Nr projektu. 147

Park Leonarda da Vinci na Gądowie Małym - etap V oraz dokończenie wygranych projektów [WBO. 2022]

Głosów: 2 118

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 1 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 1 000 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Grzegorz Domagała

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Zamontowanie reprodukcji obrazów Leonarda da Vinci ocena pozytywna. Wprowadzenie do parku wiewiórki pospolitej zostało jednak ocenione negatywnie.
Ingerencja w ekosystem wymaga przeprowadzenia badań czy nowy gatunek przetrwa i czy nie stanie się zagrożeniem dla otoczenia. Wiewiórki to gryzonie, które żywią się m.in. jajkami ptaków, co może spowodować, że znikną niektóre gatunki ptaków na tym terenie. Do tego teren parku Leonarda jest niewielki, mało zadrzewiony, otoczony blokami - wokół zurbanizowany, czyli mocno ograniczający swobodę i możliwość pozyskania pożywienia, czy schronienia. W samym parku można zauważyć dużo kotów, a okoliczni mieszkańcy wykorzystują teren do wyprowadzania psów, co może również stanowić zagrożenie dla wiewiórek. Należy pamiętać, że nasadzenie nowych drzew nie da natychmiastowego efektu. Wzrost tych drzew, tak by owocowały, nastąpi dopiero za 10 i więcej lat. Podsumowując, wprowadzenie nowego gatunku jest skomplikowaną i długoletnią procedurą, która nie koniecznie musi się udać - aż 90% takich zamierzeń w warunkach miejskich kończy się niepowodzeniem.
Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Dla wszystkich lokalizacji Zarząd Zieleni Miejskiej posiada dokumentację projektową opracowaną na potrzeby projektu nr 155 WBO 2020. Ze względu na duży zakres inwestycja została podzielona na etapy. Szczegółowy zakres realizacji poszczególnych lokalizacji możliwy będzie do ustalenia po rozstrzygnięciu przetargów na realizację wcześniejszego etapu, którego realizacja planowana jest w II kwartale 2022 r. Projekt został oceniony negatywnie dla realizacji zieleńca przy ul. Hynka. Teren został w pełni zagospodarowany i nie ma potrzeby wprowadzania nowych rozwiązań. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Z uwagi na przyjęty przez Lidera próg kwotowy dalsze zagospodarowanie poszczególnych lokalizacji możne odbyć się zgodnie z posiadaną dokumentacją do wysokości ustalonego progu. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Dla wszystkich lokalizacji Zarząd Zieleni Miejskiej posiada dokumentację projektową opracowaną na potrzeby projektu 155 WBO 2020. Ze względu na duży zakres inwestycja została podzielona na etapy. Szczegółowy zakres realizacji poszczególnych lokalizacji możliwy do ustalenia po rozstrzygnięciu przetargów na realizację wcześniejszego etapu. Realizacja planowana w II kwartale 2022 roku. Projekt został oceniony negatywnie dla realizacji zieleńca przy ul. Hynka. Teren został w pełni zagospodarowany i nie ma potrzeby wprowadzania nowych rozwiązań. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Z uwagi na przyjęty przez Lidera próg kwotowy dalsze zagospodarowanie poszczególnych lokalizacji możne odbyć się zgodnie z posiadaną dokumentacją do wysokości ustalonego progu. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 1 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu, a załącznikiem, decydujący jest opis projektu.

Opis projektu

Nasadzenia zieleni w przestrzeni parkowej i międzyblokowej. Montaż terenowych urządzeń sportowo-rekreacyjnych: polana przy Bulwarze Ikara - street workout oraz siłownia; polana pomiędzy ul. Szybowcową a Bulwarem Dedala - drewniany tor przeszkód oraz linowe urządzenia zręcznościowe dla dzieci i młodzieży. Wzmocnienie funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej. Dokończenie wygranych projektów WBO. Projekt obejmuje działki 5/400, 5/256, 5/399, 5/401, 5/402, 5/133, 5/134, 5/10, 5/150, 5/149, 5/38, 5/11, 5/392. Park i tereny zielone będą miejscem dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Znajdą się tu również alejki, ławki, kosze, stojaki rowerowe, kłody drewniane do wypoczynku, oświetlenie oraz domki dla jeży.

Uzasadnienie projektu

Wrocław boryka się z problemem smogu, osiedle Gądów Mały jest białą plamą na mapie zieleni, dlatego posiadanie parku jest bardzo istotne dla mieszkańców całego miasta. Projekt zgodny jest z planem zagospodarowania przestrzennego osiedla, który przewiduje na tym obszarze zieleń. W dobie zmian klimatycznych zieleń jest szczególnie cenna w przestrzeni miejskiej.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedla: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

50 000 osób

Elementy projektu

1 x dokumentacja projektowa
60 x drzewa
500 x krzewy, bluszcz
1 x street workout
1 x siłownia
1 x drewniany tor przeszkód
5 x siedziska z bali
1 x linowe urządzenie zręcznościowe dla starszych dzieci
2 x lampa solarna
4 x kłoda drewniana do wypoczynku Ø 50 cm x 2m
10 x ławki
10 x kosze na śmieci
10 x stojaki na rowery
2 x ciągi piesze/rowerowe
1 x oświetlenie
6 x leżaki obrotowe
5 x domki dla jeży
3 x obrazy mistrza Leonarda

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Gądów-Popowice Płd.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

2 118

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 2 118
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 1 148
Mężczyźni 970

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.