Nr projektu. 148

Bezpieczne osiedle, bezpieczny Wrocław. Chodnik i oświetlenie na ul. Gromadzkiej - Etap I [WBO. 2022]

Głosów: 316

Kategoria: piesze/rowerowe

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Małgorzata Chrzuszcz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym - budowa chodnika wraz z oświetleniem na ul. Gromadzkiej od przystanku autobusowego "Ratyń-Skrzyżowanie" do Gromadzkiej 55. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ do 2025 r. planowana jest na wskazanym odcinku ulicy Gromadzkiej przebudowa sieci kanalizacyjnej, wcześniejsza budowa chodnika byłaby w tym kontekście niegospodarna. Projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Propozycja projektu zakłada budowę bezpiecznego chodnika wraz z oświetleniem oraz odwodnieniem na ul. Gromadzkiej we Wrocławiu (osiedle Ratyń, Leśnica) na odcinku:
Przystanek autobusowy "Ratyń-Skrzyżowanie", okolice ul. Gromadzkiej 47 do Gromadzkiej 55.
Jest to I etap projektu, który zakłada chodnik wraz oświetleniem do ul. Plenerowej.
Projekt zakłada, iż aktualnie skrajnie niebezpieczne, zwłaszcza po zmroku miejsce stanie się przyjazne dla mieszkańców Wrocławia, kierowców oraz turystów.


Uzasadnienie projektu

Realizacja projektu umożliwi bezpieczne przemieszczanie się mieszkańców Wrocławia. Jest konieczne ponieważ aktualnie korzystanie z komunikacji miejskiej (dojście pieszo do przystanku) naraża mieszkańców na śmierć na drodze w wyniku wypadku. Kierowcy pojazdów nie mają szansy zauważyć przechodnia na drodze z uwagi na brak oświetlenia i otaczający las. Dodatkowo obecność zwierząt wybiegających z lasu w ciemności uzasadniają konieczność oświetlenia tego odcinka drogi. Część mieszkańców Ratynia została dosłownie odcięta od reszty Wrocławia przez brak przejścia pieszego.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami projektu są mieszkańcy osiedla Ratyń, turyści udający się w rejony ścieżki edukacyjnej Jarnołtów-Ratyń, każda osoba zmotoryzowana, która korzystająca z drogi (ul. Gromadzka).

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

mieszkańcy osiedla Ratyń oraz osoby przyjezdne

Elementy projektu

1) chodnik z kostki bet. 2m szerokości
2) oświetlenie - latarnie
3) odwodnienie

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Przystanek autobusowy "Ratyń-Skrzyżowanie", okolice ul. Gromadzkiej 47 do Gromadzkiej 55

Osiedle: Leśnica

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

316

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 316
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 166
Mężczyźni 150

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.