Nr projektu. 255

INNOWACYJNA INTEGRACJA – to placu zabaw dla osób w każdym wieku. Dzięki konstrukcjom multifunkcjonalnym będą mogły z niego skorzystać wszystkie osoby niezależnie od ich poziomu sprawności. [WBO. 2022]

Głosów: 580

Kategoria: place zabaw

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Katarzyna Konieczek

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym, dla lokalizacji w Parku Migdałowym, działka nr 3/18, AR-10, obręb Klecina. Zarząd Zieleni Miejskiej posiada dokumentację projektową dla danego terenu, która została częściowo zrealizowana. Na wskazanym terenie został wybudowany plac zabaw w 2019 r., natomiast jest możliwość rozbudowy go o wybrane urządzenia zabawowe wskazane we wniosku. Z uwagi na małą powierzchnię terenu który jest do dyspozycji a dużą ilość elementów składowych przedstawionych we wniosku, nie wszystkie urządzenia będą mogły zostać realizowane. Na etapie opracowania dokumentacji możliwe wskazanie urządzeń, które będą mogły zostać zrealizowane. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie. Lokalizacja nad Ślęzą, przy ul. Turystycznej, to w 90%, to grunty wysokiej klasy rolnej, wymagające płatnego odrolnienia. Wiąże się to z koniecznością wnoszenia corocznej opłaty oraz powoduje, że szacunkowy koszt całej inwestycji przekroczy 3 000 000 zł. Pozostały obszar gruntów niższej klasy nie wymagających płatnego odrolnienia jest stosunkowo niewielki i porośnięty drzewami.
Lokalizacja przy ul. Harcerskiej została wniesiona aportem na rzecz spółki Wrocławski Park Wodny i zgodnie z prawem Prezydent Wrocławia nie może nią dysponować na cele budowlane, co wyklucza jaz możliwości realizacji projektu WBO.
Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5), 6) oraz § 3 ust. 2 uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 245 i 255.

Opis projektu

INNOWACYJNA INTEGRACJA – to plac aktywności dla każdego mieszkańca Wrocławia, niezależnie od jego poziomu sprawności czy wieku. Na świecie integracja – nie jest rozumiana jako zabawa obok siebie, np. dziecko na wózku inwalidzkim huśtające się samo. Wyzwaniem tego projektu stało się, aby możliwie duża liczba elementów placu była dostępna, atrakcyjna i zachęcała do mierzenia się ze swoimi słabościami wszystkich uczestników zabawy. Tym w istocie jest dobry plac zabaw. W tym miejscu zostaną wykorzystane sprawdzone na świecie rozwiązania do wspólnej, integrującej zabawy. Inspiracją dla tego miejsca był plac zabaw autorstwa Tezuka Architects oraz rozwiązania stosowane w USA oraz Holandii.

Uzasadnienie projektu

Przed każdym z nas, niezależnie od wieku stoją wyzwania. Wyzwaniem może stać się odmienność, życzliwość, akceptacja. Dla innych może to być wyjście ze swojego zamczyska i pokazanie się światu ze swoimi słabościami. Wyzwaniem może być też utrzymanie się na linie czy lęk wysokości. Trudna może okazać się wspólna zabawa czy nawiązanie rozmowy. We Wrocławiu nie ma miejsc, które stwarzają możliwość do wspólnej zabawy osobom o różnym stopniu sprawności, w różnych grupach wiekowych. Myślę, że to miejsce może być dobrą okazją, by wyjść z domu, zobaczyć innych i uczyć się siebie nawzajem.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia w każdym wieku

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Wrocław liczy około 640 000 mieszkańców Wrocławia. Każdy z nich może potencjalnie odwiedzić to miejsce

Elementy projektu

1) Wielofunkcyjna rampa otaczająca drzewo z podjazdem dla wózków
2) Różne panele sensoryczne do rozmieszczenia na terenie całego placu
3) Kolorowe sznury zawieszone w suficie jako tor przeszkód
4) Tyrolka z dyskiem i siedziskiem pionizującym – jedna stacja startowa
5) równoważnia z otaczającą siatką – inna możliwość dotarcia do rampy
6) konstrukcja w klatce – przewidziana w 2 etapie – druga możliwość dotarcia do rampy
7) koła optyczne umieszczone w różnych miejscach placu
8) zjeżdżalnia rurowa
9) różne panele muzyczne bębny, gong, cymbały, dzwony rurowe
10) przestrzeń bitumiczna z dyskami sensorycznymi
11) + elementami wspinaczkowymi różnymi
12) +kranikami na wodę, w okresie jesiennym wykorzystamy tą przestrzeń jako labirynt
13) +szerokie rolki do zjazdu ze wzniesienia bitumicznego (również osoby dorosłe)
14) +zagłębienie w przestrzeni bitumicznej tworzące piaskownicę, obok rynny na wodę ze studzienką
15) + panel z obręczami do gry w kosza – instalacja na różnych wysokościach
16) +Slalom gigant (tor przeszkód dla wózków)
17) Trening zastępowania agresji

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: park migdałowy, Cukrowa numer geodezyjny działki: AR_10, 3/18,

Osiedle: Klecina

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

580

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 579
Papier 1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 367
Mężczyźni 213

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.