Nr projektu. 31

ZIELONY WROCŁAW: 1. PARK ALPEJSKI – WZGÓRZE GAJOWE, 2. DINOZAURY NA WZGÓRZU ANDERSA, 3. PARK 3-KOLORY na GAJU [WBO. 2021]

Głosów: 1 676

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zweryfikowany: 2 000 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy
  • Lider projektu: MONIKA WAWRZYNKIEWICZ

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie w zakresie opisanym w formularzu poprawkowym z następującymi uwagami:
1. Park na Wzgórzu Andersa - przed przystąpieniem do opracowywania dokumentacji projektowej należy opracować koncepcję zagospodarowania dla całego terenu Wzgórza Andersa (powierzchnia ok. 3,20 ha), która będzie przedmiotem konsultacji z mieszkańcami oraz uwzględni dotychczasowe sportowe projekty zrealizowane w ramach WBO. Dopiero po konsultacjach społecznych oraz zebranych opiniach będzie można przystąpić do opracowywania dokumentacji projektowej. Zgodnie z zapisami MPZP Wzgórze Andersa jest miejscem przeznaczonym pod zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe i dalej należy je w takim charakterze utrzymywać i kontynuować. Z uwagi na duży teren inwestycja wymaga etapowania.
2. Park 3 kolory - z wyłączeniem działek nr 34 i 35 AM-8, obręb Gaj (własność osób fizycznych oraz prawnych) oraz nr 36 AM-8 obręb Gaj, która jest przeznaczona do sprzedaży. Projekt w tym zakresie byłby sprzeczny z § 2 ust. 2 pkt 5) i 8) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Przed realizacją konieczne będą lokalne konsultacje z mieszkańcami, którzy zdecydują o ostatecznym wyglądzie parku.
3. Wzgórze Gajowe przy ul. Bardzkiej - możliwa jest realizacja na zielonym terenie pod Wzgórzem Gajowym od strony ul. Bardzkiej. Kluczowa będzie ekspertyza geotechniczna, która określi możliwy zakres projektu. Z uwagi na fakt, że wynik ekspertyzy jest w tej chwili nieznany, dopiero w fazie realizacji zostanie ustalona z Liderką kolejność działań i sposób, który pozwoli zrealizować maksymalny zakres.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 2 000 000 zł, ale ze względu na szeroki zakres możliwe, że konieczne będzie etapowanie inwestycji. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ zakres wskazany we wniosku przekracza maksymalną wartość projektów WBO 2021. Ponadto działki nr 34 i 35, AM-8, obręb Gaj oraz działka nr 1, AM-21, obręb Plac Grunwaldzki nie należą do Gminy Wrocław. Tym samym projekt nie spełnia kryterium określonego w § 2 ust. 2 pkt 5) i 10) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 1, 3 i 31.

Opis projektu

PARK ALPEJSKI – Utworzenie przytulnego i unikatowego Parku, w którym znajdziesz dobrze znajome GÓRSKIE WIDOKI, ALPEJSKĄ PRZYRODĘ oraz GÓRSKI KLIMAT (elementy małej i większej ARCHITEKTURY)
PARK ANDERSA: Park będzie u dołu Wzgórza wzdłuż siatki. Góra pozostanie dla sportowców!
PARK 3-KOLORY – Doskonałe UZUPEŁNIENIE tej części OSIEDLA. Przemyślane ZAGOSPODAROWANIE nowego PARKU z korzyścią dla OKOLICZNYCH MIESZKAŃCÓW oraz WSZYSTKICH GAJ-OWICZÓW!!!

Uzasadnienie projektu

Czyż ZIELEŃ nie wpływa pozytywnie na nasze zmysły? Koloro-terapia, patrzenie na zieleń dobrze wpływa na zmęczone oczy, a my tyle siedzimy przed komputerem. Organizm w tlenie regeneruje się, a olejki eteryczne wydzielane przez iglaki działają odprężająco i dezynfekująco. Są to fakty potwierdzone przez nauki medyczne. Zwłaszcza w dobie pandemii, gdzie wielu ludzi boryka się z depresyjnym nastrojem i trudnością w oddychaniu, tym bardziej powinnyśmy im zapewnić miejsce odprężenia, dotlenienia i naturalnej inhalacji sosnowej. Dlatego promuję iglaki, bo są zielone, pachną cały rok i nie są kłopotliwe w utrzymaniu – nie trzeba wywozić, sprzątać i grabić liści. Zimą tworzą zielone aleje zachęcające do spacerów. Ale stawiam też na drzewa liściaste

Grupa beneficjentów projektu

Każdy mieszkaniec wymienionego osiedla, ich sąsiedzi i każdy inny odwiedzający

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

mieszkańcy Wrocławia

Elementy projektu

1 x PARK ALPEJSKI (WZGÓRZA GAJOWE) DOLNY TEREN
Dokumentacja projektowa
Oczyszczenie i uporządkowanie WYBRANEGO kawałka u DOŁU WZGÓRZA
Alejka
Ławki + kosze na śmieci typ Górski
Roślinność iglasta
Skały
Kwiaty

1 x PARK ANDERSA
Dokumentacja Projektowa
Alejka u dołu wzgórza (wzdłuż siatki)
Ławki + kosze na śmieci
Zieleń
Rzeźba dinozaura (niekoniecznie)

1 x PARK 3-KOLORY
Dokumentacja Projektowa
Oczyszczenie i uporządkowanie WYBRANEJ działki
Alejki
Ławki + kosze na śmieci
Zieleń

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Huby, Gaj

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

1 676

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 1 676
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 977
Mężczyźni 699

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.