Nr projektu. 223
Kolej na Zakrzów i Psie Pole - chodnik, oświetlenie, zieleń [WBO. 2022]
Kategoria: rewitalizacja
Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł
- Projekt osiedlowy
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie, z wyłączeniem przebudowy chodnika na ul. Dobroszyckiej w ciąg pieszo-rowerowy. Brak możliwości poszerzenia chodnika ze względu na istniejący drzewostan po obu stronach oraz ryzyko, że prace związane z przebudową spowodowałyby uszkodzenie strefy korzeniowej drzew, co jest sprzeczne § 2 ust. 2 pkt 3) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie, z wyłączeniem przebudowy chodnika na ul. Dobroszyckiej w ciąg pieszo-rowerowy. Brak możliwości poszerzenia chodnika ze względu na istniejący drzewostan po obu stronach, prace związane z przebudową spowodowałyby uszkodzenie strefy korzeniowej drzew, co jest sprzeczne z zasadami WBO. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Opis projektu
Chcemy ułatwić dojście do dworca Psie Pole od strony Zakrzowa i sprawić, by okolica dworca była bardziej przyjazna. W zakres projektu wchodzi:
1) budowa oświetlenia drogowego wzdłuż ul. Siedzikówny
2) obsadzenie gminnych trawników koło dworca kwitnącymi krzewami, dosadzenie drzew w brakujących miejscach, pnącza na wiatach rowerowych
3) uporządkowanie placu przed dworcem, przebudowa nawierzchni, stworzenie przestrzeni do oczekiwania na pociąg z dodatkowymi miejscami do siedzenia
Uzasadnienie projektu
Obecne dojście do dworca od strony Zakrzowa jest bardzo problematyczne. Za przejazdem kolejowym z powodu nierówności na chodniku można sobie skręcić nogę, a wzdłuż ul. Siedzikówny trzeba iść poboczem, bo chodnika w ogóle nie ma. Codziennie przemierza tę trasę wiele osób korzystających z pociągów, mieszkających i pracujących na Zakrzowie (m.in. KRD, Kaczmarski, NFG) czy chcących dostać się na Psie Pole. Oświetlenie tego miejsca jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa po zmroku. Okolicy dworca przyda się natomiast odmiana. W tej chwili jest dużo kurzu i betonu, mało zieleni, w lecie brak tak potrzebnego cienia, w dodatku nie ma nawet gdzie usiąść. Czas odmienić tę przestrzeń, ważną dla mieszkańców osiedla.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Psiego Pola i Zakrzowa dojeżdżający pociągami, pracownicy firm przy ul. Siedzikówny, osoby zamieszkujące budynek dworca, a także oczekujące na przyjazd bliskich i przechodzące koło dworca.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
ok. 30 tys. osób
Elementy projektu
1 x nasadzenia drzew i krzewów
2 x modułowe instalacje roślinne połączone z siedziskami
2 x pnącza na wiatach rowerowych
1 x przebudowa nawierzchni przed dworcem
1 x tablica historyczna
1 x budowa oświetlenia na ul. Siedzikówny
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: ul. Siedzikówny, ul. Dobroszycka, plac przed dworcem Wrocław Psie Pole
Osiedle: Psie Pole-Zawidawie
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.