Nr projektu. 102

DENDROPOLIS - LICZĄ SIĘ DRZEWA!Interaktywna mapa i aplikacja miejskiej ewidencji drzew we Wrocławiu. [WBO. 2021]

Głosów: 266

Kategoria: nieinwestycyjne

Budżet zweryfikowany: 750 000 zł

Status: Niewybrany w głosowaniu

Projekt osiedlowy: do 750 000 zł

  • Projekt osiedlowy
  • Lider projektu: Izabela Jagosz

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Stworzenie funkcjonującej aplikacji mobilnej jest projektem "utrzymaniowym", wymagającym stałego finansowania z budżetu miasta. WBO jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można z niej zagwarantować utrzymania projektu w kolejnych latach. Tymczasem utrzymanie aplikacji pod względem technicznym (aktualizacje oprogramowania, usuwanie błędów, usuwanie luk bezpieczeństwa, itp.) wymaga nakładów szacowanych na ok. 15% ceny aplikacji rocznie. Jednak obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej planuje stworzenie systemu do zarządzania zasobem zieleni w mieście - e-platforma Zieleń we Wrocławiu, w której przewidywane są funkcje podobne do zgłoszonych w DENDROPOLIS. W takiej sytuacji projekt WBO DENDROPOLIS można będzie wpiąć w realizację aplikacji Zarządu Zieleni Miejskiej i taka aplikacja miałaby zapewnione środki na utrzymanie poza WBO. Projekt w takiej formie może zostać poddany pod głosowanie. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu i implementowane funkcjonalności zostaną ustalone z Liderem i Zarządem Zieleni Miejskiej na etapie realizacji. Aplikacja nie będzie mogła naruszać praw osób trzecich. Aplikacja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Załączniki mają charakter wyłącznie pomocniczy, a w przypadku rozbieżności między opisem projektu a załącznikiem decydujący jest opis projektu.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z uwagami. Stworzenie funkcjonującej aplikacji mobilnej jest projektem "utrzymaniowym", wymagającym stałego finansowania z budżetu miasta. WBO 2021 jest programem jednorocznym, w którym określona pula środków przeznaczona jest na realizację projektu, ale nie można z niej zagwarantować utrzymania projektu w kolejnych latach. Tymczasem utrzymanie aplikacji pod względem technicznym (aktualizacje oprogramowania, usuwanie błędów, usuwanie luk bezpieczeństwa, itp.) wymaga nakładów szacowanych na ok. 15% ceny aplikacji rocznie. Jednak obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej planuje stworzenie systemu do zarządzania zasobem zieleni w mieście - e-platforma Zieleń we Wrocławiu, w której przewidywane są funkcje podobne do zgłoszonych w DENDROPOLIS. W takiej sytuacji projekt WBO DENDROPOLIS można będzie wpiąć w realizację aplikacji Zarządu Zieleni Miejskiej i taka aplikacja miałaby zapewnione środki na utrzymanie poza WBO. Projekt będzie mógł wtedy zostać poddany pod głosowanie. Szacunkowy koszt realizacji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie realizacji. Aplikacja nie będzie mogła naruszać praw osób trzecich. Aplikacja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie.

Opis projektu

Projekt polega na stworzenie wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej systemu zarządzania zielenią, w którym przewidywane są takie funkcje jak: dokonywanie zgłoszeń przez mieszkańców w odniesieniu konkretnych drzew, np. zgłoszenie zagrażającego upadkiem drzewa, szybkie i ujednolicone przekazywanie informacji do Rad Osiedla na temat planowanych usunięć drzew oraz udostępnienie informacji o lokalizacji, gatunkach drzew wraz ze zdjęciami na portalu mapowym w odniesieniu do obiektów ZZM.



Uzasadnienie projektu

Program ma charakter pożyteczny i dostępny dla bardzo dużej liczby mieszkańców, także osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Odpowiada on na silną, społeczną potrzebę nadzoru i ochrony istniejącego drzewostanu w mieście, a który od kilku lat jest drastycznie uszczuplany, zarówno przez działania człowieka jak i pasożyty drzew, co - w czasie katastrofy klimatycznej i zajmowania przez miasto Wrocław czołowych miejsc w rankingu najbardziej zasmogowanych miast - ma krytyczne znaczenie dla naszego stanu zdrowia.

Grupa beneficjentów projektu

Beneficjentami są:

- mieszkańcy Wrocławia
- służby zarządzania zielenią miejską
- urzędy planowania przestrzennego
- naukowcy, badacze, jednostki naukowe
- aktywiści
- ekolodzy

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

Kilkaset tysięcy mieszkańców Wrocławia.

Elementy projektu

Mapa interaktywna.
Aplikacja uzupełniająca mapę, interaktywna.

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt osiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: brak.

Osiedle: Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn.

Kontakt z liderem projektu

Liczba głosów ogółem

To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

266

Liczba głosów

Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.

Internet 266
Papier 0

Płeć : kobiety - mężczyźni

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.

Kobiety 171
Mężczyźni 95

Wiek głosujących

Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.