Nr projektu. 273
Celem projektu jest w pierwszym etapie opracowanie koncepcji projektu przestrzeni zielonej - ogrodu wraz z elementami małej architektury wokół i na terenie Szpitala na Brochowie [WBO. 2022]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 200 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu: AGNIESZKA CHROBAK
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie, ale tylko w zakresie realizacji na terenie należącym do Gminy Wrocław, tj. na działce nr 12/1, AM-6, obręb Brochów, działce nr 15/1, 25, AM-5, obręb Brochów, działce nr 28/1, 29/3, 30/3, 33/2, 33/3, 35/2, AM-6, obręb Brochów. W pozostałym zakresie działki wskazane przez Lidera, w tym teren szpitala, nie stanowią własności Gminy Wrocław. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie, ale tylko w zakresie realizacji na terenie należącym do Gminy Wrocław, tj. działce nr 12/1, AM-6, obręb Brochów, działce nr 15/1, 25, AM-5, obręb Brochów, działce nr 28/1, 29/3, 30/3, 33/2, 33/3, 35/2, AM-6, obręb Brochów. W pozostałym zakresie działki wskazane przez Lidera, w tym teren szpitala, nie stanowią własności Gminy Wrocław. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 200 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Opis projektu
Celem projektu pt. „Zorganizowanie ogrodu wokół Szpitala na Brochowie jako miejsce terapii i przestrzeni spotkań chorych z najbliższymi - etap pierwszy” jest uporządkowanie zieleni oraz małej architektury w okolicach Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, tak by przebywający tam pacjenci i ich rodziny czuli się komfortowo, by mogli szybciej wrócić do zdrowia, nie tylko dzięki profesjonalnej pomocy medycznej, ale i poprzez spotkania z najbliższymi w przestrzeni ogrodu. Przyjazna przestrzeń pomoże najbliższym współuczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach życia, jakimi są narodziny dziecka oraz towarzyszenie najbliższym w ich ostatniej fazie życia.
Uzasadnienie projektu
O uzdrawiającej mocy ogrodów i zieleni wiemy od starożytności, ale współcześnie, w szczególności podczas pandemii, odkryliśmy ją na nowo. W literaturze naukowej zwraca się uwagę, iż zieleń wokół placówki leczniczej jest niezwykle istotna z powodu oddziaływania terapeutycznego przyrody. Stwarza dodatkowo przestrzeń do spotkań chorego z najbliższymi, co przyspiesza proces zdrowienia, a z pewnością poprawia jakość życia pacjenta.
Szpital na Brochowie jest znanym i ważnym miejscem dla każdego Wrocławianina. To tu na świat przychodzą dzieci, leczone są również dzieci przedwcześnie urodzone i kobiety w zagrożonej ciąży. Jednocześnie w szpitalu udziela się pomocy osobom u schyłku ich życia, gdy ich zdrowie niedomaga.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Brochowa oraz całego Wrocławia - najbliżsi, przyjaciele i rodziny osób leczonych w oddziale ginekologii bądź geriatrii, którzy będą mogli spotkać się w pięknej przestrzeni ogrodu.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Przewiduje się, że szacunkowa liczba beneficjentów projektu wyniesie około 5 tysięcy osób miesięcznie.
Elementy projektu
1 x Inwentaryzacja nasadzeń i istniejącej małej architektury
1 x Organizacja i przeprowadzenie konkursu architektoniczno-budowlanego
1 x Szacowany koszt dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem planowanych robót
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Teren wokół szpitala Falkiewicza+ulice okalające szpital+przestrzeń zielona blisko szpitala
Osiedle: Brochów
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.