Nr projektu. 59

ZIELONY WROCŁAW: 1. PARK HENRYKOWSKI - ROZBUDOWA ZIELENI, 2. WZGÓRZE TARNOGAJSKIE - WYSPA GALAPAGOS, 3. ROSARIUM W PARKU NA NISKICH ŁĄKACH [WBO. 2021]

Głosów: 295

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: MONIKA WAWRZYNKIEWICZ

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt zostal oceniony pozytywnie w zakresie:
Park Henrykowski: Ocena pozytywna z zastrzeżeniem realizacji zgodnie z opracowywaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową.
Wyspa Galapagos na Wzgórzu Tarnogajskim: Ocena pozytywna z zaznaczeniem, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konieczne będzie wykonanie ekspertyzy sanitarnej oraz wykonanie badań gruntowych dla sprawdzenia podłoża. Ze względu na dużą powierzchnię teren wymaga stworzenia kompleksowego projektu (koncepcji) zagospodarowania z podziałem na etapy, na podstawie którego będzie możliwe przystąpienie do realizacji prac. W ramach pierwszego etapu należy przeprowadzić ekspertyzy wzgórza, badanie gruntu, opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uporządkowanie terenu, realizacja wybranego fragmentu I etapu. Ponadto koncepcja zagospodarowania wzgórza musi dowiązać się funkcjonalnie i przestrzennie do opracowanej koncepcji Promenady Krzyckiej oraz zaprojektowanych w ramach realizacji promenady i poprzednich edycji WBO tras pieszych i rowerowych wokół Wzgórza Tarnogajskiego.
Park na Niskich Łąkach: Park jest w całości zaprojektowany nie ma w nim już miejsca na dodatkowy element w postaci Rosarium. Możliwa jest realizacja pomysłu zgodnie z istniejącą dokumentacją w formie nasadzenie róż w parku wzdłuż alejek. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami dla następujących lokalizacji:
Park Henrykowski: na terenie jest przewidziana instalacja lokomotywy w ramach użyczenia Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Ocena pozytywna z zastrzeżeniem realizacji zgodnie z opracowywaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową. Kolorystyka lokomotywy zgodna z oryginalną.
Wzgórze przy Ziębickiej: projekt został zweryfikowany pozytywnie z zaznaczeniem, że ze względu fakt, iż wzgórze powstało z usypanych warstw gruzu i śmieci przykryte masami ziemi (nasyp niekontrolowany) przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konieczne będzie wykonanie ekspertyzy sanitarnej, która pozwoli określić czy przed upływem 50 lat od dnia unieczynnienia wysypiska możliwe będzie zagospodarowanie ww. terenu oraz wykonanie badań gruntowych dla sprawdzenia podłoża, jak również wykonanie innych koniecznych badań, poprzedzających lokalizacje funkcji rekreacyjnych dla terenu o takiej powierzchni. Ze względu na duża powierzchnię teren wymaga stworzenia kompleksowego projektu (koncepcji) zagospodarowania z podziałem na etapy, na podstawie którego będzie możliwe przystąpienie do realizacji prac. W ramach pierwszego etapu należy przeprowadzić ekspertyzy wzgórza, badanie gruntu, opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu, opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uporządkowanie terenu, realizacja wybranego fragmentu I etapu. Ponadto koncepcja zagospodarowania wzgórza musi dowiązać się funkcjonalnie i przestrzennie do opracowanej koncepcji Promenady Krzyckiej oraz zaprojektowanych w ramach realizacji promenady i poprzednich edycji WBO tras pieszych i rowerowych wokół Wzgórza Tarnogajskiego. Konieczność etapowania prac.
Projekt został oceniony negatywnie dla poniższych lokalizacji:
Tor Wyścigów Konnych Partynice: wskazana lokalizacja znajduje się na terenie przeznaczonym pod przebieg ronda Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, jak również na terenie objętym umową dzierżawy z podmiotem zewnętrznym. Ponadto realizacja projektu może naruszyć trwałość projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Budowa Parku Linearnego wokół toru wyścigowego” poprzez znaczące pomniejszenie powierzchni zielonych. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Plac Społeczny: wskazana lokalizacja jest niezgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, w którym teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz ulice. Projekt w tym zakresie nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 1) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł. stateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 2, 4, 10, 59, 113, 252, 340 i 352.

Opis projektu

WZGÓRZE TARNOGAJSKIE: Wzgórze jest dość ZANIEDBANE, ale wystarczyło ODPOWIEDNIO uformować ALEJKI! Dosadzić CUDNĄ ROŚLINNOŚĆ. A potem? Dodać: GRILL czy PLAC ZABAW!
PARK HENRYKOWSKI: Im więcej ZIELENI i KWIATÓW, tym ŁADNIEJ, CIEKAWIEJ oraz PRZYJEMNIEJ, nieprawdaż?
ROSARIUM W PARKU NA NISKICH ŁĄKACH:  Czy nie chciałbyś mieć OGRODU RÓŻANEGO obok siebie? Ten ZAPACH! Te KOLORY!

Uzasadnienie projektu

Czyż ZIELEŃ nie wpływa pozytywnie na nasze zmysły? Koloro-terapia, patrzenie na zieleń dobrze wpływa na zmęczone oczy, a my tyle siedzimy przed komputerem. Organizm w tlenie regeneruje się, a olejki eteryczne wydzielane przez iglaki działają odprężająco i dezynfekująco. Są to fakty potwierdzone przez nauki medyczne. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdzie wielu ludzi boryka się z depresyjnym nastrojem i trudnością w oddychaniu, tym bardziej powinnyśmy im zapewnić miejsce odprężenia, dotlenienia i naturalnej inhalacji sosnowej. Dlatego promuję iglaki, bo są zielone, pachną cały rok i nie są kłopotliwe w utrzymaniu – nie trzeba wywozić, sprzątać i grabić liści. Zimą tworzą zielone aleje zachęcające do spacerów. Ale stawiam też na drzewa liściaste

Grupa beneficjentów projektu

Każdy mieszkaniec wymienionego osiedla, ich sąsiedzi i każdy inny odwiedzający

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

mieszkaniec Wrocławia

Elementy projektu

1 x PARK HENRYKOWSKI
Dokumentacja Projektowa
Nasadzenia

1 x WZGÓRZE TARNOGAJSKIE:
Badania gruntu i inne
Dokumentacja projektowa
Oczyszczenie i uporządkowanie terenu
Ławki + kosze na śmieci
Nasadzenia

1 x PARK NA NISKICH ŁAKACH
Dokumentacja projektowa
Alejka
Ławki ogrodowe + kosze na śmieci
Nasadzenia róż
Pergola (niekoniecznie)
Dodatkowa zieleń

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Tarnogaj, Przedmieście Oławskie

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

295

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 295
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 172
Mężczyźni 123

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.