Nr projektu. 105

Park Młodych Ekologów przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (naprzeciwko Kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka) [WBO. 2022]

Głosów: 680

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: Łukasz Kaczkowski

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazany teren ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków jako dawne korso - konieczne jest opracowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania po sporządzeniu kwerendy materiałów archiwalnych i rozpoznaniu terenu. W związku z tym możliwe jest ograniczenia zakresu projektu wynikające z uwarunkowań historycznych i ochrony konserwatorskiej. Teren bezpośrednio sąsiaduje z wałem przeciwpowodziowym Odry, stąd będzie wymagane odstępstwo od PGW Wody Polskie na umieszczenie infrastruktury w pasie 50 m od stopy wału. W przypadku braku odstępstwa koniecznym będzie ograniczenie zakresu projektu. Dodatkowo teren bezpośrednio sąsiaduje ze stacją redukcyjną gazu (obiekt posiadający strefę zagrożenia wybuchem), co również może prowadzić do ograniczeń w zabudowie. Dokładne ilości elementów małej architektury, m.in. tablice, tabliczki, budki zostaną dobrane na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Tak samo ilość oraz skład gatunkowy planowanych nasadzeń zostaną wskazane na etapie projektowania w porozumieniu z Ogrodnikiem miejskim dla tego obszaru. Wskazany teren mocno zadrzewiony, w związku z tym nie ma możliwości nasadzenia nowych drzew, a jedynie uzupełnienie zieleni o nasadzenia średnie i niskie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazany teren ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków jako dawne korso - konieczne jest opracowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania po sporządzeniu kwerendy materiałów archiwalnych i rozpoznaniu terenu. W związku z tym możliwe jest ograniczenia zakresu projektu wynikające z uwarunkowań historycznych i ochrony konserwatorskiej. Teren bezpośrednio sąsiaduje z wałem przeciwpowodziowym Odry, stąd będzie wymagane odstępstwo od PGW Wody Polskie na umieszczenie infrastruktury w pasie 50 m od stopy wału. W przypadku braku odstępstwa koniecznym będzie ograniczenie zakresu projektu. Dodatkowo teren bezpośrednio sąsiaduje ze stacją redukcyjną gazu (obiekt posiadający strefę zagrożenia wybuchem), co również może prowadzić do ograniczeń w zabudowie. Dokładne ilości elementów małej architektury, m.in. tablice, tabliczki, budki zostaną dobrane na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Tak samo ilość oraz skład gatunkowy planowanych nasadzeń zostaną wskazane na etapie projektowania w porozumieniu z Ogrodnikiem miejskim dla tego obszaru. Wskazany teren mocno zadrzewiony, w związku z tym nie ma możliwości nasadzenia nowych drzew, a jedynie uzupełnienie zieleni o nasadzenia średnie i niskie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Projekt Park Młodych Ekologów przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka) zakłada opracowanie projektu, wytyczenie alejek, budowę oświetlenia, nasadzenia krzewów oraz montaż ławek. Projekt uwzględnia oczyszczenie terenu z płyt betonowych, a także zapewnienie ochrony drzewu (dąb szypułkowy) - ustawienie wokół drzewa ogrodzenia lub kręgu z kamieni oraz rozszczelnienie nawierzchni. Projekt zakłada ochronę dziko żyjących zwierząt: bezpieczne domki dla jeży, budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy, ustawienie tablic o znaczeniu dziko żyjących w mieście zwierząt. Na terenie znajdują się drzewa, ale konieczne jest uzupełnienie zieleni o nasadzenia średnie i niskie oraz wytyczenie alejek.

Uzasadnienie projektu

Utworzenie Parku przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka) jest bardzo ważnym projektem w skali całego Wrocławia, który pozwoli zachować wyjątkowy charakter Karłowic jako miasta - ogrodu.
W założeniu Lidera Projektu Park będzie miejscem, w którym znajdą schronienie dziko żyjące we Wrocławiu zwierzęta. W celu zapewnienia im jak najlepszych warunków życia zostaną wybudowane odpowiednie budki lęgowe i domki.
Park będzie miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców, w szczególności seniorów oraz rodziców z dziećmi, a także miejscem wycieczek edukacyjnych dla dzieci ze szkół podstawowych, m.in. SP nr 20, SP nr 50, SP nr 83.

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy Osiedli Karłowice-Różanka, Kleczków, Nadodrze, Lipa Piotrowska, Polanowice-Poświętne-Ligota, a także mieszkańcy pozostałych osiedli Wrocławia korzystający ze spacerów nadodrzańskimi wałami.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

50 000 mieszkańców

Elementy projektu

1 x Opracowanie projektu
1 x Oczyszczenie terenu z płyt betonowych
1 x Rozszczelnienie nawierzchni wokół dębu szacunkowego
8 x Oświetlenie
20 x Nasadzenia innych drzew i krzewów
1 x Zabezpieczenie dębu o cechach pomnika przyrody
10 x Ustawienie ławek
10 x Bezpieczne domki dla jeży
10 x Budki lęgowe dla ptaków
5 x Budki dla nietoperzy
10 x Ustawienie tablic o znaczeniu dziko żyjących w mieście zwierząt
10 x Ustawienie tabliczek informacyjnych o drzewach rosnących na terenie parku
1 x Odnowienie ogrodzenia od strony al. Jana Kasprowicza (konieczne odpowiednie oczyszczenie i zabezpieczenie starego ogrodzenia oraz uzupełnienie ubytków)
1 x Budowa ogrodzenia od strony Odry nawiązującego do ogrodzenia od strony al. Jana Kasprowicza

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Teren przy al. Jana Kasprowicza 27-29 we Wrocławiu (naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka).

Osiedle: Karłowice-Różanka

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

680

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 678
Papier 2

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 419
Mężczyźni 261

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.