Nr projektu. 105
Park Młodych Ekologów przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (naprzeciwko Kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka) [WBO. 2022]
Kategoria: zieleń/rekreacja
Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł
- Projekt ponadosiedlowy
- Lider projektu: Łukasz Kaczkowski
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazany teren ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków jako dawne korso - konieczne jest opracowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania po sporządzeniu kwerendy materiałów archiwalnych i rozpoznaniu terenu. W związku z tym możliwe jest ograniczenia zakresu projektu wynikające z uwarunkowań historycznych i ochrony konserwatorskiej. Teren bezpośrednio sąsiaduje z wałem przeciwpowodziowym Odry, stąd będzie wymagane odstępstwo od PGW Wody Polskie na umieszczenie infrastruktury w pasie 50 m od stopy wału. W przypadku braku odstępstwa koniecznym będzie ograniczenie zakresu projektu. Dodatkowo teren bezpośrednio sąsiaduje ze stacją redukcyjną gazu (obiekt posiadający strefę zagrożenia wybuchem), co również może prowadzić do ograniczeń w zabudowie. Dokładne ilości elementów małej architektury, m.in. tablice, tabliczki, budki zostaną dobrane na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Tak samo ilość oraz skład gatunkowy planowanych nasadzeń zostaną wskazane na etapie projektowania w porozumieniu z Ogrodnikiem miejskim dla tego obszaru. Wskazany teren mocno zadrzewiony, w związku z tym nie ma możliwości nasadzenia nowych drzew, a jedynie uzupełnienie zieleni o nasadzenia średnie i niskie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Wskazany teren ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków jako dawne korso - konieczne jest opracowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania po sporządzeniu kwerendy materiałów archiwalnych i rozpoznaniu terenu. W związku z tym możliwe jest ograniczenia zakresu projektu wynikające z uwarunkowań historycznych i ochrony konserwatorskiej. Teren bezpośrednio sąsiaduje z wałem przeciwpowodziowym Odry, stąd będzie wymagane odstępstwo od PGW Wody Polskie na umieszczenie infrastruktury w pasie 50 m od stopy wału. W przypadku braku odstępstwa koniecznym będzie ograniczenie zakresu projektu. Dodatkowo teren bezpośrednio sąsiaduje ze stacją redukcyjną gazu (obiekt posiadający strefę zagrożenia wybuchem), co również może prowadzić do ograniczeń w zabudowie. Dokładne ilości elementów małej architektury, m.in. tablice, tabliczki, budki zostaną dobrane na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Tak samo ilość oraz skład gatunkowy planowanych nasadzeń zostaną wskazane na etapie projektowania w porozumieniu z Ogrodnikiem miejskim dla tego obszaru. Wskazany teren mocno zadrzewiony, w związku z tym nie ma możliwości nasadzenia nowych drzew, a jedynie uzupełnienie zieleni o nasadzenia średnie i niskie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji prac. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Opis projektu
Projekt Park Młodych Ekologów przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka) zakłada opracowanie projektu, wytyczenie alejek, budowę oświetlenia, nasadzenia krzewów oraz montaż ławek. Projekt uwzględnia oczyszczenie terenu z płyt betonowych, a także zapewnienie ochrony drzewu (dąb szypułkowy) - ustawienie wokół drzewa ogrodzenia lub kręgu z kamieni oraz rozszczelnienie nawierzchni. Projekt zakłada ochronę dziko żyjących zwierząt: bezpieczne domki dla jeży, budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy, ustawienie tablic o znaczeniu dziko żyjących w mieście zwierząt. Na terenie znajdują się drzewa, ale konieczne jest uzupełnienie zieleni o nasadzenia średnie i niskie oraz wytyczenie alejek.
Uzasadnienie projektu
Utworzenie Parku przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu (naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka) jest bardzo ważnym projektem w skali całego Wrocławia, który pozwoli zachować wyjątkowy charakter Karłowic jako miasta - ogrodu.
W założeniu Lidera Projektu Park będzie miejscem, w którym znajdą schronienie dziko żyjące we Wrocławiu zwierzęta. W celu zapewnienia im jak najlepszych warunków życia zostaną wybudowane odpowiednie budki lęgowe i domki.
Park będzie miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców, w szczególności seniorów oraz rodziców z dziećmi, a także miejscem wycieczek edukacyjnych dla dzieci ze szkół podstawowych, m.in. SP nr 20, SP nr 50, SP nr 83.
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Osiedli Karłowice-Różanka, Kleczków, Nadodrze, Lipa Piotrowska, Polanowice-Poświętne-Ligota, a także mieszkańcy pozostałych osiedli Wrocławia korzystający ze spacerów nadodrzańskimi wałami.
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
50 000 mieszkańców
Elementy projektu
1 x Opracowanie projektu
1 x Oczyszczenie terenu z płyt betonowych
1 x Rozszczelnienie nawierzchni wokół dębu szacunkowego
8 x Oświetlenie
20 x Nasadzenia innych drzew i krzewów
1 x Zabezpieczenie dębu o cechach pomnika przyrody
10 x Ustawienie ławek
10 x Bezpieczne domki dla jeży
10 x Budki lęgowe dla ptaków
5 x Budki dla nietoperzy
10 x Ustawienie tablic o znaczeniu dziko żyjących w mieście zwierząt
10 x Ustawienie tabliczek informacyjnych o drzewach rosnących na terenie parku
1 x Odnowienie ogrodzenia od strony al. Jana Kasprowicza (konieczne odpowiednie oczyszczenie i zabezpieczenie starego ogrodzenia oraz uzupełnienie ubytków)
1 x Budowa ogrodzenia od strony Odry nawiązującego do ogrodzenia od strony al. Jana Kasprowicza
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Teren przy al. Jana Kasprowicza 27-29 we Wrocławiu (naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego) na Karłowicach (Osiedle Karłowice-Różanka).
Osiedle: Karłowice-Różanka
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.