Nr projektu. 411
Kępa Mieszczańska dla dzieciaków - parkowy plac zabaw [WBO. 2020]
Kategoria: place zabaw
Budżet zweryfikowany: 750 000 zł
Status: Nie wybrany w głosowaniu
Projekt osiedlowy: do 750 000 zł
- Projekt osiedlowy
- Lider projektu: Ida Radlak
Komentarz UMW po II etapie oceny:
Projekt został oceniony pozytywnie. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 750 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.
Komentarz UMW po I etapie oceny:
Projekt został oceniony negatywnie, ponieważ wskazana we wniosku lokalizacja stanowi własność Skarbu Państwa - nie jest własnością Gminy Wrocław. Tym samym nie jest spełnione kryterium określone w § 2 ust. 2. pkt 5) uchwały nr LXII/1440/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 13 września 2018 r. w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie trwają jednak działania mające na celu uzyskanie przez Gminę Wrocław własności działki, w przypadku uzyskania praw do działki projekt bedzie poddany pod głosowanie. Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 1, 411.
Opis projektu
Na terenie Kępy Mieszczańskiej brakuje placu zabaw - stwórzmy wspólnymi silami bezpieczne miejsce spotkań dla najmłodszych oraz ich opiekunów. Projekt planowany jest na terenie również planowanego Parku na Kępie Mieszczańskiej (projekt nr 1). Placu zabaw wpłynie pozytywnie na odbiór całej przestrzeni, dodatkowo ją ożywi. Plac zabaw ma nawiązywać do historii Wyspy, zapewniać dzieciakom dożo ruchu (konstrukcje wspinaczkowe), uśmiechu (huśtawki) przy okazji wprowadzając element naukowy (tablice). Nie zapomnimy również o dzieciach ze specjalnymi potrzebami wprowadzając ścieżki sensoryczne.
Plac zabaw jest idealnie położony, w centrum wyspy, wśród planowanej zieleni, z dala od niebezpiecznego ruchu ulicznego.
Uzasadnienie projektu
Kępa Mieszczańska jest intensywnie zabudowywana jednakże wśród planów deweloperskich zabrakło miejsca na prawdziwy plac zabaw dla dzieci (nie wliczając 2-3 zabawek wciśniętych w kat). Na calym terenie brak bezpiecznego miejsca zabaw i spotkań dzieci oraz ich opiekunów. Najbliżej położone względem osiedla place zabaw zlokalizowane są w starych osiedlach Szczepin w odległości ok. 600 m od osiedla. Oznacza to, że większość osiedla położona jest poza promieniem dojścia 500 m od placu zabaw, równoważnym ok. 10 min marszu. Co więcej by do niego dojść trzeba minąć bardzo ruchliwa ul. Długą/Dmowskiego.
Z tego względu niezbędna jest budowa placu zabaw w centralnej części osiedla, na terenie Parku na Kępie Mieszczańskiej (projekt nr 1).
Grupa beneficjentów projektu
Mieszkańcy Kępy Mieszczańskiej, Nadodrza, Szczepina + odwiedzający Park na Kępie Mieszczańskiej
Szacunkowa liczba beneficjentów projektu
Kepa Mieszczanska ok 2,5 tys mieszkan; do tego dochodza mieszkancy okolicznych Nadodrza i Szczepina; co czwarte mieszkanie z min. 1 dzieckiem - ok. 1000 dzieciakow.
Elementy projektu
1 x budynek młynu - dla dzieci starszych
1 x zjeżdżalnia (młyn)
1 x ścianka wspinaczkowa (młyn)
1 x teren piaskowo/tartanowy
1 x konstrukcja siatkowa połączona z młynem
1 x dźwig z wiaderkiem
3 x huśtawki/stateczki
1 x huśtawka gniazdo
1 x ścieżka sensoryczna
3 x tablice naukowe - historia wyspy
Lokalizacja
Lokalizacja: projekt osiedlowy
Lokalizacja szczegółowa: Park na Kępie Mieszczańskiej
Osiedle: Nadodrze
Kontakt z liderem projektu
Liczba głosów ogółem
To wartość przedstawiająca ogólną frekwencja podczas głosowania. Zawiera w sobie ważne głosy oddane poprzez internet oraz zgłoszone w formie papierowej.

Liczba głosów
Głosy można było oddawać w 2 formatach: poprzez internet oraz w formie papierowej. Głosy w formie papierowej były wprowadzane przez wyznaczonych pracowników UM Wrocław.


Płeć : kobiety - mężczyźni
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według płci, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.


Wiek głosujących
Podział głosów oddanych przez mieszkanców według grup wiekowych, obliczony na podstawie podawanych numerów PESEL.