Nr projektu. 100

SZLAK SMOKA STRACHOTY - szlak aktywno-edukacyjny Wrocław Wschód - trasa turystyczno-sportowo-historyczno-przyrodnicza - Strachocin, Swojczyce, Wojnów, Bartoszowice, Zalesie. [WBO. 2022]

Głosów: 2 127

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 3 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 3 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: IRENEUSZ SOLICKI

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie we wskazanym zakresie dla poniższych lokalizacji. Jednocześnie informujemy, że z uwagi na uwarunkowania własnościowe i terenowe inwestycja nie będzie miała charakteru ciągłego szlaku. W przypadku skierowania projektu do realizacji montaż zdrojów wodnych we wskazanych przez Lidera lokalizacjach będzie możliwy do określenia po wykonaniu przez MPWiK szczegółowych badań.
1. Strachocin, AR_8, 50/1: ocena pozytywna.
2. Wojnów, AR_10, 13/4: ocena pozytywna w zakresie montażu ławek i stołu. Ocena negatywna w zakresie renowacji i doposażenia placu zabaw. Plac zabaw powstał wiele lat temu. Jego umiejscowienie nie odpowiada aktualnym przepisom dotyczącym usytuowania placów zabaw. W związku z powyższym w świetle obowiązujących przepisów jego remont czy doposażenie jest niemożliwe. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
3. Wojnów, AR_7, 9 oraz Wojnów, AR_6, 19: ocena pozytywna w zakresie montażu tablic informacyjnych. W pozostałym zakresie opinia negatywna z uwagi na brak szerokości dla montażu pozostałych elementów w pasie drogowym. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
4. Strachocin, AR_8, 2: ocena pozytywna.
5. Strachocin, AR_2, 71/6: ocena pozytywna.
6. Swojszyce, AR_29, 4: ocena pozytywna dla montażu tablicy informacyjnej, jednak na tym obszarze znajduje się obiekt nowożytnej Twierdzy Wrocław, w związku z tym na etapie realizacji konieczne będzie uzyskanie opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ocena negatywna w zakresie montażu kaczkomatu w tym miejscu, ponieważ w tym miejscu nie występują kaczki. Ponadto kaczkomaty stawiane są bezpośrednio przy zbiornikach wodnych pod zarządem ZZM. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
7. Swojszyce, AR_16, 14/2: ocena pozytywna w zakresie montażu tablicy informacyjnej oraz stacji naprawy rowerów. Ze względu na kompleksowe zagospodarowanie terenu i brak miejsca niemożliwe jest doposażenie w zakresie polegiwaczy. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
8. Swojczyce, AR_21, 5/4: ocena pozytywna w zakresie montażu tablicy informacyjnej oraz stacji napraw rowerów. Montaż leżaków do uzgodnienia - teren jest zagospodarowany - możliwość montażu 2 sztuk przy ul. Ludowej. Na terenie zlokalizowany jest już kaczkomat w ramach odrębnego WBO, jest on regularnie dewastowany. Nie ma konieczności montażu kolejnego na tak niewielkiej powierzchni. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
9. Swojczyce, AR_26, 20/14: ocena pozytywna, ale konieczne opracowanie dokumentacji dla remontu placu zabaw.
10. Zalesie, AR_8, 6/4 (dawna działka 6/1): ocena pozytywna.
11. Bartoszowice, AR_1, 52/2: we wskazanej lokalizacji nie ma miejsca na wykonanie nowego, osobnego placu zabaw. Możliwy jest jedynie remontu istniejącego placu zabaw w granicach obecnie istniejących w terenie poprzez demontaż starych oraz montaż nowych urządzeń zabawowych w taki sposób, by zachowane były wymagane strefy bezpieczeństwa. Dla przedmiotowego terenu konieczne jest wykonanie opracowania projektowego na wymianę elementów.
12. Swojszyce, AR_24, 6/41: ocena pozytywna, jednak z powodu bliskości zabudowy mieszkaniowej szczegółowa lokalizacja polegiwaczy zostanie ustalona na etapie realizacji. Rekomendujemy ich usytuowanie bliżej wody, np. na działce nr 7/5, AR_24, obręb Swojszyce.
13. Swojszyce, AR_25, 24/44: ocena pozytywna.

