Nr projektu. 264
Ciąg rowerowo - pieszy i miejsca do parkowania na Manhattanie [WBO. 2022]
Kategoria: rewitalizacja
Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu: Katarzyna Rasmus
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Zamiast likwidacji donic ("koryt") rekomendujemy wykorzystać je jako elementu uspokojenia ruchu na jezdni i do uporządkowania parkowania. Nie ma potrzeby wyznaczania ciągu pieszo-rowerowego, ponieważ ulica Nauczycielska znajduje się w strefie tempo 30, w której rowery poruszają się po jezdni na zasadach ogólnych. W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo na ul. Nauczycielskiej konieczne będzie skrócenie (lub likwidacja) postoju TAXI. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 166 i 264.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie wymiany oświetlenia na ul. Nauczycielskiej, ul. Wrocławczyka i ul. Polaka. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 100 000 zł.
Negatywnie dla miejsc składowania odpadów na działkach nr 75/4, AR_27, obręb Plac Grunwaldzki i 107/4, AR-16, obręb Plac Grunwaldzki. Ze środków WBO nie realizujemy również miejsc składowania odpadów w podwórkach, ponieważ takie obiekty nie są ogólnodostępne w rozumieniu zasad WBO. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Pozostałe elementy pasa drogowego i chodnika na ul. Nauczycielskiej i ul. Wrocławczyka zostały opisane zbyt ogólnie i nie było możliwości poddać ich ocenie. Lider powinien doprecyzować projekt w tym zakresie i wskazać dokładnie, jakie elementy, w którym miejscu mają się znaleźć w projekcie.
W tym zakresie projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 7) oraz § 7 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 166, 264
Opis projektu
Udrożnienie ciągów pieszych, drogowych oraz zmiany nawierzchni drogi na Manhattanie. Uporządkowanie i zwiększenie liczby miejsc do parkowania na Manhattanie wraz z poprawą oświetlenia.
Uzasadnienie projektu
Wrocław boryka się z problemami niedrożnych ciągów pieszych tworzących bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych i starszych. Projekty WBO zgłaszane przez mieszkańców dostosowują przestrzeń do ich potrzeb oraz poprawiają estetykę miasta.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Wrocławia: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
300 000 osób
Elementy projektu
1) Utworzenie skośnych miejsc do parkowania poprzez postawienie azylu i wydzielenie poprzez namalowanie miejsc do parkowania na części drogi przy ul. Nauczycielska pomiędzy numerami 2-8, (podobnie jak na Nehringa załącznik 1A) – działka nr 41/2; obręb plac Grunwaldzki.
2) Wymiana opraw oświetleniowych na ledowe wzdłuż ul. Nauczycielskiej , Wrocławczyka , Polaka.
3) Likwidacja koryt w ciągu pieszym celem jego udrożnienia, wzdłuż ul. Nauczycielskiej i Wrocławczyka dz. Nr 41/2 i 42/4 obręb plac Grunwaldzki (przykład koryta załącznik 3A)
4) Niwelowanie ciągów pieszych poprzez obniżenie krawężnika na wjazdach do poziomu drogi przy ul. Wrocławczyka i ul. Nauczycielskiej wraz z wymianą nawierzchni zjazdu ; dz. Nr 41/2 i 42/4 obręb plac Grunwaldzki.
5) Utworzenie skośnych miejsc do parkowania poprzez postawienie azylu i wydzielenie miejsc do parkowania poprzez namalowanie strefy do parkowania na drodze przy ul. Wrocławczyka (na wysokości nieruchomości pl. Grunwaldzki 10) – działka nr 42/4; obręb plac Grunwaldzki; (podobnie jak na Nehringa załącznik 1A)
6) utworzenie ciągu pieszego poprzez wymianę nawierzchni zdegradowanej betonowej drogi , celem uzupełnienia ich ciągłości dla mieszkańców Wrocławia wzdłuż ul Nauczycielskiej ; dz. Nr 41/2 i 42/4 obręb plac Grunwaldzki
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: ul. Nauczycielska, Wrocławczyka, Polaka, działki: 41/2; 42/4; 17/2
Osiedle: Plac Grunwaldzki
Załączniki
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.