Nr projektu. 273

Celem projektu jest w pierwszym etapie opracowanie koncepcji projektu przestrzeni zielonej - ogrodu wraz z elementami małej architektury wokół i na terenie Szpitala na Brochowie [WBO. 2022]

Głosów: 64

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 200 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: AGNIESZKA CHROBAK

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale tylko w zakresie realizacji na terenie należącym do Gminy Wrocław, tj. na działce nr 12/1, AM-6, obręb Brochów, działce nr 15/1, 25, AM-5, obręb Brochów, działce nr 28/1, 29/3, 30/3, 33/2, 33/3, 35/2, AM-6, obręb Brochów. W pozostałym zakresie działki wskazane przez Lidera, w tym teren szpitala, nie stanowią własności Gminy Wrocław. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie, ale tylko w zakresie realizacji na terenie należącym do Gminy Wrocław, tj. działce nr 12/1, AM-6, obręb Brochów, działce nr 15/1, 25, AM-5, obręb Brochów, działce nr 28/1, 29/3, 30/3, 33/2, 33/3, 35/2, AM-6, obręb Brochów. W pozostałym zakresie działki wskazane przez Lidera, w tym teren szpitala, nie stanowią własności Gminy Wrocław. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Celem projektu pt. „Zorganizowanie ogrodu wokół Szpitala na Brochowie jako miejsce terapii i przestrzeni spotkań chorych z najbliższymi - etap pierwszy” jest uporządkowanie zieleni oraz małej architektury w okolicach Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, tak by przebywający tam pacjenci i ich rodziny czuli się komfortowo, by mogli szybciej wrócić do zdrowia, nie tylko dzięki profesjonalnej pomocy medycznej, ale i poprzez spotkania z najbliższymi w przestrzeni ogrodu. Przyjazna przestrzeń pomoże najbliższym współuczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach życia, jakimi są narodziny dziecka oraz towarzyszenie najbliższym w ich ostatniej fazie życia.

Uzasadnienie projektu

O uzdrawiającej mocy ogrodów i zieleni wiemy od starożytności, ale współcześnie, w szczególności podczas pandemii, odkryliśmy ją na nowo. W literaturze naukowej zwraca się uwagę, iż zieleń wokół placówki leczniczej jest niezwykle istotna z powodu oddziaływania terapeutycznego przyrody. Stwarza dodatkowo przestrzeń do spotkań chorego z najbliższymi, co przyspiesza proces zdrowienia, a z pewnością poprawia jakość życia pacjenta.
Szpital na Brochowie jest znanym i ważnym miejscem dla każdego Wrocławianina. To tu na świat przychodzą dzieci, leczone są również dzieci przedwcześnie urodzone i kobiety w zagrożonej ciąży. Jednocześnie w szpitalu udziela się pomocy osobom u schyłku ich życia, gdy ich zdrowie niedomaga.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Brochowa oraz całego Wrocławia - najbliżsi, przyjaciele i rodziny osób leczonych w oddziale ginekologii bądź geriatrii, którzy będą mogli spotkać się w pięknej przestrzeni ogrodu.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Przewiduje się, że szacunkowa liczba beneficjentów projektu wyniesie około 5 tysięcy osób miesięcznie.

Elementy projektu

1 x Inwentaryzacja nasadzeń i istniejącej małej architektury
1 x Organizacja i przeprowadzenie konkursu architektoniczno-budowlanego
1 x Szacowany koszt dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem planowanych robót

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Teren wokół szpitala Falkiewicza+ulice okalające szpital+przestrzeń zielona blisko szpitala

Osiedle: Brochów

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

64

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 64
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 43
Mężczyźni 21

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.