Ocena negatywna dla poniższych lokalizacji:
1. Bartoszowice, AR_2, 6/2, Strachocin, AR_8, 7/2, Wojnów, AR_5, 32, Swojszyce, AR_22, 23/2: wskazane działki to grunty wysokiej klasy rolnej wymagające przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
2. Wojnów, AR_5, 18/1, Strachocin, AR_8, 4/5: wskazane działki nie należy do Gminy Wrocław. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
3. Strachocin, AR_9, 8/4: wskazany teren nie jest częścią Parku Strachocińskiego, dodatkowo dostęp do wnioskowanej infrastruktury jest niemożliwy, ponieważ obligatoryjnie zapewniony musi zostać do niej dojazd. Takie zagospodarowanie wymagałoby uzgodnienia z Wodami Polskimi, które jasno określają podstawową funkcję obwałowań i nabrzeży jako ochronę przed powodzią. Ponadto jest to teren podmokły. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
4. Swojszyce, AR_30, 6: wskazany teren to wąska działka - rów pomiędzy drogą a ogrodzeniami zabudowy mieszkaniowej - w części zagospodarowana jako chodnik. Nie ma możliwości montażu wnioskowanych urządzeń na takim terenie. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
5. Swojczyce, AR_25, dz.11/4: ocena negatywna. Wskazana działka stanowi pas drogowy drogi KDD/5 i do czasu docelowego jej wykonania nie ma możliwości określenia precyzyjnej lokalizacji urządzeń. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Szacunkowy koszt pozytywnie ocenionego zakresu wynosi 3 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej przy uwzględnieniu aktualnego poziomu cen. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie ze względów formalnych. Wskazany przez Lidera opis projektu jest zbyt ogólny i nie pozwala na prawidłową ocenę i wycenę projektu. Konieczne jest, aby Lidera wyraźnie napisał, jakie elementy mają zostać zrealizowane w poszczególnych lokalizacjach. Ponadto część wskazanych przez Lidera działek nie należy do Gminy Wrocław lub wskazane działki w części to grunty wysokiej klasy rolnej wymagające przeprowadzenia procedury płatnego odrolnienia oraz ponoszenia opłat w wysokości 10% wartości gruntu przez okres 10 lat. Powyższe uniemożliwia spójne zaprojektowanie przebiegu szlaku. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 7 ust. 2 pkt 1) i 14) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Szlak Smoka Strachoty to nowy, interaktywny szlak turystyczny na wschodzie Wrocławia.
Szlak ma za zadanie zaprezentować najciekawsze miejsca w okolicy w formie gry miejskiej z wykorzystaniem planowanych stacji. Przygotują je liderzy projektu oraz lokalne NGO.
To wszystko na kanwie legendy o Smoku Strachocie, który, jak głoszą podania, grasował niegdyś w lasach, bagnach i na polach nad rzeką Czarna Woda, która przecinała współczesne osiedla Wojnów, Strachocin, Swojczyce, Sępolno i Zalesie.
Szlak będzie okrężny z wieloma wygodnymi punktami startowymi, który można przebyć na wiele sposobów - pieszo, z psem, z kijkami, biegiem, na biegówkach czy rowerem.
Projekt został uzgodniony z RO, która ufunduje część atrakcji oraz promocję.

Uzasadnienie projektu

We Wrocławiu wciąż mało jest dobrze oznakowanych szlaków turystycznych - spójnych, wielofunkcyjnych, których przebycie można zaplanować na kilka godzin. Wrocławianie muszą często wyjeżdżać po takie atrakcje za miasto.
Projekt jest kolejnym etapem realizacji pomysłów grupy wieloletnich radnych osiedlowych i aktywistów społecznych ze wsch. Wrocławia.
Celem jest połączyć wiele działających już inicjatyw i punktów na mapie tak, żeby każdy mógł poznać niezwykle różnorodny wschodni Wrocław, jego historię, w tym legendę Smoka Strachoty, a także przyrodę, absolutnie się przy tym nie nudząc.
Przebieg szlaku przedstawia załączona mapka - obejmuje on logicznie spięte punkty na osiedlach Strachocin, Swojczyce, Wojnów, Bartoszowice oraz Zalesie.

Grupa beneficjentów projektu

Ludzie aktywni i ciekawi świata. Rodziny z dziećmi, osoby uprawiające aktywność fizyczną zamieszkujący na osiedlach, przez które przebiega szlak.

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Ok. 500 000 osób aktywnie spędzających czas we Wrocławiu.

Elementy projektu

Tablice z podmurówką
Kaczkomaty
Stacje naprawy rowerów
Ławki
Zdroje wodne
Stoły leśne

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: LISTA PUNKTÓW NA SZLAKU (NR DZIAŁEK): Bartoszowice, AR_2, 6/2 Strachocin, AR_8, 7/2 Wojnów, AR_5, 18/1 Strachocin, AR_8, 50/1 Strachocin, AR_9, 8/4 Wojnów, AR_10, 13/4 Wojnów, AR_7, 9 Wojnów, AR_6, 19 Wojnów, AR_5, 32 Strachocin, AR_8, 4/5 Strachocin, AR_8, 2 Strachocin, AR_2, 71/6 Swojczyce, AR_30, 6 Swojczyce, AR_29, 4 Swojczyce, AR_16, 14/2 Swojczyce, AR_21, 5/4 Swojczyce, AR_22, 23/2 Swojczyce, AR_24, 6/41 Swojczyce, AR_25, 11/4 Swojczyce, AR_25, 24/44 Swojczyce, AR_26, 20/14 Zalesie, AR_8, 6/1 Bartoszowice, AR_1, 52/2

Osiedle: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Strachocin-Swojczyce-Wojnów, Zacisze-Zalesie-Szczytniki

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

2 127

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 2 127
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 1 182
Mężczyźni 945

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.