Nr projektu. 391

Zachodni park rezyliencji i szepcących drzew [WBO. 2020]

Kategoria: zieleń/rekreacja

Budżet zgłoszony: 1 999 999 zł

Status: Projekt nie bierze udziału w głosowaniu

Projekt ponadosiedlowy: do 2 000 000 zł

  • Projekt ponadosiedlowy

Komentarz UMW po II etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z zaznaczeniem, że dla wskazanego terenu została opracowana koncepcja zagospodarowania w ramach zwycięskiego projektu WBO nr 784 z edycji 2016 „Park Maślicki - zagospodarowanie terenu położonego wzdłuż ulicy Królewieckiej”. Zagospodarowanie Parku Maślickiego było konsultowane z mieszkańcami Maślic. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę na I etap inwestycji, która obecnie realizuje ZZM. Ponadto na części terenu przy AOW, objętego opracowaniem BRW UM Wrocławia pn. „Osiedle kompletne”, powstanie pumptrack w ramach projektu nr 256 WBO 2019 r. W związku z powyższym zagospodarowanie przedmiotowego terenu powinno być kontynuacją i kolejnym etapem opracowanej i realizowanej już po części koncepcji. Istotne dla tego obszaru jest uwzględnienie potrzebnych powiązań pieszo-rowerowych, łączących osiedle z terenem powstającego parku i zespołem zabudowy przy ul. Warciańskiej i Noteckiej. Ponadto przy ul. Królewieckiej wyznaczone zostało przedpole o charakterze przestrzeni publicznej - plac o kształcie trójkąta nawiązujący do funkcji i zagospodarowania terenu po północnej stronie ulicy. Wspólnie obszar ten potraktowany został w projekcie Osiedli Kompletnych jako miejsce szczególnie ważne - Lokalne Centrum Maślic. Szacunkowy koszt I etapu inwestycji wynosi 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Komentarz UMW po I etapie oceny:

Projekt został oceniony pozytywnie z zaznaczeniem, że dla wskazanego terenu została opracowana koncepcja zagospodarowania w ramach zwycięskiego projektu WBO nr 784 z edycji 2016 „Park Maślicki – zagospodarowanie terenu położonego wzdłuż ulicy Królewieckiej”. Zagospodarowanie Parku Maślickiego było konsultowane z mieszkańcami Maślic. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę na I etap inwestycji, która obecnie realizuje ZZM. Ponadto na części terenu przy AOW, objętego opracowaniem BRW UM Wrocławia pn. „Osiedle kompletne”, powstanie pumptrack w ramach projektu nr 256 WBO 2019 r. W związku z powyższym zagospodarowanie przedmiotowego terenu powinno być kontynuacją i kolejnym etapem opracowanej i realizowanej już po części koncepcji.
Istotne dla tego obszaru jest uwzględnienie potrzebnych powiązań pieszo-rowerowych, łączących osiedle z terenem powstającego parku i zespołem zabudowy przy ul. Warciańskiej i Noteckiej.
Ponadto, przy ul. Królewieckiej wyznaczone zostało przedpole o charakterze przestrzeni publicznej - plac o kształcie trójkąta nawiązujący do funkcji i zagospodarowania terenu po północnej stronie ulicy. Wspólnie obszar ten potraktowany został w projekcie Osiedli Kompletnych jako miejsce szczególnie ważne - Lokalne Centrum Maślic.
Szacunkowy koszt I etapu inwestycji to 2 000 000 zł. Ostateczny zakres projektu zostanie ustalony z Liderem na etapie sporządzania dokumentacji projektowej.
Rekomendujemy Liderom dokonanie przeglądu zgłoszonych projektów w celu sprawdzenia czy nie zgłoszono innych wniosków o podobnym zakresie. Projekty o zbliżonym według Urzędu Miejskiego Wrocławia zakresie: 67, 68, 391. Inwestycja będzie musiała być zrealizowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego.

Opis projektu

Nadanie charakteru parkowego naturalnemu kompleksowi leśnemu i nasycenie tego obszaru infrastrukturą do bezpłatnego wypożyczania ebooków oraz audiobooków na terenie parkowym. Miejsca i treść udostępnianych treści powinna konweniować ze sobą, pozwalając na głębokie i intymne zanurzenie się w słowach lub dźwiękach na tle żywego i pięknego zakątka przyrody. Wyodrębnione strefy odpowiadające różnym potrzebom. Kącik dziecięcy, senioralny, dla rodziców lub zakochanych itd. Ale przede wszystkim miejsca rezyliencyjne: na rozłąkę,  na samotność, na przygnębienie, ku nadziei, zaufaniu itp. Miejsca rezyliencyjne można specyfikować w odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie lub przeprowadzoną diagnozę.

Uzasadnienie projektu

Tworzenie aktywnych psychosfer autokorekcji zakotwiczonych w  naturze. Wzmacniających i pozwalających na odreagowanie  problemów do samodzielnego przepracowania,  wydaje się dobrą inwestycją miejska dla wszystkich mieszkańców.  Dostępne  w mieście,  w zasięgu komunikacji zbiorowej wraz z możliwością korzystania  z wypożyczanej na tu treści narracyjnej. Stanowi  broń  na wczesnym etapie przed uleganiem trudnościom życia. Takie miejsce służące  higienie  psychicznej i oczyszczającej z kłopotów rekreacji, może stać się też międzypokoleniowym miejscem edukacyjnym do uczenia się nowych technologii i nabywania umiejętności poprzez kontakt z nowoczesną technologią odtwarzania treści pisarskich i dzwiękowych ukrytych odpowiednio w plenerze. 

Grupa beneficjentów projektu

Mieszkańcy osiedli zachodniej strony Wrocławia: Maślic, Stabłowic, Pilczyć, Kozanowa, Popowic, Kosmonautów a także przyjednych odwiedzających Stadion Miejski. 

Szacunkowa liczba beneficjentów projektu

50.000 - 100.000

Elementy projektu

30 x Punkty dystrybucji treści książkowej oraz audio
15 x Mała architektura: rzeźby, posągi, stelle
80 x Ławki oraz miejaca do siedzenia
1 x Mini amfiteatr dla gawęd
5 x Oczka wodne
15 x Kolumny narracyjne (urządzenia opowiadające)
20 x Poidełka dla zwierząt
21 x Kamienne latarnie 

Lokalizacja

Lokalizacja: projekt ponadosiedlowy

Lokalizacja szczegółowa: Pomiędzy ul. Królewiecką, Al. Śląską, ul. Warciańską, ul. Notecką a torem kolejowym Wrocław - Zielona Góra.

Osiedle: Maślice

Kontakt z liderem projektu