Nr projektu. 102
DENDROPOLIS - LICZĄ SIĘ DRZEWA!Interaktywna mapa i aplikacja miejskiej ewidencji drzew we Wrocławiu. [WBO. 2021]
Kategoria: nieinwestycyjne
Budżet zweryfikowany: 750 000 zł
Status: Niewybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 750 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu: Izabela Jagosz
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Stworzenie funkcjonującej aplikacji mobilnej jest projektem "utrzymaniowym", wymagającym stałego finansowania z budżetu miasta. WBO jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można z niej zagwarantować utrzymania projektu w kolejnych latach. Tymczasem utrzymanie aplikacji pod względem technicznym (aktualizacje oprogramowania, usuwanie błędów, usuwanie luk bezpieczeństwa, itp.) wymaga nakładów szacowanych na ok. 15% ceny aplikacji rocznie. Jednak obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej planuje stworzenie systemu do zarządzania zasobem zieleni w mieście - e-platforma Zieleń we Wrocławiu, w której przewidywane są funkcje podobne do zgłoszonych w DENDROPOLIS. W takiej sytuacji projekt WBO DENDROPOLIS można będzie wpiąć w realizację aplikacji Zarządu Zieleni Miejskiej i taka aplikacja miałaby zapewnione środki na utrzymanie poza WBO. Projekt w takiej formie może zostać poddany pod głosowanie. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu i implementowane funkcjonalności zostaną ustalone z Liderem i Zarządem Zieleni Miejskiej na etapie realizacji. Aplikacja nie będzie mogła naruszać praw osób trzecich. Aplikacja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Stworzenie funkcjonującej aplikacji mobilnej jest projektem "utrzymaniowym", wymagającym stałego finansowania z budżetu miasta. WBO 2021 jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można z niej zagwarantować utrzymania projektu w kolejnych latach. Tymczasem utrzymanie aplikacji pod względem technicznym (aktualizacje oprogramowania, usuwanie błędów, usuwanie luk bezpieczeństwa, itp.) wymaga nakładów szacowanych na ok. 15% ceny aplikacji rocznie. Jednak obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej planuje stworzenie systemu do zarządzania zasobem zieleni w mieście - e-platforma Zieleń we Wrocławiu, w której przewidywane są funkcje podobne do zgłoszonych w DENDROPOLIS. W takiej sytuacji projekt WBO DENDROPOLIS można będzie wpiąć w realizację aplikacji Zarządu Zieleni Miejskiej i taka aplikacja miałaby zapewnione środki na utrzymanie poza WBO. Projekt będzie mógł wtedy zostać poddany pod głosowanie. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji. Aplikacja nie będzie mogła naruszać praw osób trzecich. Aplikacja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.
Opis projektu
Projekt polega na stworzenie wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej systemu zarządzania zielenią, w którym przewidywane są takie funkcje jak: dokonywanie zgłoszeń przez mieszkańców w odniesieniu konkretnych drzew, np. zgłoszenie zagrażającego upadkiem drzewa, szybkie i ujednolicone przekazywanie informacji do Rad Osiedla na temat planowanych usunięć drzew oraz udostępnienie informacji o lokalizacji, gatunkach drzew wraz ze zdjęciami na portalu mapowym w odniesieniu do obiektów ZZM.
Uzasadnienie projektu
Program ma charakter pożyteczny i dostępny dla bardzo dużej liczby mieszkańców, także osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Odpowiada on na silną, społeczną potrzebę nadzoru i ochrony istniejącego drzewostanu w mieście, a który od kilku lat jest drastycznie uszczuplany, zarówno przez działania człowieka jak i pasożyty drzew, co - w czasie katastrofy klimatycznej i zajmowania przez miasto Wrocław czołowych miejsc w rankingu najbardziej zasmogowanych miast - ma krytyczne znaczenie dla naszego stanu zdrowia.
Grupa beneficjentów projektu
Beneficjentami są:
- mieszkańcy Wrocławia
- służby zarządzania zielenią miejską
- urzędy planowania przestrzennego
- naukowcy, badacze, jednostki naukowe
- aktywiści
- ekolodzy
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Kilkaset tysięcy mieszkańców Wrocławia.
Elementy projektu
Mapa interaktywna.
Aplikacja uzupełniająca mapę, interaktywna.
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: brak.
Osiedle: Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.