakłada wykonanie nasadzeń z rodzimej roślinności lasu łęgowego oraz podmokłej łąki, a w części udostępnionej: ciągu pieszego, tablic edukacyjnych, elementów małej architektury, pagórka obserwacyjnego. Dodatkowo planuje się wykonanie siedliska dla płazów w ramach kompensacji przyrodniczej z inwestycji infrastrukturalnych.

Uzasadnienie projektu

Bardzo skrupulatnie przeprowadzona jeszcze przed II wojną światową melioracja na Dolnym Śląsku spowodowała, że małe rzeki to teren zdegradowany przyrodniczo. Ich renaturyzacja może w krótkim czasie podnieść walory przyrodnicze i rekreacyjne terenów do nich przylegających. Szybka rozbudowa miasta spowodowała dużą presję na przyrodę oraz zanikanie terenów bogatych przyrodniczo, które w dobie zmian klimatycznych pomagałyby schładzać przyległą zabudowę a jednocześnie stanowiłyby teren rekreacji i edukacji. Rewitalizowana Brochówka stanowiłaby również miejsce bioretencji, element zabezpieczenia przeciwpowodziowego oraz korytarza ekologicznego (dolina Odry i Oławy).

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia, w szczególności z pobliskich ogrodów i osiedli. Mając charakter rekreacyjno-edukacyjny projekt będzie przyciągać wycieczki szkolne oraz miłośników przyrody.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

10 000

Elementy projektu

1 x Opracowanie dokumentacji z zakresu architektury krajobrazu
1 x Prace i materiały związane z budową ciągu pieszego i małą architekturą
1 x Prace i materiały związane z zielenią
1 x Opracowanie projektu siedlisk dla płazów
1 x Prace i materiały związane z budową siedlisk dla płazów
1 x Opracowanie tablic informacyjnych

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Księże

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

926

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 926
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 540
Mężczyźni 386

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.