Nr projektu. 204

W cieniu platanów przy Nadbrzeżnej [WBO. 2022]

Głosów: 1 064

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Jan Solarek

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Dokumentację projektową należy opracować z poszanowaniem istniejącego starodrzewia. W rejonie zamierzenia, na działce nr 12/3, AM-11, obręb Zgorzelisko, znajduje się pomnik przyrody Dąb Drzewiec. Realizacja planowanego zamierzenia nie może naruszyć zakazów obowiązujących w stosunku do pomnika przyrody na mocy uchwały Nr XLVIII/1140/17 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 23.11.2017 r. Realizacja zadania na działce nr 2, AM-11, obręb Zgorzelisko wymaga przeprowadzenia procedury bezpłatnego odrolnienia.
Ocena negatywna dla następującego zakresu:
- wykonania oświetlenia: jest to teren nadrzeczny cenny przyrodniczo, charakteryzujący się wysoką różnorodnością biologiczną, w największym możliwym stopniu powinien pozostać ostoją rzadkich i chronionych gatunków. Nietoperze licznie korzystają z terenów w pobliżu cieków i zbiorników wodnych ponieważ wody ściągają duże ilości komarów, muchówek i innych owadów dając nietoperzom dobre miejsce do żerowania. Jednocześnie zadrzewienia stanowią dla nich schronienie. Zanieczyszczenie światłem to zwiększenie naturalnej ilości światła, spowodowane przez jego sztuczne źródła. Zjawisko to przybiera na sile, zwłaszcza w miastach i ma niebagatelny wpływ na przyrodę, prowadząc do zmiany rytmu dobowego. W świecie zwierząt światło reguluje czynności fizjologiczne (sen, rozród), orientację w przestrzeni, a także relacje z innymi zwierzętami, przedstawicielami własnego czy też innych gatunków. Na zwierzęta światło w nocy może wpływać dezorientująco, utrudniać ukrycie i ucieczkę przed drapieżnikiem. Nietoperze reagują na światło zmianą swojego zachowania - poprzez ucieczkę, zmniejszenie aktywności, zmianę tras przelotów do żerowisk, unikanie polowań, bądź polowanie na owady, które koncentrują się wokół sztucznych źródeł światła,
- budowy przepustu na rowie: działka nr 15, AM-11, obręb Zgorzelisko przylegająca do działki nr 12/3, AM-11, obręb Zgorzelisko jest własnością osób fizycznych. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem decydujący, jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Dokumentację projektową należy opracować z poszanowaniem istniejącego starodrzewia. W rejonie zamierzenia, na działce nr 12/3, AM-11, obręb Zgorzelisko, znajduje się pomnik przyrody Dąb Drzewiec. Realizacja planowanego zamierzenia nie może naruszyć zakazów obowiązujących w stosunku do pomnika przyrody na mocy uchwały Nr XLVIII/1140/17 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 23.11.2017 r. Realizacja zadania na działce nr 2, AM-11, obręb Zgorzelisko wymaga przeprowadzenia procedury bezpłatnego odrolnienia.
Ocena negatywna dla następującego zakresu:
- wykonania oświetlenia. Jest to teren nadrzeczny cenny przyrodniczo, charakteryzujący się wysoką różnorodnością biologiczną, w największym możliwym stopniu powinien pozostać ostoją rzadkich i chronionych gatunków. Nietoperze licznie korzystają z terenów w pobliżu cieków i zbiorników wodnych ponieważ wody ściągają duże ilości komarów, muchówek i innych owadów dając nietoperzom dobre miejsce do żerowania. Jednocześnie zadrzewienia stanowią dla nich schronienie. Zanieczyszczenie światłem to zwiększenie naturalnej ilości światła, spowodowane przez jego sztuczne źródła. Zjawisko to przybiera na sile, zwłaszcza w miastach i ma niebagatelny wpływ na przyrodę, prowadząc do zmiany rytmu dobowego. W świecie zwierząt światło reguluje czynności fizjologiczne (sen, rozród), orientację w przestrzeni, a także relacje z innymi zwierzętami, przedstawicielami własnego czy też innych gatunków. Na zwierzęta światło w nocy może wpływać dezorientująco, utrudniać ukrycie i ucieczkę przed drapieżnikiem. Nietoperze reagują na światło zmianą swojego zachowania - poprzez ucieczkę, zmniejszenie aktywności, zmianę tras przelotów do żerowisk, unikanie polowań, bądź polowanie na owady, które koncentrują się wokół sztucznych źródeł światła,
- budowy przepustu na rowie: działka nr 15, AM-11, obręb Zgorzelisko przylegająca do działki nr 12/3, AM-11, obręb Zgorzelisko jest własnością osób fizycznych.
Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionmego zakresu wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem decydujący, jest opis projektu.

Opis projektu

Projekt obejmuje swoim zasięgiem dwa obszary w tym samym rejonie. Nieco zapomniany i zaniedbany obszar starodrzewu przy Przedszkolu nr 140 oraz teren nowych nasadzeń, połączonych, na poły gruntową w tym odcinku, ulicą Nadbrzeżną. Pierwszy z wymienionych, po uporządkowaniu i posadowieniu odpowiedniej infrastruktury, klasyczny park gotowy do użytkowania. W drugim obszarze można już rozpocząć budowę infrastruktury parkowej, wytyczyć aleje, ustawić kilka ławek, stoliki do gier planszowych oraz kosze na śmieci.

Uzasadnienie projektu

Brak przestrzeni parkowej ze starodrzewem w obszarze Osiedla, mogłoby częściowo wypełnić zagospodarowanie w tym kierunku tej okolicy. Dostęp tak od wałów Widawy (mieszkańcy innych osiedli) jak i ze strony Zgorzeliska. Obszar obecnie mocno uczęszczany, ale ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury o niskiej atrakcyjności. Profil zagospodarowania powinien sprzyjać spokojnej rekreacji, szczególnie dla mieszkańców w wieku senioralnym.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Wrocławia, szczególnie jego północno-wschodniej części.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Trudna do określenia, zależna od pory roku i aury. Może być liczona w tysiącach.

Elementy projektu

1 x Uporządkowanie terenu
5 x Aleja parkowa, ścieżka
30 x Kosz na śmieci
25 x Ławka parkowa
3 x Parking/stojak rowerowy
2 x Altana
3 x Stół do gier planszowych
20 x Tablica informacyjna o charakterze edukacyjnym
6 x Drogowskaz do parku, tablica informacyjna

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Między Nadbrzeżną i Sienną, z szerokim dostępem od strony Nadbrzeżnej.

Osiedle: Psie Pole-Zawidawie

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 064

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 063
Papier 1

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 594
Mężczyźni 470

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.