Nr projektu. 2

Park Mieszczański - Centralny Park Wrocławia - etap 3 [WBO. 2022]

Głosów: 2 630

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Anna Grochola

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie dalszego zagospodarowania terenu z zaznaczeniem, że musi być zgodny ze zleconą do opracowania dokumentacją projektową. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej do wysokości zgłoszonego progu kwotowego przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, ale taka kwota nie wystarczy na docelowe zagospodarowanie parku i konieczne będzie dalsze etapowanie inwestycji. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie dalszego zagospodarowania terenu z zaznaczeniem, że musi być zgodny ze zleconą do opracowania dokumentacją projektową. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej do wysokości zgłoszonego progu kwotowego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 000 000 zł, ale taka kwota nie wystarczy na docelowe zagospodarowanie parku i konieczne będzie dalsze etapowanie inwestycji. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie całkowicie nowego parku dostępnego dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.

4ha na Kępie Mieszczańskie jak na wrocławskie warunki to teren niemałych rozmiarów, wydaje się być jednym z ostatnich niezabudowanych miejsc w ścisłym centrum przeznaczonym na park, zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (patrz załączony zrzut ekranu).

Po więcej szczegółów zapraszamy na grupę, która intensywnie działa w celu stworzenia parku na Kępie Mieszczańskiej: https://www.facebook.com/groups/ParkNaKepieMieszczanskiej/

Budżet w aktualnym głosowaniu przeznaczony zostanie na następny etap prac pozwalających na stworzenie przyjaznego miejsca w centrum Wrocławia zgodnie z koncepcją.

Uzasadnienie projektu

Aktualnie ścisłe centrum charakteryzuje się niewielką ilością miejsc zielonych. W dobie wszechobecnego smogu, sąsiadującej elektrociepłowni emitującej duże ilości CO2 do atmosfery oraz dzielnicy Nadodrze z największą ilością pieców węglowych w mieście, istnieje ewidentna potrzeba nowych drzew i to w dużej ilości, aby równoważyć powyższe negatywne dla zdrowia I środowiska czynniki inwestując w zieleń miejską. Dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają roczne potrzeby na tlen jednej osoby.

Grupa beneficjentów projektu

Największymi beneficjentami projektu będą mieszkańcy ścisłego centrum, aczkolwiek skorzysta na tym cały Wrocław, ponieważ mieszkańcy z dalszych osiedli też będą mogli spędzać czas w parku

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Szacunkowa liczba beneficjentów
Cały Wrocław ponad 600k mieszkańców
Szczególnie
Nadodrze: 25k
Szczepin: 20k
Kleczków: 6k
Stare Miasto: 52k

Elementy projektu

1 x Wytyczenie ścieżek
1 x Remediacja terenu
1 x Nasadzenia drzew
1 x Nasadzenia krzewów
1 x Mała architektura parkowa

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Kępa Mieszczańska

Osiedle: Nadodrze

Załączniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

2 630

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 2 630
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 1 423
Mężczyźni 1 207

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.